Hlavní strana
Vstupte!


Vstupte!

Dominik Hašek
fandí tomuto webu
Vstupte!


Vstupte!
Školní výukový dokument
o koncentračním táboře
Auschwitz-Birkenau
a o holocaustu

Vstupte!
Vzdělávací portál
pro učitele, studenty a žáky


Vstupte!
Otevíráme podstatné

Minutae Carolinae
Minutae Carolinae
Český rozhlas
Projekt: Minutové hry

Muzeum kol Boskovštejn

Muzeum kol
Boskovštejn
e-mail:
mar.simonak@gmail.com


Vstupte!
70. výročí konce
2. světové války

Vstupte!

2. světová válka

Vstupte!
Bitva o Rozhlas

Vstupte!

Speciální web k 70. výročí osvobození Ostravy

Vstupte!
100. výročí vypuknutí
1. světové války

Vstupte!
Před 100 lety
Život za 1. světové


Vstupte!
Válka, která změnila svět
1914 - 1918

Vstupte!
První republika
- dobový tisk

Historický kalendář

31. srpen 2003

31. srpna 2003 zemřel Pavel Tigrid, který patřil k hlavním představitelům československého exilu v době totalitního režimu 1948-1989.

Tigrid Pavel, 1917-2003, vlastním jménem Pavel Schönfeld; československý a český novinář a politický publicista. 1939-1945 pracoval v československém vysílání BBC v Londýně, po návratu 1946-1948 šéfredaktor Lidové demokracie a Obzorů, člen ČSL; od 1948 opět v emigraci. 1956 založil a do 1990 řídil revue Svědectví; patřil k hlavním představitelům československého exilu. 1991-1992 asistent prezidenta Václava Havla. Ministr kultury první Klausovy vlády, jmenovaný za KDU-ČSL. Roku 1995 mu byl propůjčen Řád T. G. Masaryka I. třídy.

Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993

Pavel Tigrid věnoval celý život demokratickým ideálům a Československu

Pavel Tigrid věnoval celý život demokratickým ideálům a Československu.
Byl dvakrát v exilu, kde pomáhal udržovat českou literaturu. 34 let vydával a vedl časopis Svědectví. Po sametové revoluci působil jako ministr kultury.
Bytostný demokrat, odpůrce fašistické a komunistické totality.

Pavel Tigrid, spisovatel a vydavatel musel dvakrát emigrovat
Pavel Tigrid strávil přes polovinu svého života v nuceném exilu, přesto ale na svou vlast nikdy nezanevřel. Jeho hlas mohli za války slýchat posluchači československého vysílání BBC, během éry komunistické vlády pak v USA a později ve Francii vydával časopis Svědectví. Do Čech se Tigrid vracel až po listopadu 1989, byl poradcem Václava Havla, vedl resort kultury a angažoval se i v česko-německých vztazích. Poslední roky žil hlavně ve Francii, kde ve věku nedožitých 86 let 31. srpna 2003 zemřel.
Tigridův život a dílo prodchla touha po zachování spravedlnosti a slušnosti. Například už krátce po svém návratu z londýnského exilu v roce 1945, přestože jeho rodina patřila mezi oběti holocaustu, neváhal veřejně vystoupit proti násilí, jež provázelo odsun Němců z Československa. Tato Tigridova vlastnost se ukázala být velkou nevýhodou v době, kdy se v poválečném Československu k moci pomalu dostávala komunistická strana.
Nejprve musel odejít z ministerstva zahraničí a začátkem roku 1948 podruhé emigroval. Jeho útěk za hranice se tehdy neobešel bez přídechu dobrodružství - odjel na diplomatický pas, který neodevzdal na ministerstvu a za úspěšný přechod hranic mohl vděčit náhodě.
Přes Mnichov, kde krátce působil ve Svobodné Evropě, se dostal do Spojených států. Tam zpočátku pracoval jako číšník, už v roce 1956 ale založil časopis Svědectví. Od roku 1960, kdy s ženou Ivanou přesídlil do Paříže, se postupně z redakce časopisu stalo v podstatě kulturní centrum české emigrace. Za nejcennější na Svědectví ale Tigrid považoval to, že to nebyl časopis určený ani tak exilovému publiku, jako čtenářům v Československu. "Pašovali jsme ho sem všemi možnými způsoby, přes diplomatická zastoupení, v autech, v kamiónech. Doufali jsme, že tady bude kolovat. Když jsem se v 90. letech vrátil, jen jsem zíral, kdo všechno to četl a jak to kolovalo. Udělalo mi to velkou radost," vzpomínal.
Do Československa se znovu vrátil až na prezidentskou inauguraci Václava Havla v prosinci 1989 a rozhodl se tu na několik let zůstat. Byl poradcem a asistentem prezidenta Václava Havla (od února 1990 do Havlovy demise v červenci 1992), začátkem roku 1994 ve vládě Václava Klause vystřídal na postu ministra kultury Jindřicha Kabáta.
Po volbách v roce 1996 se už na ministerstvo nevrátil, později se pokusil získat senátorský mandát na Praze 1. Voliči ale ve druhém kole dali přednost Václavu Bendovi. Pavel Tigrid se tedy vrátil na Pražský hrad, kde se věnoval česko-německým vztahům. V letech 1998 až 2000 byl koordinátorem české části Koordinační rady česko-německého diskusního fóra. Za jeho zásluhy v této oblasti získal před třemi lety i nejdůležitější německé ocenění, Velký kříž s hvězdou řádu za zásluhy. Prezident Václav Havel mu už dříve udělil Řád T. G. Masaryka.
Pavel Tigrid, vlastním jménem Pavel Schönfeld, se narodil 27. října 1917 v Praze. Pocházel z židovské rodiny, jeho otec byl spíše  volnomyšlenkárským ateistou. Syna nechal po narození pokřtít. Přesto musel po příchodu nacistů emigrovat - přes Slovensko a Německo se dostal až do Anglie, kde také přišel k pseudonymu Tigrid.

Zdroj:
Internet - více zde

Pavel Tigrid na dobové fotografii

Pavel Tigrid na dobové fotografii.

Manželé Tigridovi

Manželé Tigridovi.

Pavel Tigrid

Pavel Tigrid.

Návrat na začátek stránky

©, Marek Šimoňák

Hlavní strana Kontakt O autorovi Zpět! Vpřed! Znovu načíst! O stránkách! Fotogalerie YouTube

Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:


Historický kalendář
Více zde.
21. října 1435 byl českým sněmem zvolen za společného pražského arcibiskupa katolíků i kališníků Jan Rokycana

Virtuální galerie
Více zde.
Impresionista Sisley Alfred: Louka, 1875, 55 x 73 cm

Architektura
Více zde.
Gotický sloh – Katedrála Notre-Dame v Remeši ve Francii

Slavné a významné dny v historii
Více zde.
14. únor 1945 - Den bombardování Drážďan

Historie olympiád
Více zde.
Londýn 1944 - hry se nekonaly v důsledku 2. světové války

Slavné okamžiky v dějinách sportu
Více zde.
Šipky, 2010 - Devítihodová hra v šipkách


Průvodce Tour de France 2017
Vše o nejslavnějším cyklistickém závodu světa

Peklo Moravy
Cyklistický extrém
"Peklo Moravy"

Vstupte!
Pamětní deska
vojenského stíhacího pilota
Mjr. Jaroslava Nováka


Vstupte!
Témata - Český rozhlas

Vstupte!
Na návštěvě u Karla Čapka

Vstupte!
Frýdek-Místek na dobových
fotografiích a pohlednicích


Vstupte!
Mapy

Vstupte!
Zajímavé odkazy

Vstupte!