Degas Edgar, 1834-1917, francouzský malíř, grafik a sochař.
Rozšířil tematiku moderního malířství o nové oblasti života – sport, kavárny, balet, cirkus; usiloval o vyjádření pohybu a zachycení okamžiku (Tanečnice, Absint, Před startem).
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Degas Edgar: Paní Estelle de Gas, 1872-1873, 73 x 92 cm.
Paní Estelle de Gas, namalovaný během návštěvy příbuzných z New Orleansu.
Jeho bratr René si vzal ženu, jež oslepla; Edgar se alespoň nemusel obávat,
že ji bude rušit lačností svých pohledů. Zobrazil ji tlustou a dobře oblečenou, zírající do prázdna;
cítíme jak vypadá její temný svět. Obraz je zvláště nečitelný – až na tvář, v níž je tato žena opravdu "sama sebou". Jinak jako by žila v mlze. Sukni má doširoka rozprostřenou kolem těla
a za ní je naznačena už jen pohovka a světlá stěna. Vlasy má žena sčesané dozadu, což vypadá
prostě i vznešeně zároveň. Degas se do její situace vžívá a obdivuje ji: "Chudák Estelle…
Je slepá. Obdivuhodně se s tím vyrovnává, po domě ji skoro nikdo nemusí pomáhat."
Ironií osudu se stalo, že sám Degas později trpěl slábnutím zraku a nakonec vůbec nemohl malovat. Jeho pozdní dílo, většinou malované pastelovými barvami, má v sobě divokou, instinktivní přímočarost; jako by ruka "viděla" to, co oči jenom tušily.
Impresionismus, umělecký směr poslední čtvrtiny 19. století usilující o zachycení okamžitých vjemů. Vznikl jako reakce na oficiální ateliérovou malbu. Cílem impresionistické tvorby je malba v plenéru zaznamenávající přírodu a světlem prostoupenou atmosféru v určitém časovém okamžiku. Pro malířskou techniku impresionismu je typické nanášení čistých barevných tónů, které se do polotónů mísí až na sítnici divákova oka, výrazné zjasnění palety, vyloučení černé barvy, detailů a kontur. Název vznikl 1874 podle obrazu Impression, soleil levant (Dojem, východ slunce) C. Moneta, k němuž se připojili další pařížští malíři (C. Pissaro, A. Sisley, A. Renoir, E. Degas, P. Cézanne). Neoimpresionismus (pointilismus) převáděl nanášení barev v bodech (francouzsky les points) na vědecké bázi; důležitý byl kontrast doplňkových barev; hlavními představiteli ve Francii byli G. Seurat a P. Signac; český neoimpresionismus byl spojen hlavně se secesí (L. Kuba, J. Preisler).
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|