20. prosinec 1890
20. prosince 1890 se narodil Jaroslav Heyrovský - český chemik, který v roce 1959 obdržel Nobelovu cenu za chemii.
26. října 1959 vysílal čs. rozhlas stručnou zprávu:
Letošní Nobelova cena za chemii byla udělena akademiku Jaroslavu Heyrovskému. Jaroslav Heyrovský si ji 10. prosince téhož roku převzal ve Stockholmu.
Heyrovský Jaroslav, 1890 – 1967, český fyzikální chemik; od 1926 profesor Univerzity Karlovy, akademik ČSAV (1952), zakladatel a 1950-63 první ředitel Polarografického ústavu ČSAV. Zakladatel československé elektrochemie. 1922 objevil polarografii, 1925 spolutvůrce prvního kontinuálně pracujícího polarografu. Nobelova cena (1959) za objev polarografické metody a jejího využití v analytické a fyzikální chemii.
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Akademik Jaroslav Heyrovský.
Nesmírně pracovitý vědec, profesor Karlovy univerzity
Jaroslav Heyrovský je vynálezcem metody, která odhalí nepatrné množství látky v roztoku. Zkonstruoval měřící přístroj zvaný polarograf a položil tak základ nového vědního oboru.
Za tento objev převzal jako první Čech v historii Nobelovu cenu.
Jaroslav Heyrovský
Jaroslav Heyrovský byl první Čech, který byl oceněn Nobelovou cenou. Švédská akademie věd ocenila jeho objev polarografie - zásadní analytické metody v elektrochemii.
Heyrovský se narodil 20. prosince 1890 v Praze v rodině profesora práv. Po gymnáziu chtěl studovat fyzikální chemii. Tento obor se však v Praze nepřednášel, a tak po roce studia na pražské univerzitě odešel v roce 1910 do Londýna, kde studoval u laureáta Nobelovy ceny Williama Ramsaye a jeho nástupce Fredericka Donnana.
V únoru 1922 dospěl Heyrovský při svých bádáních k zásadnímu objevu - elektrické napětí na rtuťové kapiláře, při kterém dochází k náhlému vzrůstu proudu, se ukázalo být charakteristickou veličinou látky přítomné v roztoku a velikost proudu byla úměrná její koncentraci. Běžnou dobu analýzy roztoku jeho objev zkrátil z hodin na pouhé minuty.
V roce 1922 byl Heyrovský jmenován docentem a v roce 1926 prvním profesorem fyzikální chemie na Karlově univerzitě. Polarografie, jak nový obor elektrochemie nazval, se rozletěla do světa. Heyrovský založil školu polarografů a jeho laboratoř se stala mezinárodním vědeckým centrem.
V roce 1950 byl jmenován ředitelem nově založeného Polarografického ústavu (dnešní Ústav fyzikální chemie), který řídil do svých 73 let. O dva roky později byl jmenován jedním z prvních akademiků. Získal řadu vědeckých ocenění a byl členem mnoha akademií věd a čestným doktorem několika univerzit.
Zdroj:
Internet
Jaroslav Heyrovský přebírá Nobelovu cenu za chemii od švédského krále
(Stockholm, 10.12.1959).
Nobelova cena, Nc – prestižní mezinárodní cena udílená k výročí Nobelova úmrtí (10.12.) od 1901 z prostředků Nobelovy nadace za nejvýznamnější objevy ve fyzice, chemii, lékařství (fyziologii), za literaturu (udílí švédská akademie). Nc za mír udílí norský parlament a Nc za ekonomii (od 1969) Švédská národní banka.
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Fotografie prvního polarografu profesora Heyrovského z roku 1924.
Busta Jaroslava Heyrovského na rodném domě.
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|