Hlavní strana
Vstupte!


Vstupte!

Dominik Hašek
fandí tomuto webu
Vstupte!


Vstupte!
Školní výukový dokument
o koncentračním táboře
Auschwitz-Birkenau
a o holocaustu

Vstupte!
Vzdělávací portál
pro učitele, studenty a žáky


Vstupte!
Otevíráme podstatné

Minutae Carolinae
Minutae Carolinae
Český rozhlas
Projekt: Minutové hry

Muzeum kol Boskovštejn

Muzeum kol
Boskovštejn
e-mail:
mar.simonak@gmail.com


Vstupte!
70. výročí konce
2. světové války

Vstupte!

2. světová válka

Vstupte!
Bitva o Rozhlas

Vstupte!

Speciální web k 70. výročí osvobození Ostravy

Vstupte!
100. výročí vypuknutí
1. světové války

Vstupte!
Před 100 lety
Život za 1. světové


Vstupte!
Válka, která změnila svět
1914 - 1918

Vstupte!
První republika
- dobový tisk

Historie, kultura, společnost, umění a výstavy ve večerních zprávách České televize

Historie ve večerních zprávách České televize
1, 2, 3

Události
Jen dvakrát ročně se kvůli kontrole otevírají dutiny, které jsou v Karlově mostu. Vědí o nich jen odborníci, každý den přitom nad nimi projdou tisíce turistů.
Události
Květná neděle (1. 4. 2012)
Křesťané slaví začátek tzv. Svatého týdne - posledního týdne Kristova posmrtného života.
Události
Straka v hrsti (1. 4. 2012)
Třicet let od svého vzniku vychází legendární album Straka v hrsti rockové skupiny Pražský výběr. Ta si pro svůj extravagantní projev vysloužila začátkem 80. let pět let trvající zákaz hraní.
Události
Británie a Argentina dosud nevyřešily územní spor o malé souostroví Falklandy.
Události
Staré mapy (30. 3. 2012)
Objev evropského unikátu se podařil knihovníkům v Arcibiskupském zámku v Kroměříži. Při inventuře našli šest barokních matric map.
Události
Karel May (30. 3. 2012)
Evropany nadchl dobrodružnými historkami z Divokého Západu nebo Orientu, aniž by ta místa spatřil na vlastní oči. Německý spisovatel Karel May začal svou kariéru za zdmi vězení a často čelil obvinění, že jeho vyprávění jsou pouhé báchorky.
Události
Tragický konec svého hrdiny si připomínají Britové. Přesně před sto lety zemřel muž, který těsně prohrál závod o jižní pól.
Události
Umělecká díla inspirovaná válečnými konflikty - zejména tragédií v Lidicích - jsou teď k vidění pod jednou střechou ve zrekonstruovaných prostorách Lidické galerie.
Události
Unikátní rekonstrukci jedné z nejvýznamnějších památek moderní architektury dokončili po dvou letech v německé Desavě.
Události
Dosud nevystavené snímky slavného fotografa Františka Drtikola představuje nově otevřená Středočeská galerie nyní Gate Galerie.
Události
Osudy československých občanů, kteří v první polovině minulého století skončili v síti sovětských pracovních táborů, v takzvaných gulazích, zachycuje unikátní výstava v pražské galerii Montmartre.
Události
Do Boršova nad Vltavou se vrátil zvon. Z tamní zvoničky ho loni ukradli zloději. Navíc podle kriminalistů přímo na objednávku rakouského sběratele.
Události
Zlaté a stříbrné medaile připomenou prvního českého prezidenta. Zisk z jejich prodeje dostane Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.
Události
V pražském Rudolfinu vystavuje německá fotografka Hilla Becherová. S manželem zasvětila život mizejícím průmyslovým stavbám.
Události
Nabídne čtenářům možnost prolistovat pět historických svazků, které jsou i víc než 500 let staré. Patří mezi ně Kladivo na čarodějnice nebo Bible kralická.
Události
Do polských kin dorazila napjatě očekávaná novinka - celovečerní film natočený podle seriálu S nasazením života.
Události
Netradiční výstavu o historii a hlavně o současnosti českých skautů otevírá Muzeum hlavního města Prahy.
Události
Člen skupiny Tři králové Václav Morávek. Zemřel po přestřelce kousek od Prašného mostu v Praze.
Události
Pojišťovny sečetly škody, které způsobil požár na slovenském hradě Krásna Horka. Předběžně má jít v přepočtu o 200 milionů korun. Nyní zpozorněli i kasteláni českých hradů. Znovu zkoumají protipožární opatření i evakuační plány.
Události
Chátrající zámek v Hrochově Týnci obec nechce, zájem ovšem nemá ani žádný kupec.
Události
První návštěvníci se na technickou památku můžou podívat už zítra. Víc v živém vstupu Pavla Daňková.
Události
Oblečení podle Kupky (18. 3. 2012)
Obraz Františka Kupky Dvoubarevná fuga, který stál na počátku abstraktního malířství, inspiroval oblečení pro olympioniky.
Události
Jako o géniu filmové hudby se mluví o skladateli Zdeňku Liškovi. Jako jeden z prvních dokázal, že právě hudba je rovnocennou složkou celého filmu.
Události
Z Brna odjel v březnu 1943 – a po něm následovaly další. Romský holocaust vzal tisíce životů – a doteď se o něm příliš neví a ani nemluví.
Události
Na jihu Německa zemřel ve věku 91 let bývalý dozorce v německých koncentračních táborech John Demjanjuk. Slovenské úřady pak oznámily smrt Ladislava Nižňanského.
Události
Oteplování přeje výletům - i přesto, že většina z dvanácti set hradů a zámků v Česku má otevřeno i v zimě, teď se jejich správci chystají na hlavní sezonu.
Události
Každoročně ho uděluje Světová federace novinářů, kteří se věnují cestovnímu ruchu. V této oblasti jde o podobně cennou sošku, jakou jsou pro filmaře Oscary.
Události
O jeho smrti informoval krajský soud v Banské Bystrici a zrušil na něj zatykač.
Události
Dnes je to přesně třiasedmdesát let od okupace Československa nacistickými vojsky. Jediné místo, kde vojáci kladli odpor, byla Czajánkova kasárna v Místku.
Události
Putovní výstava začala v Ústí nad Labem - vytvořili ji studenti a přibližuje politické procesy v 50. letech.
Události
Legendární encyklopedie Britannica končí svou papírovou éru. Chce se přizpůsobit digitálnímu věku a bude přístupná už jen s pomocí počítače.
Události
Štěstí v neštěstí, říká si vedení Slovenského národního muzea po ničivém požáru hradu Krásna Hôrka na východě Slovenska. Před ohněm se podařilo zachránit většinu cenných sbírek.
Události
V utrpení a boji - to je název nové výstavy, která mapuje osudové momenty brněnských Židů ve 20. století. Do Paláce šlechtičen v Brně ji přijel otevřít i izraelský velvyslanec.
Události
Rok Františka Kupky (13. 3. 2012)
Historici se přou o převozu popela známého malíře na pražský Slavín, motiv z jeho obrazu Dvoubarevná fuga se objeví na dresech českých olympioniků a taky se schyluje k další rekordní dražbě.
Události
Letadlová loď slouží už přes 50 let - poslední mise proběhne na Blízkém východě.
Události
Výstava je součástí Týdne Charty 77 - tajné fotografie jejích signatářů jsou k vidění ode dneška na piazzetě Národního divadla.
Události
Dlouho ztracenou fresku renesančního malíře Leonarda da Vinciho zřejmě objevili italští vědci. Nedokončené dílo Bitva u Anghiari zmizelo na počátku 16. století.
Události
V Národní galerii v pražském Veletržním paláci začala výstava připomínající 35 výročí Charty 77 a odkaz jednoho z jejích prvních mluvčích - filozofa Jana Patočky.
Události
Výběr těch nejlepších polistopadových děl je právě k vidění v pražské galerii Portheimka.
Události
Šindelové střechy středověké památky se vznítily zřejmě od jisker z vypalování trávy.
Události
Práce autorů, kteří od osmdesátých let formují českou výtvarnou scénu, spojuje vzdor proti dobovým konvencím.
Události
Papírna ve Velkých Losinách se znovu pokouší dostat na seznam světového dědictví UNESCO. Poprvé to bylo před 4 roky, žádost ale stáhla. Pokud by neuspěla, pak už by se na prestižní seznam nedostala.
Události
Ocenění chce upozorňovat na osobnosti výrazných morálních kvalit. Cenu založila Česko-izraelská smíšená obchodní komora a jejího vítěze volí porota.
Události
Po více než šedesáti letech se možná objasní osud některých amerických vojáků, zmizelých za korejské války. Severní Korea slíbila přijmout tým, který po nezvěstných pátrá.
Události
Další zbytky železné opony mizí na česko-rakouské hranici, konkrétně v národním parku Podyjí na Znojemsku. Park skrývá i jedinečnou památku studené války.
Události
Slavný film Juraje Herze s Ivou Janžurovou v hlavní dvojroli dostal divadelní podobu - v Klicperově divadle v Hradci Králové.
Události
Živý vstup Jitky Szásové ze slavnostní mše.
Události
Brněnská vila Tugendhat (1. 3. 2012)
Město doufá, že se stane největším turistickým tahákem. Pro veřejnost se otevře v úterý 6. března. V propagaci ale zatím toho Brno moc neudělalo.
Události
Za účasti britského korunního prince Charlese. Nástupník trůnu se prosincového státního pohřbu v Praze nezúčastnil, Británii tehdy zastupoval premiér Cameron.
Události
Symbol a památka jihomoravské metropole - vypreparovaný krokodýl se stěhuje kvůli opravě radnice. I jeho čeká údržba a čištění.
Poslední rozloučení se Stanislavem Stránským
Předseda Sdružení bývalých politických vězňů který zemřel 21. února.
Události v regionech
Události v regionech
Události
Ponese jméno Dominik a jeho váha dosáhne úctyhodné jedné tuny. Do zvonice katedrály se dostane v květnu.
Události
Po dvouleté rekonstrukci za 165 milionů korun vypadá stejně jako ve 30. letech minulého století, kdy podle návrhu slavného architekta Miese van der Rohe vznikla.
Události
Den, kdy byl rozhled z pražských věží zdarma. Takový byl dnešek pro zhruba dvacet tisíc návštěvníků, kteří využili nabídky navštívit sedm pražských rozhleden a historických atrakcí.
Události
Telegramy z Titanicu (28. 2. 2012)
30 původních telegramů, které zachycují katastrofu Titanicu, vystavuje muzeum telekomunikací ve Frankfurtu.
Události
Na albu zpívá Vladimír Mišík texty poprvé v češtině - jejich autorem byl básník Josef Kainar.
Události
Ostatky světoznámého malíře Františka Kupky se mají vrátit do Česka. Urna s jeho popelem je od roku 1957 na pařížském hřbitově Pere Lachaise.
Události
OSN čelí sílícímu tlaku na zveřejnění svého archivu o druhé světové válce. Výpovědi a záznamy o válečných zločinech totiž vede jako tajné. Odborníci musejí na vyřízení žádosti o nahlédnutí čekat měsíce i roky.
Události
V Česku vzniká po 68 letech přesná replika německé osmimetrové válečné létající střely V1. V dílně ji staví modelář Michael Šafránek z Jindřichova Hradce.
Události
Nový, ale přesto stejný jako před lety. Start byl rychlý: za rok a půl se prodalo téměř půl milionu těchto plastových figurek.
Události
Lidé, kterým za komunistického režimu bylo odebráno státní občanství a oni si o jeho navrácení po revoluci nezažádali, nemají nyní nárok na odškodnění v rámci III. odboje. To by se ale mělo změnit.
Události
Zítra to bude rok, co ve věku 84 let zemřel spisovatel Arnošt Lustig. Portál Doc Alliance k tomuto výročí nabízí bezplatně ke zhlédnutí nový dokument Arnošt Lustig - devět životů.
Události
O filmových Oscarech se rozhodne už zítra v americkém Los Angeles. V jedenadvacátém století se paradoxně může stát druhým němým filmem, který kdy zlatou sošku Oscara vyhrál, černobílý snímek Umělec.
Události
Před padesáti šedesáti lety běžný obrázek. Sousedky kolem stolu plného peří, vyprávění historek a zpěv. Dnes už se tradice zimního draní drží jen málokde.
Události
Rozhlasovou stanici poslouchaly s nadějí na svobodu desetitisíce Čechů a Slováků - přestože byla až do pádu komunistického režimu zakázaná.
Události
K 64. výročí komunistického puče připravilo muzeum rekonstrukci laboratoře, ve které se lékaři starali o mumifikované tělo Klementa Gottwalda.
Události
Pozůstalí to oznámili dnes. Uložení do společného hrobu plánují na srpen.
Události
Názor občanů zjišťovala obec v anketě. Výsledky zveřejní starosta Žďírce před hlasováním zastupitelů.
Události
20 let v Česku fungují on-line bankomaty. První v roce 1992 zprovoznila Komerční banka - výběry peněz se od té doby zapisovaly rovnou na účet a zobrazovat se začal i zůstatek.
Události
Benedikt XVI. udělil osobní audienci 22 nově jmenovaným kardinálům.
Události
Američtí vědci pátrají na celém světě po úlomcích z lunárního kamene, které po návratu z mise na Měsíc rozdali všem národům. Víc než polovina vzácných vzorků zmizela a nikdo neví, kde jsou. Některé se objevily na černém trhu.
Události
V rámci začínajícího festivalu proti totalitě, zlu a násilí Mene Tekel proběhne i rekonstrukce politického procesu z 50. let.
Události
Austrálie si připomněla svůj vlastní Pearl Harbour - japonský nálet na přístavní město Darwin před 70 lety.
Události
Nacistický útok vedený proti Zemi z povrchu Měsíce. S touto odvážnou zápletkou vyrazil do boje o přízeň festivalového publika na Berlinale film Iron Sky.
Události
Pozapomenutý životní příběh politické vězeňkyně z 50. let teď oživuje nová inscenace Národního divadla.
Události
Podle nově zveřejněných archivů MI5 byl Charlie Chaplin před půl stoletím odposloucháván - na přání FBI.
Události
Čáslavský rodák Miloš Forman se doma ve vlasti uvedl jako tvůrce nové vlny československého filmu 60. let.
Události
Severní Korea slaví narozeniny bývalého vůdce - dva měsíce po jeho smrti.
Události
Tělocvičné jednoty Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera se od druhé poloviny 19. století rozšířily z Prahy do různých koutů světa.
Události
Po muži, který měl na rukou krev milionů lidí a patřil mezi hlavní organizátory holokaustu, pátral Mosad patnáct let.
Události
Premiéru má dnes v hlavní soutěžní sekci snímek Královská aféra. Film, který vznikl v dánsko-české koprodukci. Druhým želízkem je pak snímek Příliš mladá noc.
Události
Filmový debut Angeliny Jolie jitří staré rány mezi Srby a bosenskými muslimy. Snímek V zemi krve a medu o milostném vztahu muslimské zajatkyně a srbského vojáka během bosenské války vyvolal ostré diskuse.
Události
Dokumenty K. H. Franka (13. 2. 2012)
Technické průkazy od pancéřovaných mercedesů říšského sekretáře K. H. Franka a knihu jízd. Tyto vzácné historické dokumenty teď získalo NTM v Praze.
Události
Mezinárodní filmový festival v Berlíně je v plném proudu - a filmové fanoušky neodrazují ani několika hodinové fronty a mráz.
Události
20 let internetu (12. 2. 2012)
Zítra to bude dvacet let, co technici z ČVUT oficiálně své počítače k počítačům v rakouském Linci a do tehdejšího Československa se dostal internet.
Události
Poezie může být i nástroj politické a kulturní podpory - konkrétně v případě běloruského disentu. Český seriál Bělorusko jedna báseň představuje portréty tamních básníků.
Události
V Jeseníku ožily čarodějnické procesy ze 17. století. Věnuje se jim tamní vlastnivědné muzeum. V unikátní expozici představuje mučicí nástroje, historické výpovědi nebo projekce na mlhu.
Události
Začátek festivalu obstarala premiéra filmu z prvních dnů Velké francouzské revoluce. Uvedla ho domácí herečka Diane Krugerová, která hraje hlavní roli královny Marie Antoinetty.
Události
Deska s názvem Poslední forbína zachycuje vídeňskou schůzku z roku 1974. Oba umělci mluví o Osvobozeném divadle, mládí a také o zklamání z normalizačního Československa.
Události
Nikoliv se svým mužem princem Filipem, ale s britským trůnem. Na něj nastoupila nečekaně 6. února 1952 po smrti svého otce Jiřího VI.
Zemřela mecenáška české kultury Hermína Dušková
Bylo jí 101 let. Po smrti manžela Bohuslava se ujala jeho sbírek uměleckých předmětů.
Události
Masopustní průvody (4. 2. 2012)
Tradice, která neumírá. Tak mluví lidé z Hlinecka o masopustních průvodech, které každým rokem vítají blížící se jaro.
Události
Rozhodl mezinárodní tribunál. Devětašedesátiletý dozorce s přezdívkou Duch byl odsouzen za vraždy a mučení v období vlády Rudých Khmerů.
Události
Stvrdil mezinárodní tribunál v Haagu.
Události
Jednu z největších výstav starých holandských mistrů dokončují kurátoři Národní galerie ve Šternbernském paláci - začne za týden. Cena děl z českých i zahraničních sbírek se odhaduje víc než na dvě a půl miliardy korun.
Události
Dvojče Mony Lisy (2. 2. 2012)
Jeden z nejslavnějších obrazů všech dob má dvojče, o kterém se dosud nevědělo. Vědecká expertiza prokázala, že obraz ze sbírek madridského muzea Prado vznikl přímo v Leonardově dílně souběžně se slavným originálem.
Události
Bylo mu teprve 15 let, když se vrátil z koncentračního tábora, bez rodičů, jen se svými vzpomínkami. Ty se rozhodl zapsat do deníku, podobně jako třeba Anna Franková.
Události
Text bude na chodbě Ústavního soudu vystaven šest týdnů.

Návrat na začátek stránky

©, Marek Šimoňák

Hlavní strana Kontakt O autorovi Zpět! Vpřed! Znovu načíst! O stránkách! Fotogalerie YouTube

Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:


Historický kalendář
Více zde.
8. prosince 1941 vyhlásily USA a její spojenci válku Japonsku jako odpověď na Pearl Harbor

Virtuální galerie
Více zde.
Braque Georges: Housle a džbán, 1910 (Basilej, Kunstmuseum)

Architektura
Více zde.
Římská architektura - Koloseum je amfiteátr v centru města Říma v Itálii

Slavné a významné dny v historii
Více zde.
25. květen 1977 - Den, kdy měly premiéru Hvězdné války

Historie olympiád
Více zde.
Soul 1988

Slavné okamžiky v dějinách sportu
Více zde.
Basketbal, 2004 - Nejhorší prohra Dream Teamu


Průvodce Tour de France 2017
Vše o nejslavnějším cyklistickém závodu světa

Peklo Moravy
Cyklistický extrém
"Peklo Moravy"

Vstupte!
Pamětní deska
vojenského stíhacího pilota
Mjr. Jaroslava Nováka


Vstupte!
Témata - Český rozhlas

Vstupte!
Na návštěvě u Karla Čapka

Vstupte!
Frýdek-Místek na dobových
fotografiích a pohlednicích


Vstupte!
Mapy

Vstupte!
Zajímavé odkazy

Vstupte!