20. říjen 1740
20. října 1740 nastoupila na rakouský trůn Marie Terezie.
Francie, Prusko, Bavorsko a Sasko neuznávají Pragmatickou sankci a začínají války o rakouské dědictví.
Marie Terezie z dynastie Habsburků, 1717-1780, od 1740 česká (korunována 1743) a uherská královna; dcera Karla VI., matka Josefa II. a Leopolda II., manželka Františka I. Štěpána Lotrinského. 1741-48 donucena vést válku o dědictví rakouské, v níž ztratila většinu Slezska, které po sedmileté válce (1756-63) získalo Prusko. Válečné neúspěchy ji přiměly k uskutečňování reforem, inspirovaných osvícenskými rádci.
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Česká a uherská královna Marie Terezie.
Pragmatická sankce, 1713 – nařízení císaře Karla VI. o nástupnictví na trůn v habsburské dynastii; zakotvoval nárok na vládu nad habsburskými zeměmi, jejichž sněmy (včetně českého, moravského a slezského) pragmatickou sankci přijaly. Měla uchovat habsburské državy po vymření Habsburků po meči; první se podle ní ujala vlády Marie Terezie 1740. Po smrti Karla VI. koalice evropských států pragmatickou sankci neuznala a ta se stala příčinou války o dědictví rakouské.
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Marie Terezie a osvícenství
Období osvíceného absolutismu datujeme v habsburské monarchii již od nástupu Marie Terezie, ačkoli tato panovnice nebyla poznamenána osvícenou výchovou. Během svého čtyřicetiletého panování zůstala velice zbožnou dámou, byť úsilí o blaho státu ji mnohokrát vedlo k potlačování moci nejen stavovské obce, ale i katolické církve. A přestože nikdy nepřekročila svůj barokní stín v otázce náboženské tolerance, radikálnějšího řešení poddanské otázky a zdanění stavů, vládla v osvíceném duchu, který jí ukládal politicky spravovat a chránit všechny poddané. Její reformní dílo je obdivuhodné, uvědomíme-li si, že svědomitě plnila také své mateřské povinnosti (od konce 30. let do konce 50. let 18. století porodila šestnáct dětí, z nichž se jedenáct dožilo dospělosti) a dovedla dbát i na ceremoniální záležitosti dvora. Tajemství její státnické výkonnosti spočívalo ovšem také v umění zavčas se obklopit schopnými rádci, kteří pracovali pro jediný cíl: v době velké mezinárodní krize, která ohrožovala samu podstatu říše, obnovit a rozvinout její vnitřní síly a obranyschopnost.
Text převzat z:
Čornej, P. a kol.: Dějiny pro gymnázia a SŠ 3, Novověk, SPN Praha, 2005
Marie Terezie v mládí.
Půltolar s Marií Terezií.
Rakouská papírová bankocedule (nazývaná bankocetle)
v hodnotě 5 zlatých byla prvním papírovým platidlem na našem území.
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|