Hlavní strana
Vstupte!


Vstupte!

Dominik Hašek
fandí tomuto webu
Vstupte!


Vstupte!
Školní výukový dokument
o koncentračním táboře
Auschwitz-Birkenau
a o holocaustu

Vstupte!
Vzdělávací portál
pro učitele, studenty a žáky


Vstupte!
Otevíráme podstatné

Minutae Carolinae
Minutae Carolinae
Český rozhlas
Projekt: Minutové hry

Muzeum kol Boskovštejn

Muzeum kol
Boskovštejn




e-mail:
mar.simonak@gmail.com


Vstupte!
70. výročí konce
2. světové války

Vstupte!

2. světová válka

Vstupte!
Bitva o Rozhlas

Vstupte!

Speciální web k 70. výročí osvobození Ostravy

Vstupte!
100. výročí vypuknutí
1. světové války

Vstupte!
Před 100 lety
Život za 1. světové


Vstupte!
Válka, která změnila svět
1914 - 1918

Vstupte!
První republika
- dobový tisk

Popularizace historie

Strůjce holocaustu Eichmann umíral s vírou v boha
Autor: lub
Převzato z internetového portálu ČT24 31. 5. 2012 - více zde

"V životě bylo pro mě nejdůležitější poslouchat rozkazy," napsal "architekt konečného řešení židovské otázky" Adolf Eichmann ve svých pamětech. Tím se tento nacistický důstojník snažil zbavit viny za smrt šesti milionů Židů, kteří zahynuli v důsledku jím vytvořeného plánu. Ze záznamů z archivů ale vyplývá, že tento přesvědčený antisemita nebyl pouhým "příjemcem rozkazů", ale "idealistou", který litoval pouze toho, že se mu nepodařilo vyvraždit všechny Židy. "Nesplnil jsem svůj úkol pořádně, mohli jsme udělat víc," řekl v jedné nahrávce z Argentiny, kde se ještě 15 let od konce války ukrýval.

V prosinci 1961 v Jeruzalémě soudci oznámili, že Eichmann je ve všech 15 bodech obžaloby vinen

V prosinci 1961 v Jeruzalémě soudci oznámili,
že Eichmann je ve všech 15 bodech obžaloby vinen.
Adolf Eichmann při vyhlášení rozsudku.

Adolf Eichmann, který byl jako šéf židovského referátu gestapa odpovědný za vyhlazování Židů, se po válce ukryl a podařilo se mu uprchnout do Argentiny. Přiřadil se tak k řadě nacistických zločinců, kterým se podařilo uniknout spravedlnosti. Nejslavnější akce izraelské tajné služby Mossad však dokázala částečně vrátit obětem holocaustu víru ve spravedlnost. Eichmann byl v roce 1960 Mossadem vypátrán, zadržen a tajně dopraven do Izraele. Poté byl odsouzen k trestu smrti a 31. května 1962 v Izraeli oběšen.
Eichmanna unesli 11. května 1960. Časově se toto datum shodovalo s oficiální návštěvou izraelské delegace v Argentině, která tehdy slavila 150. výročí nezávislosti. Izraelské komando jej zadrželo u něj v bytě na předměstí Buenos Aires právě v době, když se podle vysledovaného obvyklého scénáře vracel domů ze zaměstnání, kde pracoval v továrně na automobilové součástky. Izraelská tajná služba jej o deset dní později navlékla do uniformy pracovníka izraelské letecké společnosti El Al a pod vlivem sedativ jej propašovala na palubu letounu s izraelskými představiteli, kteří o přítomnosti "slavného" pasažéra vůbec nic netušili. Argentina proti akci protestovala u OSN, ale marně - podle izraelských úřadů Eichmanna unesly "neznámé osoby".
Těsně po válce putoval Eichmann s falešnými doklady po zajateckých táborech a několikrát se mu podařilo získat novou totožnost. S pomocí organizace bývalých členů SS ODESSA a s vatikánským pasem na jméno Ricardo Klement odjel v roce 1950 do Argentiny. Za Eichmannem přijela po čase i jeho rodina - manželka se třemi syny. V Argentině se jim narodil ještě další syn Ricardo, který se dokonce v červnu 1995 setkal se šéfem komanda, které Eichmanna zadrželo.

Proces začal v dubnu 1961 a skončil rozsudkem smrti 15. prosince 1961
Přitáhl celosvětovou pozornost, arabské listy z Egypta, Sýrie či Jordánska například nijak neskrývaly sympatie s Eichmannem, dokonce ani lítost nad tím, že "svou práci Eichmann nestihl dokončit". Obžalován byl v 15 bodech, které zahrnovaly zločiny proti židovskému národu, zločiny proti lidskosti a členství ve zločineckých organizacích. Obžaloba se opírala o zákon o potírání nacistů a kolaborantů z roku 1950. Na všech 15 bodů Eichmann ze své kabiny z neprůstřelného skla odpověděl: "Nevinen."
Během procesu svědčilo proti Eichmannovi mnoho lidí, kteří holocaust přežili a kteří dokazovali jeho vinu při transportech Židů do vyhlazovacích táborů. Eichmann se - podobně jako řada nacistů během Norimberského procesu - snažil přesvědčit o tom, že rozhodnutí přijímal pouze jediný muž - Adolf Hitler - a že on pouze poslouchal rozkazy. Když se jej hlavní prokurátor Gideon Hausner při křížovém výslechu zeptal, zda se považuje za vinného za vraždu milionů Židů, Eichmann odpověděl: "Právně ne, z lidského hlediska... ano. Odpovídal jsem za jejich deportace."
Po 114 stáních bylo hlavní líčení uzavřeno 14. srpna 1961, v prosinci soudci oznámili, že Eichmann je ve všech 15 bodech obžaloby vinen. První čtyři body se zabývaly zločiny proti židovskému národu, pátý až dvanáctý bod zločiny proti lidskosti a poslední tři body jej obviňovaly z příslušnosti ke třem ze čtyř zločineckých organizací (SS, SD a Gestapu). Rozsudek smrti nad Eichmannem vynesl soud v pátek 15. prosince 1961 v devět hodin ráno.

Eichmann: "Umírám s vírou v boha."
Eichmannovo odvolání izraelský soud odmítl v květnu 1962 s tím, že Eichmann "žádné vyšší rozkazy nedostával, byl sám sobě šéfem a sám rozkazy vydával. ... Myšlenka konečného řešení by nikdy nenabyla tak pekelných forem, nebýt fanatické horlivosti a nenasytné krvežíznivosti odvolatele a jeho kompliců". O milost požádal izraelského prezidenta Jicchaka ben Zviho sám Eichmann i řada dalších osobností.
Ben Zvi to 31. května odmítl a Eichmannově manželce Veronice, která pocházela z jižních Čech, napsal pasáž z biblické První knihy Samuelovy: "Jako tvůj meč zbavoval ženy dětí, tak ať je tvá matka bezdětná nad jiné ženy." Na popravišti Eichmann řekl: "Ať žije Německo. Ať žije Argentina. Ať žije Rakousko. Nikdy na ně nezapomenu. Pozdravuji svou ženu, rodinu a mé přátele. Jsem připraven. Za krátký čas se znovu setkáme. Umírám s vírou v boha."
Již v den zamítnutí žádosti o milost skončil Eichmann 31. května 1962 se smyčkou na krku ve věznici Ramla, jeho tělo bylo spáleno a popel rozmetán nad Středozemním mořem mimo izraelské výsostné území.

Adolf Eichmann před soudem

Adolf Eichmann před soudem.

Výstava o Adolfu Eichmannovi

Výstava o Adolfu Eichmannovi.

Pas vydaný italským Červeným křížem, který Eichmann použil pro svoji cestu do Argentiny

Pas vydaný italským Červeným křížem, který Eichmann použil pro svoji cestu do Argentiny.

Der Spiegel o Adolfu Eichmannovi

Der Spiegel o Adolfu Eichmannovi.

Der Spiegel o Adolfu Eichmannovi

Der Spiegel o Adolfu Eichmannovi.

Kdo byl Adolf Eichmann
Původně obchodní cestující Eichmann se narodil 19. března 1906 jako syn účetního v Solingenu v Porýní. V pěti letech se po smrti matky s otcem a pěti sourozenci přestěhoval do Lince. V roce 1932 vstoupil do rakouské nacionálně-socialistické strany a po přesídlení do Německa vstoupil do SS a sloužil v koncentračním táboře v Dachau.
Po rozpoutání války stoupl výrazně Eichmannův vliv a stál v čele přesídlovacího referátu Gestapa ("židovský referát" - Judenreferat). Eichmann hrál významnou roli při přípravě konference ve Wannsee, jejímž hlavním cílem bylo zorganizovat "konečné řešení" židovské otázky.

Návrat na začátek stránky

©, Marek Šimoňák

Hlavní strana Kontakt O autorovi Zpět! Vpřed! Znovu načíst! O stránkách! Fotogalerie YouTube

Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:


Historický kalendář
Více zde.
10. října 1813 se narodil italský hudební skladatel Giuseppe Verdi

Virtuální galerie
Více zde.
Barnett Newman: Žlutý obraz, 1949, 171 x 133 cm

Architektura
Více zde.
Gotický sloh – Katedrála sv. Víta v Praze

Slavné a významné dny v historii
Více zde.
11. říjen 1963 - Den, kdy zemřela Edith Piaf

Historie olympiád
Více zde.
Turín 2006

Slavné okamžiky v dějinách sportu
Více zde.
Atletika, 1968 - Revoluční skok do výšky


Průvodce Tour de France 2017
Vše o nejslavnějším cyklistickém závodu světa

Peklo Moravy
Cyklistický extrém
"Peklo Moravy"

Vstupte!
Pamětní deska
vojenského stíhacího pilota
Mjr. Jaroslava Nováka


Vstupte!
Témata - Český rozhlas

Vstupte!
Na návštěvě u Karla Čapka

Vstupte!
Frýdek-Místek na dobových
fotografiích a pohlednicích


Vstupte!
Mapy

Vstupte!
Zajímavé odkazy

Vstupte!