Hlavní strana
Vstupte!


Vstupte!

Dominik Hašek
fandí tomuto webu
Vstupte!


Vstupte!
Školní výukový dokument
o koncentračním táboře
Auschwitz-Birkenau
a o holocaustu

Vstupte!
Vzdělávací portál
pro učitele, studenty a žáky


Vstupte!
Otevíráme podstatné

Minutae Carolinae
Minutae Carolinae
Český rozhlas
Projekt: Minutové hry

Muzeum kol Boskovštejn

Muzeum kol
Boskovštejn




e-mail:
mar.simonak@gmail.com


Vstupte!
70. výročí konce
2. světové války

Vstupte!

2. světová válka

Vstupte!
Bitva o Rozhlas

Vstupte!

Speciální web k 70. výročí osvobození Ostravy

Vstupte!
100. výročí vypuknutí
1. světové války

Vstupte!
Před 100 lety
Život za 1. světové


Vstupte!
Válka, která změnila svět
1914 - 1918

Vstupte!
První republika
- dobový tisk

Historický kalendář

15. listopad 1939

15. listopadu 1939 se uskutečnil pohřeb studenta medicíny Jana Opletala, jedné z obětí střelby do demonstrantů z 28. října 1939.
17. listopadu nařídily nacistické úřady uzavřít všechny české vysoké školy, přikázaly popravit devět studentských funkcionářů a 1200 vysokoškoláků deportovaly do koncentračního tábora Sachsenhausen.

MUC Jan Opletal

MUC Jan Opletal v gala – zanedlouho na něj sáhne plíživá smrt
(postřelen 28. října 1939 v 1830 v Žitné ulici, zemřel 11. listopadu)

Opletal Jan (* 31. 12. 1915 Lhota nad Moravou, + 11. 11. 1939 Praha) - český student medicíny, oběť nacistického teroru.
Jméno studenta Jana Opletala bylo v povědomí národa do roku 1989 spojeno s jeho smrtelným zraněním 28. října 1938 při národní demonstraci proti okupantům a s brutální akcí nacistů po jeho pohřbu, která vedla k uzavření českých vysokých škol, popravám a žalářování. Už za války v Londýně vyhlášený Mezinárodní den studentstva ovšem získal v Československu po roce 1989 nový rozměr, když demonstrace 17. listopadu zahájila pád čtyřicetiletého komunistického režimu.
Opletal chodil do obecné školy v Nákle, do reálného gymnázia v Litovli, kde ukončil studium roku 1934. Rodinná tradice ho ovlivnila v duchu české reformace a jeho mravní postoje byly určeny i příslušností k Sokolu. Jako maturant byl zařazen do školy pro záložní důstojníky v Hranicích, posléze ho přeložili do dělostřeleckých kasáren v Ruzyni. Studoval na francouzském institutu v Praze, od roku 1936 pak na lékařské fakultě Karlovy university. Byl ubytován v Hlávkově koleji a v roce 1939 působil v její samosprávě.
Účastnil se demonstrace 28. října roku 1939, při níž byl zraněn střelou do břicha. Ačkoliv byl okamžitě převezen na kliniku profesora A. Jiráska, vzdor snaze lékařů 11. listopadu zemřel. 15. listopadu se konalo v Praze rozloučení, které přerostlo v novou protifašistickou demonstraci. Opletal byl o den později pohřben v Nákle. Téhož dne probíhala porada u Adolfa Hitlera v Berlíně, na níž bylo rozhodnuto o uzavření českých vysokých škol na tři roky, zastřelení studentských představitelů a deportaci dalších do koncentračního tábora Sachsenhausen.
Akce proti českým vysokým školám a fakticky celé inteligenci byla zahájena v Praze, Příbrami, Brně a Olomouci 17. 11. 1939. Devět činitelů studentského hnutí - Josef Adamec, Jan Černý, Marek Frauwirth, Jaroslav Klíma, Bedřich Koula, Josef Matoušek, František Skorkovský, Václav Šafránek a Jan Weinert - bylo zastřeleno. V noci na 18. 11. byli ještě v rámci akce popraveni tři občané ze Žižkova: František Löbner, Václav Nachtman a Antonín Valenta. Kolem 1100 českých studentů pak bylo odvlečeno do koncentračního tábora. Zatímco studenty se podařilo na naléhání protektorátní vlády po třech letech většinou dostat zpět na svobodu, české vysoké školy už okupanti neotevřeli.

Text převzat:
Churaň M. a kol.: Kdo byl kdo v našich dějinách ve 20. století, Libri, Praha, 1994

Pohřeb Jana Opletala byl zároveň protiněmeckou demonstrací
Podzim roku 1939 přinesl v Protektorátu Čechy a Morava na dlouhou dobu poslední velká vystoupení veřejnosti proti okupační moci. Během demonstrací 28. října vyšlo jen v Praze do ulic na 100 tisíc lidí. Při potlačování nepokojů zastřelily německé pořádkové jednotky dva muže - dělníka Václava Sedláčka a studenta medicíny Jana Opletala. Právě jeho pohřeb se 15. listopadu 1939 stal další manifestací, na kterou o dva dny později okupanti tvrdě zareagovali.
Pohřbu předcházely dny plné napětí. Již od 28. října 1939 zasypávaly davy lidí květinami hrob Neznámého vojína na Staroměstském náměstí i sochu sv. Václava na Václavském náměstí. I přesto, že ministerstvo vnitra protektorátní vlády již několik dní předem vydalo oběžník, ve kterém naléhalo, aby "každý šel tento den za svou obvyklou prací, neboť tak vykoná nejlepší službu svému národu", došlo ke spontánním demonstracím nejen v Praze, ale i v dalších městech. Zněla na nich protiněmecká hesla i česká hymna. Česká policie nezasáhla, a tak došlo k prvním srážkám až s německými ozbrojenými silami. V Žitné ulici v Praze byl při nich postřelen také student medicíny Jan Opletal, jehož pohřeb 15. listopadu 1939 vyostřil napjatou situaci na nejvyšší míru.
Jan Opletal utrpěl průstřel břicha. Byl sice okamžitě převezen do nemocnice na Karlově náměstí, ale přes veškeré úsilí lékařů svému zranění po čtrnácti dnech podlehl. Zajímali se o něj i členové gestapa, resp. spíše o vyoperovaný projektil, který si odnesli. Jejich zájem trochu vysvětlily úvahy, které se objevily o něco později: protože podle lékařské zprávy byl Jan Opletal střelen zblízka, nemusel být postřelen náhodně, ale cíleně. Několik dní před demonstracemi totiž pronesl na schůzi studentů vlastenecký projev, který slyšeli i přítomní agenti gestapa. A někteří studenti německé techniky byli před demonstrací vybaveni revolvery.
Krátce po pohřbu, který byl velkou národní protiněmeckou demonstrací, přišla tvrdá odveta. V noci na 17. listopad byly německým vojskem a gestapem obsazeny studentské koleje a více než tisíc studentů bylo zatčeno a odvezeno do koncentračních táborů. Devět studentských vůdců bylo okamžitě popraveno, všechny české vysoké školy uzavřeny.
Studenti, kteří uprchli do zahraničí, pak za podpory Union Students of England a československé exilové vlády iniciovali prohlášení, podle kterého byl 17. listopad vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva.

Zdroj:
Internet - více zde

Pohřeb Jana Opletala

Pohřeb Jana Opletala.

Pamětní deska Jana Opletala

Pamětní deska Jana Opletala.

Hitler vydal příkaz k uzavření českých vysokých škol

Hitler vydal příkaz k uzavření českých vysokých škol.
Média informují o uzavření českých vysokých škol.

Návrat na začátek stránky

©, Marek Šimoňák

Hlavní strana Kontakt O autorovi Zpět! Vpřed! Znovu načíst! O stránkách! Fotogalerie YouTube

Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:


Historický kalendář
Více zde.
29. března 1372 došlo k slavnostnímu zasvěcení Emauzského kláštera v Praze

Virtuální galerie
Více zde.
Zurbarán Francisco de: Svatá Casilda, 184 x 90 cm (Madrid, Prado)

Architektura
Více zde.
Barokní sloh – Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou

Slavné a významné dny v historii
Více zde.
4. duben 1968 - Den vraždy Martina Luthera Kinga

Historie olympiád
Více zde.
Chamonix 1924

Slavné okamžiky v dějinách sportu
Více zde.
Fotbal, 1986 - Maradonova "Ruka Boží"


Průvodce Tour de France 2017
Vše o nejslavnějším cyklistickém závodu světa

Peklo Moravy
Cyklistický extrém
"Peklo Moravy"

Vstupte!
Pamětní deska
vojenského stíhacího pilota
Mjr. Jaroslava Nováka


Vstupte!
Témata - Český rozhlas

Vstupte!
Na návštěvě u Karla Čapka

Vstupte!
Frýdek-Místek na dobových
fotografiích a pohlednicích


Vstupte!
Mapy

Vstupte!
Zajímavé odkazy

Vstupte!