Soutine Chaim, 1893-1943, litevský malíř činný ve Francii. Přední zástupce Pařížské školy; jeho tvorba je agresivní a současně melancholická, používá výrazné deformace lidské figury. Autor krajin, figurálních kompozic a alegorií smrti (cyklus Ministranti).
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Soutine Chaim: Chrámový zpěvák, 1927, 69 x 49 cm (Paříž, Louvre).
Jestliže Rembrandt a Greco prohloubili vnitřní, psychologickou dimenzi obrazu,
pak v expresionismu byla narušena sama integrita obrazu a lidská figura osvobozena z pout tradičního pojetí. Roztříštěná hmota zpěvákovy postavy sugeruje pocit strachu,
typického pro moderního člověka.
Expresionismus, avantgardní umělecký směr, konstituující se v německé jazykové oblasti kolem 1910 jako reakce na naturalismus a impresionismus. Odmítal umění věrně zobrazující skutečnost nebo ji prostředkující senzualisticky pomocí dojmů; chápal je především jako přímý, až drásavě naléhavý výraz citových reakcí tvůrce na vlastní prožitek skutečnosti, k jejíž podstatě je schopen pronikat intuicí. Výraz chápaný jako tlumočení prožitků jedince v jejich dynamice a bez ohledu na existující umělecké a společenské konvence se stal základní estetickou kategorií, jež také určila charakteristické znaky expresionismu: exaltovanost, eruptivnost, tendenci k ironii, grotesce, hyperbole, fragmentárnosti. Ve výtvarném umění stupňuje výraz až k deformaci. Stylizuje tvary, volí jednoduché prostředky, nelomené barvy, protiklady světla stínů, hledá novou zákonitost výstavby díla. Za otce expresionismu pokládán E. Munch. Tendence expresionismu se uplatnily ve francouzském fauvismu, vlivným hnutím byl hlavně v Německu (skupiny Die Brücke, Der Blaue Reiter).
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Emigranti mezi malíři
Paříž jako centrum uměleckého života počátkem 20. století přivábila – mezi mnoha malíři z ciziny – na několik let i tři židovské emigranty: Chaima Soutina, Marka Chagalla a Amedea Modiglianiho. Přestože se přátelili a společně získávali podněty z bouřlivého vývoje výtvarného umění, byl každý z nich naprosto originální a jejich obrazy vzdorují dodnes zařazení i napodobování.
Použitá literatura:
Beckettová, W.; Wrightová, P.: Toulky světem malířství, Fortuna Print Praha, 2002
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|