ŽIVOT JE JAKO KOLO,
ABYS NESPADL, MUSÍŠ STÁLE JET
(Albert Einstein)
V prvních letech po těžkém úraze v listopadu 2002 jsem se v rámci rehabilitace věnoval téměř každodenně plavání. Díky tomuto sportu jsem se alespoň trochu udržoval ve fyzické kondici a pomalu jsem získával sebevědomí po psychické i fyzické stránce. Postupně jsem se začal smiřovat s trvalými následky mého úrazu. Pokud to šlo, snažil jsem se také alespoň trochu jezdit na horském a silničním kole. V roce 2009 jsem se po sedmi letech postavil na sjezdové lyže. Nebylo to nic moc, ale byla to další pobídka do příštího roku. V dalších dvou letech jsem postupně přidával na objemu jak na kole, tak na lyžích. Zraněná noha to vydržela, i když to bylo (je) někdy hodně bolestivé.
Pokud mi to časové možnosti dovolí, tak každodenně dělám sportovní aktivitu spojenou s plaváním, ale zejména se silniční cyklistikou, ve které jsem se i přes svůj zdravotní handicap dokázal prosadit v amatérských silničních cyklistických závodech na domácí, ale i mezinárodní úrovni.
Na jaře 2016 jsem se rozhodl svou činnost v amatérských silničních cyklistických závodech ukončit. V dalších letech bych se chtěl pouze věnovat organizaci a aktivní osobní účasti na cyklistické vyjížďce PEKLO MORAVY.
Marek Šimoňák (duben 2016)
Beskyd Tour 2014.
(182 km/převýšení 2900 m - sobota 12. červenec 2014).
Nic jsem od závodu nečekal. Jel jsem se projet a užít si sobotní, letní den.
Příjemným překvapením pro mě bylo 2. místo v kategorii.
Na vyjížďce s Adamem Hansenem (červen 2016).
Adam Hansen (narozen 11. května 1981 v Southportu)
je australský profesionální silniční cyklista jezdící za stáj Lotto-Soudal.
V roce 2012 Hansen jako 32. v historii dokončil během
jednoho kalendářního roku
všechny Grand Tour.
V roce 2013 vyhrál sedmou etapu Giro d'Italia,
v roce 2014 pak devatenáctou
etapu Vuelty a Espana.
V roce 2015 překonal rekord v počtu dokončených Grand Tour
v nepřerušené řadě za sebou. Zatím jich v řadě dojel 15.
Adam Hansen žije od roku 2005 ve Frýdlantu nad Ostravicí.
Selfie s Adamem Hansenem.
Společná vyjížďka v červnu 2016.
Proč jezdit na kole
- Podle studie British Heart Foundation (Britská nadace pro srdce), pokud jezdíte na kole týdně nejméně 20 kilometrů, snižuje se u vás riziko kardiovaskulárních chorob o polovinu ve srovnání s lidmi, kteří na kole nejezdí.
- Je to skvělý sport i proto, že v porovnání s jinými sporty existuje menší riziko zranění. Jezdíte-li po cyklistických stezkách a používáte-li bezpečnostní pomůcky (cyklistická přilba, reflexní oblečení, osvětlení).
- Další studie hovoří o tom, že i jízda na kole na cestách, kde můžete inhalovat množství výfukových plynů, je pro vaše plíce lepší, než sezení za volantem auta a vdechování vzduchu z cest. V současnosti je však možné najít mnoho cyklistických stezek, které jsou odlišné od cest pro motorová vozidla. Jsou pro vás bezpečnější a nemusíte se bát vzít s sebou i své děti, čímž se tato skvělá, kalorie spalující aktivita může stát příjemným výletem pro celou rodinu.
- Pokud jedete na kole rychlostí 20 kilometrů za hodinu, spálí vaše tělo přibližně 450 kalorií. Navíc cyklistika urychluje metabolismus i po cvičení, takže něco spálíte i pak, když sesednete z kola.
- Je to výborná aerobní aktivita, díky které se zvětšují vaše plíce, čímž pumpují do těla více kyslíku. Kromě toho si formujete svalstvo, zejména stehna, zadek a lýtka.
- A samozřejmě, blahodárně působí na vaši mysl, protože tělo tvoří tzv. hormon štěstí, endorfin, díky kterému dokážete lépe bojovat se stresovými situacemi.
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|