Hlavní strana
Vstupte!


Vstupte!

Dominik Hašek
fandí tomuto webu
Vstupte!


Vstupte!
Školní výukový dokument
o koncentračním táboře
Auschwitz-Birkenau
a o holocaustu

Vstupte!
Vzdělávací portál
pro učitele, studenty a žáky


Vstupte!
Otevíráme podstatné

Minutae Carolinae
Minutae Carolinae
Český rozhlas
Projekt: Minutové hry

Muzeum kol Boskovštejn

Muzeum kol
Boskovštejn




e-mail:
mar.simonak@gmail.com


Vstupte!
70. výročí konce
2. světové války

Vstupte!

2. světová válka

Vstupte!
Bitva o Rozhlas

Vstupte!

Speciální web k 70. výročí osvobození Ostravy

Vstupte!
100. výročí vypuknutí
1. světové války

Vstupte!
Před 100 lety
Život za 1. světové


Vstupte!
Válka, která změnila svět
1914 - 1918

Vstupte!
První republika
- dobový tisk

Historický kalendář

9. březen 1454

9. března 1454 se narodil italský mořeplavec a kartograf Amerigo Vespucci.

Vespucci Amerigo, asi 1454-1512, italský (florentský) mořeplavec; účastník řady španělských a portugalských výprav k americkým břehům (1497-1504). Jeho křestním jménem nazval 1507 M. Waldseemüller Jižní Ameriku a Mercator 1538 pojmenování rozšířil na celý Nový svět.

Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993

Amerigo Vespucci, muž, který dal Americe jméno

Amerigo Vespucci, muž, který dal Americe jméno.
Italského mořeplavce ve španělských službách považovala většina tehdejších zeměpisců
za skutečného objevitele nového světadílu, jelikož se, na rozdíl od Kolumba,
netajil přesvědčením, že Evropané na konci 15. století objevili dosud neznámý kontinent.

Amerigo Vespucci a nový kontinent
Kolumbus se nikdy nedověděl, jak zásadně se mýlil v představě, že objevil "Indické země". Netušil, že dokázal mnohem víc, než předpokládal. Nebylo mu souzeno, aby se dověděl o další velké nespravedlnosti v jeho životě - poslední a nejkrutější: nový kontinent, který objevil, byl nazván po jiném člověku, který s jeho objevením neměl nic společného. Dostal jméno Ameriga Vespucciho.
Tentokrát šlo o nespravedlnost bezděčnou, z níž se zrodila ještě další. A její tíže dopadla pak na samého Ameriga - mnoho let se mělo za to, že si přivlastnil objev Nového světa a s ním i Kolumbovu slávu.
A jeho zatím nikdy ani ve snu nenapadlo, aby vztáhl ruku po Kolumbových vavřínech. Že nový kontinent byl nazván Amerikou, a ne Kolumbií, způsobila jenom ošklivá náhoda. Svědomí Ameriga Vespucciho je čisté.
V životě Vespucciho je mnoho nejasností. ... Všechno, co po něm zůstalo, je dvaatřicet stránek textů, popisujících plavby, které uskutečnil. A možná že ani ne všechny. Dodnes není jisté, jestli podnikl plavby dvě, nebo čtyři.
...Přesto mu místo v historii náleží právem. Kolumbus objevil Nový svět, tak to bezesporu je. Jenomže ho pokládal za Indii. A Vespucci jako první pochopil, že nově objevená pevnina nemůže být Indie.
Jaký to byl vlastně člověk, tenhle Amerigo Vespucci? Jak se dostal do historie?
Narodil se 9. května 1454 ve Florencii. Ačkoliv i o datu jeho narození se vedou dodnes spory - některé zprávy tvrdí, že spatřil světlo světa roku 1451.
Vespucciův nenápadný a tichý život plynul velmi skromně, v ústraní, a nikoho ani nenapadlo, aby se zeptal, kdy se vlastně narodil - kdo by tušil, že to bude kdy potřeba vědět, protože tenhle písař z banky Medicejů se jednou dokáže proslavit?
Byl třetím synem váženého florentského notáře. ... Amerigův otec nebyl příliš bohatý. Svého nejmladšího syna vychovával doma a neočekával od něho žádnou skvělou kariéru.
Astronomii a matematice ho naučil strýc, dominikánský mnich, a chlapec si zřejmě tyto vědy oblíbil. Latina mu šla těžko, nikdy se nenaučil psát žádným cizím jazykem. Klidný, pilný a přiměřeně houževnatý chlapec ničím zvláštním nevynikal - ani v učení, ani v zájmech, dokonce ani ve svých snech. Ačkoliv, kdo může vědět, o čem snil, když seděl u stolu nad knihou a později v bance, kdykoliv měl volnou chvilku a mohl se odtrhnout od nekonečné spousty papíru?
Amerigův život plyne v jednotvárné nudě. Je mu skoro už padesát, a pořád se ještě neoženil. Jeho rukama procházejí obrovské částky, a sám nemá vlastně skoro nic. Nemá ani vlastní střechu nad hlavou. A život se pomalu naklání ke konci. Nanicovatý, nenápadný život.
Do Sevilly ho zavála náhoda. V tamější filiálce banky Medicejů došlo ke zpronevěře - přinejmenším vzniklo podezření, a Vespucci byl jako zkušený a bezúhonný člověk poslán do Španělska, aby všechno prověřil. Myslel si, že jede na krátkou cestu, ale zůstal tam celou řadu let.
Nastoupil do služeb sevillské filiálky banky Medicejů pod vedením Juanita Berardiho, kde měl především na starosti zásobování lodí na výpravy. A právě díky spojení firmy se zámořskými objevnými plavbami se setkal s Kolumbem.
Jejich cesty se zkřížily v červnových dnech roku 1493, když se Vespucci účastnil na přípravách druhé výpravy Velkého admirála. Od té doby jsou jejich jména spojena jednou provždy.
Začátek toho zamotaného případu s názvem kontinentu a pozdějšího nespravedlivého obvinění je dílem mladého matematika a geografa z lotrinského městečka Saint-Dié Martina Waldseemüllera. Způsobil všechno nechtěně: bylo mu dvacet sedm let a ještě se nestačil zbavit unáhleného úsudku, k nimž mívá mládí vždycky sklon.
V roce 1507 byla v Saint-Dié vydána kniha "Úvod do kosmografie" a jako dodatek k ní dva dopisy Vespucciho, v kterých líčí cestu k břehům "Nového světa" - jak pojmenoval onu zemi, kterou jako první spatřil Kolumbus. V kapitolách, kde se hovoří o objevení Nového světa, není o Kolumbovi kupodivu jediná zmínka.
...Jenže Waldseemüller, aniž si vyžádal u Ameriga Vespucciho dovolení, uveřejňuje jeho dopisy a představuje jej jako objevitele Nového světa. A v sedmé kapitole Kosmografie se potom dopouští něčeho, čeho později bude trpce litovat. Jeho výrok vyvolá bouřlivé spory, které se povlečou tři sta let.
...Waldseemüllerův název nového světadílu se všeobecně ujal. ... Později, když historikové dokázali, že objevitelem Nového světa byl Kolumbus, získal Vespucci pověst lháře a usurpátora cizí slávy. Kvůli jednomu nepřesnému překladu dopisů a kvůli lehkovážnému peru Waldseemüllerovu, ale také proto, že Kolumbovi současníci nedokázali rozpoznat, jak obrovský objev Kolumbus učinil. Ani ty Vespucciho ovšem neměly o nic menší význam: Amerigo jako první pochopil, že se Kolumbus mýlil, když považoval Kubu za Čínu a Haiti za Japonsko. Admirál se vlastně mýlil ve všem všudy, když se domníval, že objevil východní asijské pobřeží!
Zde jsou Vespucciho slova: "Kryštof Kolumbus objevil nový světadíl." A byl to on, kdo napsal: "Naše znalosti přesáhly o mnoho znalosti našich předků. Většinou panovala domněnka, že jižně od rovníku už neleží žádná pevnina, jenom nekonečný oceán, který byl pojmenován Atlantský; a ti, kdo připouštěli, že by tam mohla nějaká pevnina být, se z nejrůznějších důvodů domnívali, že nemůže být obydlená. Moje plavba nyní přinesla důkaz, že ta domněnka je falešná a příkře se rozchází se skutečností, neboť na jih od rovníku jsem našel pevninu, kde jsou některá údolí zabydlena lidmi a zvířaty mnohem hustěji než u nás v Evropě nebo v Asii a Africe."
Takže skutečně na té pevnině byl, i když později než Kolumbus. Také pochopitelně věděl, že jenom opakuje cestu Velkého admirála. Neměl v úmyslu oloupit o slávu prvního objevitele Nového světa - byl ve skutečnosti mnohem skromnější, než jak ho líčili lidé, kteří se s ním v životě nesetkali.
...Vespucci zemřel tiše, v ústraní. Za jeho rakví v Seville šlo jen pár lidí. O mnoho později byly přeneseny sem i ostatky Kryštofa Kolumba. Velký Janovan a skromný Florenťan spočinuli nakonec společně ve španělské zemi. Jejich cesty se znovu sešly.

(Repin, L. Po stopách slavných mořeplavců. Praha: Lidové nakladatelství, 1989.)

Amerigo Vespucci - ilustrace jeho rodiště

Amerigo Vespucci - ilustrace jeho rodiště.

Český překlad Vespucciho Spisu o nových zemích

Český překlad Vespucciho Spisu o nových zemích.

Nejstarší dochovaná mapa Nového světa od Juana de la Cosy (1500)

Nejstarší dochovaná mapa Nového světa od Juana de la Cosy (1500).

Návrat na začátek stránky

©, Marek Šimoňák

Hlavní strana Kontakt O autorovi Zpět! Vpřed! Znovu načíst! O stránkách! Fotogalerie YouTube

Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:


Historický kalendář
Více zde.
19. března 1944 kvůli rychlému postupu Rudé armády k Balkánu, vyslal Hitler svoje jednotky do Maďarska, aby okupovaly tuto zemi

Virtuální galerie
Více zde.
Jaeckel Willy: Les, 1923, 120 x 81 cm (Berlín, Sammlung Bröhan)

Architektura
Více zde.
Architektura 20. století – Einsteinova věž v Postupimi v Německu

Slavné a významné dny v historii
Více zde.
12. listopad 1989 - Den, kdy byla svatořečena Anežka Česká

Historie olympiád
Více zde.
Atény 2004

Slavné okamžiky v dějinách sportu
Více zde.
Lední hokej, 1980 - Zázrak na ledě


Průvodce Tour de France 2017
Vše o nejslavnějším cyklistickém závodu světa

Peklo Moravy
Cyklistický extrém
"Peklo Moravy"

Vstupte!
Pamětní deska
vojenského stíhacího pilota
Mjr. Jaroslava Nováka


Vstupte!
Témata - Český rozhlas

Vstupte!
Na návštěvě u Karla Čapka

Vstupte!
Frýdek-Místek na dobových
fotografiích a pohlednicích


Vstupte!
Mapy

Vstupte!
Zajímavé odkazy

Vstupte!