Hlavní strana
Vstupte!


Vstupte!

Dominik Hašek
fandí tomuto webu
Vstupte!


Vstupte!
Školní výukový dokument
o koncentračním táboře
Auschwitz-Birkenau
a o holocaustu

Vstupte!
Vzdělávací portál
pro učitele, studenty a žáky


Vstupte!
Otevíráme podstatné

Minutae Carolinae
Minutae Carolinae
Český rozhlas
Projekt: Minutové hry

Muzeum kol Boskovštejn

Muzeum kol
Boskovštejn




e-mail:
mar.simonak@gmail.com


Vstupte!
70. výročí konce
2. světové války

Vstupte!

2. světová válka

Vstupte!
Bitva o Rozhlas

Vstupte!

Speciální web k 70. výročí osvobození Ostravy

Vstupte!
100. výročí vypuknutí
1. světové války

Vstupte!
Před 100 lety
Život za 1. světové


Vstupte!
Válka, která změnila svět
1914 - 1918

Vstupte!
První republika
- dobový tisk

Historie, kultura, společnost, umění a výstavy ve večerních zprávách České televize

Historie ve večerních zprávách České televize
1, 2, 3

Události
Lex Havel (1. 2. 2012)
Sněmovna schválila zákon, který oceňuje zásluhy zemřelého prezidenta Václava Havla o rozvoj svobody a demokracie. Pro byli všichni poslanci, kromě komunistů.
Události
Pozůstalí v Německu už dostávají zprávy od českých úřadů, které po srovnání vzorků DNA identifikovaly oběti.
Události
100. výročí narození všestranného umělce Jiřího Trnky - loutkaře, scénografa, malíře, sochaře a jednoho ze zakladatelů českého animovaného filmu - připomíná přehlídka v pražském kině Ponrepo.
Události
Dosud neznámé nahrávky z letu z Dallasu do Washingtonu po atentátu na prezidenta Kennedyho zveřejnil Americký národní archiv.
Události
90. narozeniny slaví generál Jaroslav Klemeš - jeden z posledních dvou žijících českých výsadkářů z 2. světové války.
Události
Bývalí vojáci z řad bosenských muslimů a Chorvatů uspořádali sbírku ve prospěch bosenkosrbských veteránů.
Události
Hitlerova sbírka vydala první své poklady. Její část se do Česka potají vrátila už před třemi lety. Glóbusy a hvězdářské přístroje, které měly být součástí lineckého Hitlerova muzea, dnes opustily střežený úkryt.
Události
Opět spor o Falklandy (30. 1. 2012)
Falklandy v jihozápadním Atlantiku se znovu stávají předmětem sporu mezi Británií a Argentinou. V roce 1982 o ně válčily a Londýn vyhrál.
Události
Před 70 lety v roce 1942 vznikl na Benešovsku výcvikový prostor jednotek SS. V Čechách tak bylo více než 3 roky nejdůležitější a největší cvičiště esesmanů v celé Třetí říši.
Události
Co mají společného Ceau
Události
V bývalém nacistickém koncentračním táboře Ravensbrück se konala pieta za 196 žen a dětí, které sem přijely z vyhlazených Lidic. Útržky jejich psaných vzpomínek četli žáci tamních škol.
Události
Z Francie se po 200 letech na Nový Zéland dostanou potetované hlavy maorských bojovníků. Těch je na celém světě asi jen 500.
Události
Letělo z Kodaně do Záhřebu v tehdejší Jugoslávii. Tragédii přežila pouze letuška. Dalších 27 lidí na palubě při pádu zemřelo. Neštěstí si dnes přímo na místě připomněli místní obyvatelé i pamětníci.
Události
Předseda tuzemské muslimské nadace Hassan Muneeb se omluvil židovské obci za nenávistné kázání, které zaznělo v brněnské mešitě. Jeden z českých vyznavačů koránu tam citoval pasáže, které ponoukají k likvidaci druhé komunity.
Události
Podle Českého centra PEN klubu, pořadatele ceny, vynikají Šrutovy texty vtipem a hravostí. Šrut je nejznámější zřejmě textem k písni Michala Prokopa Kolej Yesterday.
Události
Turci odvolávají velvyslance z Paříže a plánují další kroky proti Francii.
Události
48 cenných obrazů Františka Kupky přivezl vládní speciál. Sbírku dala dohromady mecenáška umění Meda Mládková.
Události
V Třebosicích na Pardubicku archeologové našli stovky úlomků z období neolitu a raného středověku. Jsou pozůstatkem někdejšího osídlení a důkazem obchodních aktivit.
Události
Příslušný zákon schválila po dolní i horní komora francouzského parlamentu. Paříž se tak jasně vyhranila v historickém sporu Turecka a Arménie.
Události
Před 70 lety mezi 17. a 26 . lednem bylo ve třech velkých skupinách deportováno do koncentračních táborů více než 2000 plzeňských židovských obyvatel.
Události
Podle odborníků z oboru u nás zatím podobně rozsáhlá expozice neexistuje.
Události
Pistole ČZ 75 (20. 1. 2012)
Česká zbrojovka v Uherském Hradišti vyrobila pro sběratele limitovanou sérii 525 kusů své zbraně ČZ 75.
Události
Představitelé institucí nacistického Německa tam jednali o koordinaci vyvraždění Židů.
Zemřel Jiří Raška
Zemřel Jiří Raška (20. 1. 2012)
Ve věku 70 let zemřel Jiří Raška - legendární skokan na lyžích a nejlepší lyžař české republiky minulého století. Kolem déváté hodiny ráno podlehl v nemocnici v Novém Jičíně dlouhé těžké nemoci.
Události
Rok Boženy Němcové (19. 1. 2012)
Rok Boženy Němcové odstartoval dnes v podvečer v České Skalici. Ve městě, kde nejvýraznější žena naší historie chodila do školy. Od jejího úmrtí uplyne v sobotu 150 let.
Události
Jindy nepřístupná Rudolfova galerie na Pražském hradě se mimořádně na 10 dní otevírá pro veřejnost. Místo, kde císař trávil své poslední dny života, zaplnila unikátní výstava, připomínající 400. výročí panovníkovy smrti.
Události
Pieta za Jana Palacha (16. 1. 2012)
Živý vstup Karla Rožánka.
Události
45 let hippies (14. 1. 2012)
Před pětačtyřiceti lety o sobě poprvé ve velkém dalo vědět hnutí hippies. 14. ledna 1967 se květinové děti sešly na demonstraci v San Francisku.
Události
Velkolepé oslavy v Dánsku - královna Margrethe II. vládne už 40 let. V roce 1972 se stala po dlouhé době první ženou v čele dánského království. Celý tento víkend se v Kodani nese právě ve znamení jejího výročí.
Události
Asi padesátka se jich sešla u jeho hrobu na Olšanských hřbitovech a pietní setkání bylo i ve Všetatech na Mělnicku, kde Palach vyrůstal.
Události
Cisterciáci ve Vyšším Brodě chtějí znovu vařit pivo. V církevních restitucích chtějí získat zpět bývalou klášterní varnu, o kterou přišli v 50. letech. Budova se ale ve vlastnictví státu už 20 let rozpadá.
Události
Marnivec, Lakomec, Rozkošník a Smrtka už neshlíží na středobod Prahy, jsou v rukou restaurátorů.
Události
Nejoblíbenější evropská monarchie slaví. Margrethe II. nastoupila na trůn 14. ledna 1972. Země si chce její výročí připomenout ve velkém.
Události
Galerie hlavního města Prahy řeší nečekané problémy. Muchovo dílo mělo v metropoli viset už od prosince, ukázalo se ale, že ve Velké dvoraně Veletržního paláce nevyhovují světla ani topení.
Události
Desítky kostelů v Česku zavádí funkci průvodce. Snaží se připojit k sílícímu trendu tzv. náboženské turistiky.
Události
Zámek ve Zbirohu zahájil výstavbu Příběhu rytířského řádu templářů. Tento řád přitom přitahuje návštěvníky a turisty po celém světě.
Události
Pražské centrum DOX zobrazuje tematické fotky a filmy z fotogalerie z velšského Cardiffu, včetně propagandistického filmu, varující před podobným nebezpečím i Brity.
Události
Českobudějoviské muzeum s jednou z největších sbírek historických motorek v Evropě je znovu v ohrožení. A to kvůli exekuci. Majitel by totiž podle Kanceláře pojistitelů měl za některé stroje zaplatit povinné ručení.
Události
Vzácný obraz, možný autoportrét Leonarda da Vinci, je na zámku ve Zbirohu u Rokycan. Mimo území Itálie je dílo teprve podruhé.
Události
Vzpomínka na Silver A (9. 12. 2012)
Výsadkáři skupiny Silver A 9. ledna 1942 navázali spojení s exilovou vládou v Londýně. V Pardubicích lidé uctili jejich památku.
Události
Živý vstup Barbory Straňákové
Události
Památkáři ji po šesti letech dohadů přebírají a opraví. K věži se desetiletí nikdo nehlásil. Chyba nastala při evidenci po roce 1948. Tehdy ji zapomněli zapsat do majetku.
Události
Charta 77 (6. 1. 2012)
Živý vstup s Danou Němcovou.
Události
V Německu posiluje nezávislá komise, která má osvětlit nacistickou minulost rozvědky – BND. Za necelý rok, co výbor pracuje, už totiž vyplulo na povrch několik skandálů.
Události
Výkon roku. Dokonalé převtělení. Téměř jistý Oscar. Herecký výkon 62leté Meryl Streepové v roli bývalé britské premiéry Margaret Thatcherové vyvolává nadšení kritiků po celém světě.
Události
Stvořil svět, ve kterém je dobro slabé a zlo silné - proto je tématem jeho knih statečnost.
Události
Rodina a blízcí zesnulého prezidenta Václava Havla uložili do rodinné hrobky urnu s jeho ostatky.
Události
Čtyřpatrová podzemní budova nabízí kompletní zázemí pro 250 osob, je tam i rozhlasové studio nebo telefonní ústředna.
Události
Hrobka Havlových se chystá přijmout popel nedávno zesnulého bývalého prezidenta. Kameník začal po poledni rozkreslovat jeho jméno, které přes noc do kamene vytesá. Rodina uloží urnu zítra.
Zemřel Josef Škvorecký
Ve věku 87 let zemřel v kanadském Torontu český spisovatel a nakladatel Josef Škvorecký.
Události
35 let Charty 77 (2. 1. 2012)
Od podpisu Charta 77 uplynulo 35 let. Text jejího prohlášení vyzval k dodržování mezinárodních smluv o lidských a občanských právech, které komunistický režim sice podepsal, ale ve skutečnosti porušoval.
Události
Na hradě Křivoklát kastelán s kolegy objevil únikové schody z dob Václava IV. Ty byly víc než 150 let zazděny, teď je čeká průzkum.
Události
Španělské konzuláty v Latinské Americe zavalily žádosti o španělské občanství. Podávají je potomci lidí, kteří utekli před španělskou občanskou válkou. A doba, po kterou tak mohli učinit, právě končí.
Události
Pražský loutkový soubor se spojil s vyhlášeným hudebním ansámblem Collegium Marianum, který interpretuje starou hudbu.
Události
Na 500 lidí uctilo ve středočeských Nehvizdech památku parašutistů skupiny Ahthropoid. Josef Gabčík a Jan Kubiš přes 70 lety v těchto místech seskočili. O 5 měsíců později pak provedli atentát na Reinharda Heydricha.
Události
Ceremonie začala mohutným průvodem.
Události
Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem získal vzácný arcibiskupský kočár z poloviny 18. století. Bude ho vystavovat na jaře příštího roku.
Události
Před 70 lety, na konci roku 1941, seskočili na území protektorátu tři výsadky z Velké Británie - Anthropoid, Silver A a Silver B. Do dějin se zapsaly hlavně kvůli atentátu na Heydricha.
Události
Unikátní rychlovýtah jezdící štolou uvnitř skály začal fungovat před necelými třiceti lety. Cestující vyvážel na vyhlídku nad městem.
Události
Události
Posmrtná maska (22. 12. 2012)
Zesnulému exprezidentovi byla ještě v Pražské křižovatce sejmuta posmrtná maska. Který sochař je jejím autorem, ale kancelář někdejšího prezidenta tají.
Události
Dělostřelba na počest státníků vychází z námořnických tradic a v Česku se používá jen při výjimečných příležitostech - vojenské přísaze, inauguraci i smrti hlavy státu.
Události
Rakev Václava Havla se poveze na stejné lafetě lehké houfnice, na jaké v roce 37 převáželi ostatky Tomáše G. Masaryka. Poveze symbolicky prvního a posledního československého prezidenta.
Zemřel Václav Havel
Zemřel Václav Havel (18. 12. 2011)
Události
Po 70 letech se podařilo najít baletní skladbu Ruce. Opis díla objevili pracovníci hudebního archivu Národního divadla.
Události
Ministerstvo obrany ale zatím nevyřídilo ani jednu žádost. Vyzývá žadatele k trpělivosti, mnozí z nich se ale bojí, že se ho už nemusí dožít.
Události
Jak, kdy a za kolik je možné tyto klenoty spatřit - v živém vstupu Tereza Kručinská.
Události
Unikátní sbírka se do Kaple sv. Kříže vrátila po 21 letech. Nejstarší kusy pamatují svatého Václava.
Události
Dvě dominanty Baťova průmyslového areálu se za 900 milionů stanou kulturním centrem, galerií a knihovnou. To vše do roku 2013.
Události
Meteorologové si Milešovku nevybrali náhodou. Je největrnější českou horou a bouřky se kolem ní vyskytují pětatřicet dní v roce.
Události
Jak vypadaly na zakázku šité kvalitní obleky z let 1900-1948, ukazuje výstava v Uměleckoprůmyslovém muzeu.
Události
Co od zítřka návštěvníci můžou vidět v živém vstupu Karel Rožánek.
Události
Neobvyklé podoby Vánoc (14. 12. 2011)
ČT vyrazila do Náprstkova muzea, které představuje Vánoce po mexicku nebo angolsku.
Události
Návštěvníkovi nabízí úplně nový rozměr prohlídky muzea, protože si u každého exponátu může na displeji pustit fotografie, zvuky nebo videa.
Události
Na jižní točně stanul poprvé legendární norský polárník Amundsen. V jeho stopách se vypravil mimo jiné i současný norský premiér.
Události
V archivech našli historické recepty a na vybavení minipivovaru si půjčili peníze. Chtějí tak navázat na tradici svých předchůdců, a to i tím, že piva, která vaří pojmenovali po opatech z kláštera.
Události
Unikátní fotografie a dobové dokumenty nabízí výstava Zničené kostely severních Čech v pražském Klementinu. Zachycuje osudy více než pěti stovek zničených staveb mezi roky 1945 a 1989.
Události
Kvůli havarijnímu stavu jejich ukotvení nechala první dvě sejmout Technická správa komunikací. Sochy totiž stojí na sedmnáct a půl metru vysokých sloupech a silničáři se obávají, že by mohly spadnout.
Události
Alespoň na filmovém plátně. A znovu slaví velký úspěch. Snímek o proslulém zpěvákovi přitahuje do kin davy diváků a v návštěvnosti se vyrovná i hollywoodským trhákům.
Události
"Biograf s agitkou" zve do pražského kina Ponrepa na promítání filmů natočených v bývalých socialistických zemích převážně v padesátých letech.
Události
Ve čtvrtek zahájí prezident Medvěděv na Pražském hradě výstavu drahocenných předmětů ze sbírek muzeí v moskevském Kremlu. Některé z nich se v zahraničí budou prezentovat vůbec poprvé.
Události
Demoliční čety srovnaly se zemí bývalý rekreační areál Žalov. Zbourané budovy mají uvolnit místo pro stavbu památníku romského holocaustu. Právě na místě areálu - v Hodoníně u Kunštátu - byl totiž za války romský internační tábor.
Události
Nalezené dopisy muklů v Horním Slavkově na Sokolovsku po téměř 60 letech doputovaly k adresátům. První rodiny můžou začít doplňovat bílá místa své historie.
Události
V Koblenci specialisti zneškodnili dvě, kvůli obří britské musely úřady evakuovat 45 000 lidí - skoro polovinu obyvatel města a na nádraží nestavěly ani vlaky.
Události
V řadách Svobodovy armády za druhé světové války se vyskytly i případy zrady a dezerce. Na nová fakta narazil v archivech historik Miroslav Brož.
Události
Českobudějovické motocyklové muzeum přežije. Jednu z největších evropských sbírek nikdo rozprodávat nebude.
Události
Nejvyšší částka - 220 tisíc korun - padla za komiks Pepík Hipík v rukách extrémních sil z roku 1969.
Události
Les v centru Berlína (4. 12. 2011)
Přímo v centru Berlína se teď můžete vnořit do hustého lesa a zároveň do historie. Tamní muzeum totiž uspořádalo netradiční výstavu nazvanou Němci a les – procházka od 18. století po současnost je možná do března.
Události
S objevem přišel historik Martin Dubánek, který zkoumal zbrojní programy 40. a 50. let. Rozvoj československých zbraní ale utnul Sovětský svaz.
Události
Panenky nemusejí být jenom hračky, ale i výhodná investice.
Události
Zrekonstruovaná vstupní hala se otevřela veřejnosti. Výjimečný litinový skelet z 19. století se opravoval rok a akce vyšla na 60 milionů.
Události
Po sedmileté přípravě tu Muzeum romské kultury představilo výstavu Příběh Romů.
Události
Jedna americká soudní síň nabízí soupravu, se kterou v září 1938 podepsali zástupci čtyř mocností Mnichovskou dohodu. Její cenu prodejce odhaduje na 12 milionů korun.
Události
Tvrdí to nová kniha, ve které o tom píše 56letý Slovák. Ten mluví o 200 vycvičených chlapcích.
Události
Transporty do koncentrančních táborů se týkaly i lidí s odlišnou sexuální orientací. Nepočítají se na miliony jako Židé, ale na tisíce. O jejich osudech vypráví putovní výstava, kterou hostí terezínský památník.
Události
Slovácká Jízda králů ode dneška figuruje na seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.
Události
Pianistka z Terezína pamatuje první i druhou světovou válku a teď je nejstarším člověkem, který přežil holocaust. Její příběh vyšel i knižně pod názvem Rajská zahrada uprostřed pekla.
Události
Film o bývalém polském prezidentovi začne v prosinci točit světoznámý režisér Andrzej Wajda. Divákům chce ukázat hrdinu i obyčejného člověka.
Události
Téměř po osmdesáti letech se Praha dočkala výstavy věnované jedné z nejvýznamnějších českých světic. Výstava svatá Anežka Česká – princezna a řeholnice představuje život této významné ženy české historie.
Události
Vedle Angličanů a Australanů tam bojovali i Češi, Slováci a Poláci. Teď se potkali ve Varšavě, aby si připomněli jednu z nejdelších bitev druhé světové války.

Návrat na začátek stránky

©, Marek Šimoňák

Hlavní strana Kontakt O autorovi Zpět! Vpřed! Znovu načíst! O stránkách! Fotogalerie YouTube

Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:


Historický kalendář
Více zde.
3. prosince 1967 provedl jihoafrický chirurg Christiaan Barnard v Kapském Městě první úspěšnou transplantaci lidského srdce

Virtuální galerie
Více zde.
El Greco: Kristus v domě Šimonově, kolem 1608

Architektura
Více zde.
Romantická architektura - Zámek Konopiště

Slavné a významné dny v historii
Více zde.
22. červen 1941 - Den, kdy Hitler napadl Sovětský svaz

Historie olympiád
Více zde.
Paříž 1900

Slavné okamžiky v dějinách sportu
Více zde.
Atletika, 1908 - Srdceryvný maraton


Průvodce Tour de France 2017
Vše o nejslavnějším cyklistickém závodu světa

Peklo Moravy
Cyklistický extrém
"Peklo Moravy"

Vstupte!
Pamětní deska
vojenského stíhacího pilota
Mjr. Jaroslava Nováka


Vstupte!
Témata - Český rozhlas

Vstupte!
Na návštěvě u Karla Čapka

Vstupte!
Frýdek-Místek na dobových
fotografiích a pohlednicích


Vstupte!
Mapy

Vstupte!
Zajímavé odkazy

Vstupte!