11. srpen 480 př. n. l.
11. srpna 480 př. n. l. Peršané vedení králem Xerxem I. porazili v bitvě u Thermopyl do posledního muže bojující Helény v čele se spartským králem Leonidem.
Thermopyly, soutěska v Řecku, kde 480 př. n. l. padli řečtí vojáci pod velením spartského krále Leonida v boji proti Peršanům.
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Moderní pomník u Thermopyl na paměť Leonidovi a jeho mužům.
Druhá perská výprava do Řecka
Po Dareiově smrti nastoupil na perský trůn jeho syn Xerxes. Od otce převzal myšlenku dobýt Řecko a záhy začal usilovat o její uskutečnění. Když se Řekové dozvěděli, že Xerxes sbírá vojsko, uzavřelo asi třicet městských států protiperskou koalici. Vrchní velení připadlo Spartě. Strategickým plánem bylo hájit přístup do středního Řecka - na pevnině v soutěsce Thermopyly, na moři u mysu Artemision. Perská armáda, která na jaře roku 480 př. n. l. překročila Helespont, se totiž blížila po souši ze severu a podél pobřeží ji doprovázelo loďstvo.
Bitva u Thermopyl byla prvním (a posledním) perským vítězstvím na tomto tažení. Peršané nebyli schopni zdolat odpor Řeků hájících úzkou soutěsku; až řecký zrádce jim ukázal stezku, kterou se dal průsmyk obejít po hřebenech. Úmysl nepřátel však Řekům prozradily odlesky slunce na perských štítech. Spartský král Leonidas, jenž tu Řekům velel, věděl, že pokud by Peršané soutěsku obešli, byl by ohrožen ústup řeckého loďstva, které tou dobu bojovalo u Artemisia. Proto odeslal většinu vojáků na jih a sám se rozhodl s třemi sty Sparťany a sedmi sty spojenci obětovat život a postup Peršanů zdržet. Peršané je pobili do jednoho. Sparťané později na místě bitvy vztyčili svým padlým pomník, na němž stálo: "Cizinče, zvěstuj Lakedaimonským, že zde ležíme poslušni jejich zákonů."
Hrdinství Řeků u Thermopyl zdrželo Peršany natolik, že se řecká pěchota i loďstvo, které si u Artemisia vedlo poměrně úspěšně (Peršané ztratili asi šest set lodí z tisícovky), stačily stáhnout až na Korintskou šíji, kterou Řekové začali opevňovat. Cesta do Attiky však zůstala volná, Peršané tam vtrhli a plenili. Obyvatelé Athén se sotva stačili evakuovat na blízký ostrov Salaminu. Chování Peršanů v Athénách Řeky jen utvrdilo v tom, aby je i nadále považovali za barbary.
Text převzat z:
Čornej, P. a kol.: Dějiny pro gymnázia a SŠ 1, Pravěk a starověk, SPN Praha, 2004
Místo bitvy v současnosti. Vpravo na obrázku vede dálnice k pobřeží.
Bitva u Thermopyl v Xerxově tažení.
Leonidas u Thermopyl na obraze od francouzského malíře Jacquese Louise Davida (1814).
Řecká falanga.
Znázornění perských bojovníků.
Náhrobní kámen s verši Simónida z Keu.
Leónidův monument.
Leónidův monument.
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|