15 leden 1559
15. ledna 1559 byla korunována Alžběta I., dcera anglického krále Jindřicha VIII. Tudora.
Alžběta I. z dynastie Tudorovců, 1533-1603, od 1558 anglická královna; dcera Jindřicha VIII. a Anny Boleynové. Opírala se o obchodní kruhy a novou šlechtu, podporovala zámořské objevy; spory se Španělskem vedly k anglo-španělské válce 1587-1604. Spolu s anglikánskou církví vystupovala proti katolíkům i puritánům. Doba rozkvětu umění (alžbětinská renesance).
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Královna Alžběta I.
Alžběta I. (1533-1603)
K prudkému rozvoji anglikánské církve i celé země došlo za panování dcery Jindřicha VIII.
Alžběty I. Bývá též nazývána panenská královna, protože zůstala neprovdána, ačkoli historie zná jména jejích významných milenců. Byla to dáma neobyčejně bystrá, za jejíž vlády nastoupila Anglie cestu k přednímu postavení mezi světovými mocnostmi. Toto místo si pak udržela až do konce druhé světové války. Ne náhodou považují Angličané alžbětinskou dobu za jedno z nejslavnějších období svých dějin.
Nebývalý rozkvět nastal v kulturní i hospodářské oblasti, v níž však ostrovní mocnost nepostupovala právě ohleduplně. Anglické lodě začaly tehdy soustavně pronikat do zámořských oblastí, zvláště k americkým břehům, kde ovšem narazily na zájmy Španělska. To se anglickým snahám bránilo tím více, že posádky anglických korábů postupovaly nevybíravě a záměrně se uchylovaly k pirátským způsobům. Velmi často přepadávaly španělské lodi, přivážející do Evropy zlato a další bohatství z amerických kolonií. Toto lupičské řemeslo však lodní posádky nevykonávaly jako soukromníci, ale se souhlasem státu, který katolické Španělsko považoval za nepřítele. Královské pokladně také odváděly část svých výtěžků.
Jedním z nejznámějších pirátů ve "státních službách" byl mořeplavec Francis Drake, kterého Alžběta ozdobila šlechtickým titulem sir. Drake jako první Angličan podnikl v letech 1577-1580 cestu kolem světa. Jiným anglickým dobyvatelem byl sir Walter Raleigh, velký propagátor kouření tabáku. Tento schopný muž dal na počest své panenské královny části severoamerického území jméno Virginie (virgin je anglicky panna).
Alžbětinou smrtí skončila vláda rodu Tudorovců a na anglický trůn usedl v roce 1603 Jakub I. z dynastie Stuartovců. Byl to duševně nevyrovnaný panovník, který se prý nechtěl mýt a koupat. Ve svých rukou soustředil vládu nad Anglií, Irskem a Skotskem, v němž panoval již dříve.
Text převzat z:
Čornej, P. a kol.: Dějiny pro gymnázia a SŠ 2, Středověk a raný novověk, SPN Praha, 2004
Královna Alžběta v korunovačních šatech.
Královna Alžběta I. se nikdy neprovdala,
ačkoli se o ruku anglické panovnice pokoušel nejeden vlivný evropský vládce. Alžbětin portrét namaloval v roce 1588 Marcus Geeraerts na oslavu porážky španělské Armady, zobrazené v pozadí. Umělec zachytil panovnici v jednom z jejích pověstných kostýmů, kterým se hlásila k španělské módě, ač jinak se Španěly všemožně soupeřila. Všimněme si širokého, krajkou zdobeného okruží, vypasovaného živůtku, širokých vycpaných rukávů a ozdob ze stuh a šperků. Sukně má až sudovitý tvar. Vyčesané a částečně vyholené vlasy slouží k zdůraznění čela. Napodobování vyumělkované dvorské módy se však zdaleka všem mužům nelíbilo.
Ben Jonson dokonce veršoval:
"Já mám raději prostou krásu, /to je půvab, po němž pasu,/ volně rozpuštěné vlasy…/
nedbalost je výraz krásy. Ať jde k čertu kosmetika, ta se srdce nedotýká."
Královně neseděly.
Tyto krásné rukavičky dostala Alžběta darem, byly ji však příliš velké.
Anglický král Jindřich VIII. (obraz Hanse Holbeina mladšího).
Jindřich VIII. byl otcem Alžběty I.
Walter Raleigh.
Sir Walter Raleigh, oblíbenec královny Alžběty,
založil v Severní Americe první stálou anglickou kolonii.
Na počest královny ji pojmenoval Virginie.
Sir Francis Drake.
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|