25. říjen 732
25. října 732 v bitvě u Poitiers utrpěla muslimská vojska porážku od Karla Martela. Arabové se stáhli na Pyrenejský poloostrov a přestali ohrožovat západní Evropu.
Poitiers, město ve Francii. Původně centrum keltského kmene Piktonů, od 4. století biskupství, 732 zde porazil Karel Martel Araby, od 9. století centrum hrabství Poitou. 1356 porazili u Poitiers Angličané francouzského krále Jana II. Dobrého (1319-1364) a zajali ho. Univerzita od roku 1432.
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Bitva u Poitiers.
Karel Martel, 688-741, majordom (ministr) franské říše. 732 zastavil u Poitiers pronikání Arabů za Pyreneje.
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Muž jménem Kladivo zachránil Evropu před muslimy
Jak se stane z parchanta muž, který má v rukou moc měnit národy?
Konkubína se svíjela v těžkých bolestech. Dítě, které čekala, rozhodně nebylo chtěné, navíc jeho otec zrovna kdovíkde cestoval. Chlapec se do chladného říjnového dne narodil s výkřikem, který značil, že to bude silné a zdravé dítě. Dokázat to měl přesně o 44 let později, když zastavil vpád islámu do Evropy. Jmenoval se Karel, ale říkalo se mu Martel neboli Kladivo.
Chlapec pojmenovaný Karel se narodil konkubíně Alpaidě a jejímu milenci, francouzskému majordomovi Pipinovi II. Už od plenek to na světě neměl lehké. Přišel na svět do doby zmítané náboženskými i politickými konflikty, a aby to nebylo málo, k smrti ho nenáviděla i Plectrude, zákonitá manželka jeho otce. Když po Pipinově smrti vypukl mezi jeho dědici boj o moc, který vyvrcholil občanskou válkou, nechala Plectrude mladého Karla zavřít do vězení, aby do konfliktu raději nezasahoval.
Ze zpětného pohledu se dá říct, že měl štěstí v neštěstí – přestože tehdejší vězení nebyla právě proslulá přívětivostí, Karel zde unikl nejhorším bojům. A nakonec se smál on – když většina účastníků konfliktu na bojištích vykrvácela, podařilo se mu uprchnout a úspěšně se chopit moci. Už při těchto bojích projevil neobyčejného vojenského génia. Vždy dokázal nepřátele překvapit a zaskočit.
Vládce, ale ne král
Mít moc a vládnout jsou však dvě úplně odlišné záležitosti. Karel musel po celou dobu své vlády bojovat s opozicí, neustále se bránit i útočit. Z politických důvodů se navíc nikdy nestal králem, celou dobu panování zastával jen titul majordoma. Vypořádal se sice s opozicí na východě, ale velké nebezpečí mu hrozilo ze západu. Z Cordoby do nitra kontinentu totiž agresivně expandovala arabská říše.
Maurové z dobytého Španělska vyráželi přes Pyreneje na obchodní a čím dál častěji i na kořistné výpravy ke středomořskému pobřeží Francie. Panovník Abd ar Rahmán roku 732 nejprve smetl odpadlický muslimský stát a pak pokračoval dál směrem na Tours. Porazil vévodu z Euda, když na něm uplatnil všechny výhody tehdejší maurské taktiky. Rychlí arabští jezdci dokázali skupinky nepřátel izolovat, obklíčit a zničit tak rychle, že se Francouzi ani nezmohli na odpor.
A právě na předvoji Abd ar Rahmínových vojsk měl Karel Martel dokázat, proč je nejlepším válečníkem Západu. Dodnes se vedou spory, jak velká tato bitva byla, kdy přesně se konala a jak probíhala. Zřejmě k ní došlo někdy kolem Karlových narozenin. Karel Kladivo měl k dispozici vlastně jen pěchotu, se kterou spěchal bránit Tours. Přišel však pozdě, Maurové stačili město už vydrancovat.
Kladivovy sekyry
Ke konfliktu došlo u Poitiers nedaleko Tours. Maurští jezdci se zřejmě pokoušeli Franky rozdělit na menší skupinky, ale obrněná pěchota se držela v sevřeném útvaru a všechny útoky odrážela. Jak smrtící se prokázaly francké vrhací sekyry pojmenované francisca. Přestože vypadaly jako klasické zbraně na boj muže proti muži, dalo se s nimi vrhat - smrť letících seker podle všeho muslimské útočníky několikrát nepříjemně zaskočila.
Boj trval celý den, ale když v něm válkychtiví Frankové chtěli pokračovat, druhý den svého protivníka už nenašli. Maurové tak silnou obranu nečekali a stáhli se zpět za Pyreneje. Pro jednou byla křesťanská Evropa zase v bezpečí...
Zdroj:
Internet
Karel Martel.
Bitva u Poitiers.
Takto si bitvu u Poitiers představoval umělec v 15. století.
Jistě přijdete na to, která strana představuje Araby a která Franky.
Kdo na obrázku je Karel Martel?
Při jeho zobrazení se malíř dopustil zásadní chyby. Odhalíte ji?
Francisca - zbraň, která spasila západní svět.
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|