Hlavní strana
Vstupte!


Vstupte!

Dominik Hašek
fandí tomuto webu
Vstupte!


Vstupte!
Školní výukový dokument
o koncentračním táboře
Auschwitz-Birkenau
a o holocaustu

Vstupte!
Vzdělávací portál
pro učitele, studenty a žáky


Vstupte!
Otevíráme podstatné

Minutae Carolinae
Minutae Carolinae
Český rozhlas
Projekt: Minutové hry

Muzeum kol Boskovštejn

Muzeum kol
Boskovštejn




e-mail:
mar.simonak@gmail.com


Vstupte!
70. výročí konce
2. světové války

Vstupte!

2. světová válka

Vstupte!
Bitva o Rozhlas

Vstupte!

Speciální web k 70. výročí osvobození Ostravy

Vstupte!
100. výročí vypuknutí
1. světové války

Vstupte!
Před 100 lety
Život za 1. světové


Vstupte!
Válka, která změnila svět
1914 - 1918

Vstupte!
První republika
- dobový tisk

Historický kalendář

12. listopad 1927

12. listopadu 1927 byl Lev Davidovič Trockij vyloučen z Komunistické strany Sovětského svazu. Josif Vissarionovič Stalin získal téměř neomezenou moc nad Sovětským svazem.

Trockij Lev Davidovič, 1879-1940, vlastním jménem Bronštejn, ruský revolucionář. 1905-06 jeden z vůdců revoluce v Petrohradě, 1907-17 v exilu. V listopadu 1917 jeden z hlavních organizátorů bolševické revoluce; od 1917 člen nejužšího vedení sovětského státu; od 1923 v době bojů o nástupnictví po V. I. Leninovi v opozici proti frakcím vedeným J. V. Stalinem; prosazoval levičácký kurz, urychlenou industrializaci, 1925-26 odvolán z významných funkcí, 1928 ve vyhnanství v Alma-Atě, 1929 vypovězen ze SSSR, ve 30 letech ostře kritizoval Stalinův režim; oběť atentátu v Mexiku zosnovaného J. V. Stalinem.

Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993

Lev Davidovič Trockij

Lev Davidovič Trockij.

Lev Trockij - kritik Stalinova režimu a permanentní revolucionář
V roce 1917 se stal po Leninovi druhým mužem říjnové revoluce, ale podle některých to byl právě on - Lev Davidovič Trockij, kdo "velký říjen" naplánoval. Byl totiž skvělým organizátorem, ale jako ješitný intelektuál podcenil vnitrostranické boje a zákulisní intriky, které ho nakonec spolu s kritikou Stalinova režimu stály život. Lva Trockého  nechal Stalin zavraždit v roce 1940 v Mexiku, v jeho nuceném exilu.
Trockého osobnost zůstává dodnes předmětem sporů. Někteří historikové tvrdí, že kdyby se k moci v Sovětském svazu místo Stalina dostal Trockij, nezanechal by po sobě méně mrtvých. "Revoluce musí dosáhnout svého cíle všemi prostředky...  včetně ozbrojeného povstání a teroru," hlásal Trockij, který prosazoval "permanentní revoluci" a její "export" do okolních zemí. Po Leninově smrti v roce 1924 se Trockij stal vůdcem opozice a prosazoval mimo jiné omezení moci politbyra a demokracii ve straně.
Jako opozičník Stalina však Trockij záhy zůstal izolován, k čemuž kromě názorových neshod přispěla i jeho arogance a židovský původ. V roce 1927 byl Trockij (vlastním jménem Leib Bronštejn) vyloučen z komunistické strany, v lednu 1928 vystěhován do Kazachstánu a rok nato byl vypovězen ze Sovětského svazu. Čtyři roky pak strávil v Turecku, dva ve Francii a dva v Norsku, než začátkem roku 1937 zakotvil v Mexiku.
I v exilu pokračoval Trockij v kritice Stalinova režimu, který označoval za "byrokratický absolutismus", a roku 1930 založil Mezinárodní levou opozici, na niž v roce 1938 navázala Čtvrtá internacionála. V ní Trockij mj. proti Stalinově tezi o socialismu v jedné zemi postavil vizi Socialistických spojených států Evropy. O Stalinových praktikách psal Trockij i v několika knihách, mj. Stalinovy zločiny či Zrazená revoluce.
Po příjezdu do Mexika bydlel Trockij u malíře Diega Rivery, s jehož ženou, malířkou Fridou Kahlo měl milostný poměr. Údajně proto, ale i kvůli politickým sporům s Riverou se v roce 1939 z jejich domu odstěhoval do jiné vily v témže městě Coyoacánu (dnes část hlavního města), v níž je nyní jeho muzeum. Tento dům Trockij přeměnil ve střeženou pevnost s početnou ochrankou. V roce 1936 byl totiž v Moskvě odsouzen k trestu smrti.
Plán sovětské tajné služby, operace Kachna, předpokládal likvidaci Trockého všemi možnými prostředky: "otráveným jídlem, výbuchem v domě, explozí v automobilu, uškrcením, dýkou, ranou do hlavy, výstřelem". V noci z 23. na 24. května 1940 přepadla Trockého vilu dvacítka mužů pod vedením mexického malíře Davida Alfara Siqueirose, která doslova rozstřílela ložnici. Trockij a jeho žena jako zázrakem přežili, když se vrhli pod postel.
Druhý pokus o atentát provedl šestadvacetiletý Katalánec Ramón Mercader, který pronikl do Trockého nejbližšího okolí jako snoubenec sestry jeho sekretářky. Po několika návštěvách se mu jako novináři, který žádá o zredigování článku, podařilo zůstat s Trockým o samotě a praštit ho do hlavy cepínem. Bylo 20. srpna 1940. Trockého převezli do nemocnice, kde druhý den zemřel. Vraha zatkli na místě činu a posléze v Mexiku odsoudili k 20 letům vězení. Po propuštění v roce 1960 odjel Mercader do SSSR, kde mu byl udělen titul hrdina Sovětského svazu.
Lev Trockij se narodil 7. listopadu 1879 v obci Janovka na Ukrajině. V 16 letech se jako student matematiky zapojil do marxistické organizace, v níž mu učitelkou byla o šest let starší revolucionářka Alexandra Sokolovská, kterou si později vzal za ženu. Společně byli posláni do vyhnanství na Sibiř, kde se jim narodily dvě dcery. Roku 1902 Trockij uprchl do Evropy, kde se setkal mj. s Leninem. Tehdy také začal užívat pseudonym Trockij, údajně podle jednoho dozorce ze sibiřského vyhnanství.
V Paříži potkal Natalii Sedovovou, s níž se oženil a měl dva syny. V roce 1905 odjel Trockij do Ruska, kde v Petrohradě řídil neúspěšnou revoluci a byl znovu poslán na Sibiř. Opět se mu podařilo uprchnout do Evropy. Po vítězství říjnové revoluce v roce 1917 byl Trockij lidovým komisařem pro zahraniční věci a v letech 1918 až 1920 jako komisař pro záležitosti armády vybudoval a dohlížel na organizaci Rudé armády.

Zdroj:
Internet

Lev Davidovič Trockij, významný představitel ruského komunistického hnutí

Lev Davidovič Trockij, významný představitel ruského komunistického hnutí.

Propagandistický plakát o Trockém

Propagandistický plakát o Trockém.

Karikatura Bělogvardějců – Lenin a Trockij vraždí Rusko

Karikatura Bělogvardějců – Lenin a Trockij vraždí Rusko.

Trockij v Mexiku (1938)

Trockij v Mexiku (1938).

Trockij (uprostřed) krátce před svou smrtí (1940)

Trockij (uprostřed) krátce před svou smrtí (1940).

Sovětský plakát vyzývající dělníky ke splnění pětiletého plánu

Sovětský plakát vyzývající dělníky ke splnění pětiletého plánu, tzv. pětiletky.

Sousoší továrního dělníka a rolnice

Sousoší továrního dělníka a rolnice má znázorňovat hrdinský způsob života sovětských lidí.
Dělník drží kladivo a žena srp.

Návrat na začátek stránky

©, Marek Šimoňák

Hlavní strana Kontakt O autorovi Zpět! Vpřed! Znovu načíst! O stránkách! Fotogalerie YouTube

Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:


Historický kalendář
Více zde.
20. dubna 1889 se narodil německý válečný zločinec Adolf Hitler. Uvrhl svět v nejkrvavější válku celých lidských dějin

Virtuální galerie
Více zde.
Nattier Jean-Marc ml.: Francoise Renée, markýza d´Antin, 118 x 96 cm (Paříž, Musée Jacquemart-André)

Architektura
Více zde.
Římské stavitelství - Římský akvadukt Pont du Gard ve Francii

Slavné a významné dny v historii
Více zde.
5. leden 1933 - Den, kdy byla zahájena stavba mostu Golden Gate

Historie olympiád
Více zde.
Grenoble 1968

Slavné okamžiky v dějinách sportu
Více zde.
Atletika, 1983 - Jarmila Kratochvílová


Průvodce Tour de France 2017
Vše o nejslavnějším cyklistickém závodu světa

Peklo Moravy
Cyklistický extrém
"Peklo Moravy"

Vstupte!
Pamětní deska
vojenského stíhacího pilota
Mjr. Jaroslava Nováka


Vstupte!
Témata - Český rozhlas

Vstupte!
Na návštěvě u Karla Čapka

Vstupte!
Frýdek-Místek na dobových
fotografiích a pohlednicích


Vstupte!
Mapy

Vstupte!
Zajímavé odkazy

Vstupte!