20. listopad 1917
1. světová válka
20. listopadu 1917 během bojů u Cambrai nasadili Britové proti Němcům poprvé v historii 375 tanků.
Britský tank Mark IV.
Cambrai
Na západní frontě došlo v roce 1917 ještě k jedné velké ofenzivě. Zastánci tanku, jako byl třeba podplukovník J. F. C. Fuller, vypracovali plán masového útoku na Hindenburgovu linii poblíž města Cambrai. Po konci třetí bitvy u Ypru Haig tento plán schválil a pověřil velením útoku generála Juliana Bynga a jeho britskou 3. armádu. Byng doufal ve velký úspěch a útok změnil ve velkou ofenzivu.
V historii válek to bylo první hromadné nasazení tanků. Byng v tajnosti shromáždil pro provedení útoku na úzké frontě 324 tanků a osm pěších divizí. Překvapení Němci měli v dané oblasti pouze dvě obranné divize. Dne 20. listopadu se daly tanky v mlze do pohybu vpřed, aniž by přitom došlo k dělostřelecké přípravě. V německých liniích se okamžitě rozšířila panika a mnoho mužů uprchlo ze svého stanoviště dříve, než se hrozným tankům dostali tváří v tvář. Jeden z vojáků vzpomíná na překvapivý účinek tankového útoku takto:
Německá stanoviště ... byla okamžitě dobyta. Trojnásobné překážky z ostnatého drátu se překonaly, jako by to byly záhony s kopřivami ... Obránci čelního zákopu ... uviděli tanky téměř těsně nad sebou ... (a) v příšerné panice utíkali a odhazovali výzbroj a výstroj.
Během několika hodin prorazily tanky hrůzu budící obranná postavení Hindenburgovy linie. Do odpoledne postoupil BEF o více než 6 km a Němci kolísali. Na severu, u Bourlonského lesa, však postup nebyl tak rychlý. Nedostatečná spolupráce mezi britskou pěchotou a tanky vedla v této oblasti k pomalejšímu postupu. Úderná síla útoku také po celé frontě rychle klesala. Tanků rychle ubývalo jak kvůli čistě technickým příčinám, tak v důsledku činnosti nepřítele. Jenom v první den bylo z boje vyřazeno 179 tanků. Ačkoliv jejich účinek při útoku byl mohutný, tank stále ještě nebyl zbraní, která by mohla válku vyhrát.
V průběhu dalších tří dnů, kdy se BEF podařilo dobýt přes urputný německý odpor Bourlonský les, se však již neklamně hlásil konec britského postupu. Ludendorff byl odhodlán dobýt veškeré ztracené území zpět a shromáždil za tímto účelem 25 divizí. Britové nyní čelili početní převaze a ocitli se náhle ve velmi obtížné situaci. Jejich obranná postavení nebyla ještě příliš dobře vybudována a dělostřelecká podpora vázla. Dalo se konstatovat, že postoupili příliš daleko a příliš rychle. Německý protiútok byl velmi úspěšný a v některých oblastech byli Britové zahnáni zpět až za své výchozí pozice. Teď však zase přišly posily BEF a dne 7. prosince tak bitva u Cambrai skončila prakticky s nerozhodným výsledkem. Obě strany ztratily téměř 50 000 mužů. Ačkoliv byla bitva u Cambrai proti bitvám na Sommě a třetí bitvě u Yprů jenom malá, důležitostí se jim vyrovnala. Objevil se nový typ vedení války: moderní pojetí, kombinující tanky a pěchotu. Tento nový typ vedení války měl změnit svět.
Text převzat z:
Wiest, A.: Obrazové dějiny první světové války, Universum, Praha, 2008
Britský tank Mark IV. uvízlý v zákopu u Ribecourt la Tour
dne 20. listopadu 1917 v průběhu bitvy u Cambrai.
Komunikační systémy byly primitivní a tanky nebyly vybaveny rádiem.
Zde je z tanku vypouštěn poštovní holub se vzkazem pro velitelství.
Britský voják se pomalu brodí po kolena ve vodě nasáklým spojovacím zákopem ve Flandrech. Stálé dělostřelecké ostřelování zničilo přirozený drenážní systém krajiny,
takže se vytvořily neuvěřitelné bažiny.
Kanadský voják a jeho německý zajatec si připalují v nekonečném bahně
a dělostřeleckých trychtýřích ve Flandrech.
Němci si příliš neuvědomovali význam tanků pro vedení války a vlastních strojů vyrobili málo.
Na snímku jsou německé tanky – jenom ukořistěné a přemalované tanky britské.
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|