Dürer Albrecht, 1471-1528, německý malíř a grafik. Portrétista a kreslíř, autor teoretických knih o perspektivě a proporcích. Ve svém díle spojil německou gotickou tradici s podněty italského renesančního umění, středověkou zálibu v rozmanitosti s renesanční touhou po uměleckém řádu.
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Dürer Albrecht: Madona s dítětem, kolem 1505, 40 x 50 cm.
Velikost zobrazil Dürer i v tak malých a raných dílech, jako je Madona s dítětem.
Na benátské portrétní umění, zaměřené na horní polovinu zobrazovaného těla v blízkém
detailu, navázal natolik zdařile, že toto dílo bylo dlouho přisuzováno Bellinimu. Ten byl beztak Dürerovi vzorem v tom, jak dokázal konkrétní spojit s ideálním. Dürer ovšem v ideál nevěřil, přestože po něm vášnivě toužil. Jeho madona je pohledná, vznešená žena ze severu Evropy,
dítě má rozpláclý nosík a velké čelisti. Pozoruhodný je ovšem především způsob, jakým maličký Ježíš třímá v ruce jablko: připomíná Dürerův významnější dřevořez Adam a Eva. Jako by děťátko s povzdechem ukrývalo za zády ukradené jablko, které přivedlo lidstvo do zkázy, z níž je právě on, Kristus, nyní musí vykoupit. Honosná mramorová zeď napravo znázorňuje domov. Krajina
plná lesů vlevo je symbolem světa. Smutný Ježíšek čelí dilematu, s nímž mu odtažitá matka zjevně nepomůže: bude jeho pobyt na tomto světě snadný, nebo klopotný? Jakkoli toto dílo vyniká překrásnými barvami i tvary, jeho síla je především v osobním, citovém zaujetí tvůrce.
Renesance (francouzsky renaissance, it. rinascimento), obnovení, obrození, nový rozkvět. Epocha evropského kulturního a duchovního rozvoje (14. a 16. století) souběžného s náboženskou reformací a navazujícího na antiku, zejména platónské dědictví. Zdůrazňuje světský charakter, racionalismus, individualismus, panteistické tendence a humanismus. Typickými prvky renesančního uměleckého projevu byly harmonie, vyváženost a úsilí o všestrannou dokonalost. Studium antiky v malířství a sochařství bylo doplněno zesíleným zájmem o realitu (anatomie, perspektivní konstrukce, reálná příroda, městský a intimní interiér). Nauka o proporcích dospěla k souboru zákonů ovládajících umělecké dílo. Z Itálie (Leonardo da Vinci, Tizian, Rafael, Michelangelo), kde se renesance před polovinou 16. století obrátila v manýrismus, se rozšířila dále do Evropy – do Německa (A. Dürer, L. Cranach) a Nizozemí (J. van Eyck, R. van der Weyden).
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|