Hlavní strana
Vstupte!


Vstupte!

Dominik Hašek
fandí tomuto webu
Vstupte!


Vstupte!
Školní výukový dokument
o koncentračním táboře
Auschwitz-Birkenau
a o holocaustu

Vstupte!
Vzdělávací portál
pro učitele, studenty a žáky


Vstupte!
Otevíráme podstatné

Minutae Carolinae
Minutae Carolinae
Český rozhlas
Projekt: Minutové hry

Muzeum kol Boskovštejn

Muzeum kol
Boskovštejn




e-mail:
mar.simonak@gmail.com


Vstupte!
70. výročí konce
2. světové války

Vstupte!

2. světová válka

Vstupte!
Bitva o Rozhlas

Vstupte!

Speciální web k 70. výročí osvobození Ostravy

Vstupte!
100. výročí vypuknutí
1. světové války

Vstupte!
Před 100 lety
Život za 1. světové


Vstupte!
Válka, která změnila svět
1914 - 1918

Vstupte!
První republika
- dobový tisk

Popularizace historie

Američtí veteráni z Vietnamu hledají po letech v Asii své děti
Autor: Šlajchrtová Leona
Převzato z internetového portálu iDnes.cz - více zde

Některé žene pocit viny, jiné zvědavost. Řada amerických veteránů z vietnamské války pátrá v jihovýchodní Asii po svých potomcích, které zplodili s místními dívkami před více než čtyřiceti lety během vojenského konfliktu. BBC o nich přinesla reportáž.

Američtí veteráni z Vietnamu hledají po letech v Asii své děti

Američtí veteráni z Vietnamu hledají po letech v Asii své děti.

Vysoký, štíhlý Američan s prošedivělými vlasy, schovanými pod slaměných kloboukem, strávil v uplynulých měsících spoustu času hledáním syna, jehož nikdy neviděl. Jerry Quinn, bývalý příslušník americké armády, kvůli pátrání odletěl i do tisíce kilometrů vzdáleného Ho Či Minova města ve Vietnamu.
Už jednou tam byl. Před více než čtyřiceti lety - v tehdejším Saigonu - strávil řadu měsíců. Začátkem sedmdesátých let na místě eskalovala vietnamská válka, ozbrojený konflikt mezi jižním Vietnamem a jeho severním komunistickým sousedem, který se táhl od poloviny padesátých let.
USA se na stranu jihu přidaly v šedesátých letech, zatímco země Východního bloku podporovaly sever. Washington do tragické války, která v USA vyvolala mohutnou vlnu odporu, nakonec poslal na dva miliony svých mužů.
Mnozí z nich - stejně jako Quinn - navázali v zemi vztah s místními dívkami a mnohdy z takového vztahu vzešel potomek. Americkým vojákům a Vietnamkách se podle oficiálních čísel narodilo okolo sta tisíc dětí, popsala BBC ve své reportáži.
"Vím, že jsme bydleli v domě číslo 40," vzpomínal pro britskou stanici Quinn ve čtvrti, kde roku 1973 žil se svou vietnamskou přítelkyní Brandy. V ulici však žádný dům s tímto číslem nenašel a jak mu později vysvětlil jeden z místních, bylo to tím, že po nástupu Vietkongu se nezměnil jen název města, ale i jména ulic a čísla domů.

Přes sto tisíc dětí vojáků
S hledáním potomka Američanovi pomáhal Hung Phan a Brian Hjort z neziskové organizace Fathers Founded, která se snaží dávat dohromady "americkoasijské" potomky s jejich otci. Hjort, původem z Dánska, žije ve Vietnamu přes třicet let. Když v osmdesátých letech přijel, na ulici největšího vietnamského města viděl hodně "míšených" dětí. Často živořily v bezútěšných podmínkách.
"Vietnamci se k nim chovali krutě, byly to děti nepřítele," uvedl Hjort, podle kterého ale ani mnozí otcové nejevili žádný zájem o své děti. Těm totiž někdy zbyla fotka otce, nebo znaly jeho jméno a přes nadaci se je pokusily vystopovat.
"Někteří to ani vědět nechtěli. Když jsem jim volal do Států, křičeli, proč vytahuju Vietnam a že žádné bastardy nemají," řekl BBC.
Američtí vojáci museli v roce 1973 z Vietnamu narychlo odjet, když tehdejší ministr zahraničí Henry Kissinger prosadil mírovou dohodu mezi USA, Jižním Vietnamem, Vietkongem a Severním Vietnamem. Podmínkou bylo i okamžité stažení amerických vojáků.
Quinn se později z USA pokoušel s Brandy spojit, rok jí podle reportáže posílal peníze, ale ona mu neodpověděla. Jen jednou dostal dopis s třemi fotkami - její, jeho syna a pak ještě jednu společnou. Právě ta mu nakonec pomohla syna nalézt, paradoxně doma, ve Spojených státech. Po neúspěšné cestě do Vietnamu, i když tam rozklíčoval příjmení syna Bui, dal snímek i s jménem na Facebook a po čase se mu ozval čtyřicetiletý Garry Bui z Albuquerque v Novém Mexiku.
Bui ten snímek znal. Sám měl stejný, když ho v dětství po několika letech v sirotčinci poslali do USA. Matka ho totiž poměrně záhy opustila a uprchla neznámo kam. Když nastala vláda Vietkongu, mnozí se snažili zbavit jakékoli dřívější spojitosti s nepřítelem a ženy, kterým zůstaly děti s bělošskými rysy, musely snášet velké příkoří od svých krajanů.
Garry Bui žil v sirotčinci do osmi let. Pak odjel z Vietnamu. Washington totiž v rámci vládního programu převezl tisíce z těchto nechtěných dětí do USA a předal je k adopci. Otce nikdy nehledal, protože nevěděl jak. Neznal jeho jméno, nevěděl, odkud pochází, měl jen ten snímek. Když se však dozvěděl o facebookové výzvě, ozval se a oba muži se po letech sešli. Jistě ne naposledy.

Američané se účastnili vojenského konfliktu ve Vietnamu od roku 1963 až do konce války v roce 1975

Američané se účastnili vojenského konfliktu ve Vietnamu od roku 1963
až do konce války v roce 1975. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Válka ve Vietnamu
Ozbrojený konflikt probíhal mezi lety 1955 a 1975 na území Vietnamu a v příhraničí sousedících zemích (Kambodža a Laos). USA a některé další země (Austrálie, Nový Zéland, Jižní Korea, Thajsko a Filipíny) pomáhaly jižnímu Vietnamu, severní část zase podporovaly státy východního bloku. Velkou roli měla i partyzánská komunistická organizace Národní fronta osvobození Jižního Vietnamu (známá pod názvem Vietkong), materiální podporu zajišťovala i Čína a Sovětský svaz.
Válku poznamenal rostoucí odpor v řadách americké veřejnosti. Poukazovalo se na neřešitelnost situace, vysoký počet obětí a extrémní míru násilí postihující jak bojující strany, tak civilisty. Vláda USA nakonec své vojáky stáhla, vítězem se stal Severní Vietnam a došlo k sjednocení země v jeden socialistický stát.

Zdroj: Wikipedia.org

Návrat na začátek stránky

©, Marek Šimoňák

Hlavní strana Kontakt O autorovi Zpět! Vpřed! Znovu načíst! O stránkách! Fotogalerie YouTube

Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:


Historický kalendář
Více zde.
10. října 1813 se narodil italský hudební skladatel Giuseppe Verdi

Virtuální galerie
Více zde.
Barnett Newman: Žlutý obraz, 1949, 171 x 133 cm

Architektura
Více zde.
Gotický sloh – Katedrála sv. Víta v Praze

Slavné a významné dny v historii
Více zde.
11. říjen 1963 - Den, kdy zemřela Edith Piaf

Historie olympiád
Více zde.
Turín 2006

Slavné okamžiky v dějinách sportu
Více zde.
Atletika, 1968 - Revoluční skok do výšky


Průvodce Tour de France 2017
Vše o nejslavnějším cyklistickém závodu světa

Peklo Moravy
Cyklistický extrém
"Peklo Moravy"

Vstupte!
Pamětní deska
vojenského stíhacího pilota
Mjr. Jaroslava Nováka


Vstupte!
Témata - Český rozhlas

Vstupte!
Na návštěvě u Karla Čapka

Vstupte!
Frýdek-Místek na dobových
fotografiích a pohlednicích


Vstupte!
Mapy

Vstupte!
Zajímavé odkazy

Vstupte!