Hlavní strana
Vstupte!


Vstupte!

Dominik Hašek
fandí tomuto webu
Vstupte!


Vstupte!
Školní výukový dokument
o koncentračním táboře
Auschwitz-Birkenau
a o holocaustu

Vstupte!
Vzdělávací portál
pro učitele, studenty a žáky


Vstupte!
Otevíráme podstatné

Minutae Carolinae
Minutae Carolinae
Český rozhlas
Projekt: Minutové hry

Muzeum kol Boskovštejn

Muzeum kol
Boskovštejn
e-mail:
mar.simonak@gmail.com


Vstupte!
70. výročí konce
2. světové války

Vstupte!

2. světová válka

Vstupte!
Bitva o Rozhlas

Vstupte!

Speciální web k 70. výročí osvobození Ostravy

Vstupte!
100. výročí vypuknutí
1. světové války

Vstupte!
Před 100 lety
Život za 1. světové


Vstupte!
Válka, která změnila svět
1914 - 1918

Vstupte!
První republika
- dobový tisk

Historický kalendář

22. prosinec 1573

22. prosince 1573 vznikla Univerzita Palackého v Olomouci. Olomoucká univerzita je druhá nejstarší univerzita v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Univerzita Palackého v Olomouci
Univerzita Palackého v Olomouci byla obnovena zákonem Prozatímního národního shromáždění z 21. února 1946. Kontinuálně navázala na tradice staré olomoucké univerzity založené v roce 1573 a zrušené v roce 1860. Právem tak pokládáme olomouckou univerzitu za druhou nejstarší v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V současné době patří do svazku Univerzity Palackého v Olomouci sedm fakult (Cyrilometodějská teologická fakulta, Lékařská fakulta, Filozofická fakulta, Pedagogická fakulta, Přírodovědecká fakulta, Fakulta tělesné kultury, Právnická fakulta), na kterých studuje více než 12 000 studentů.

Zdroj:
Internet

Náhrobník zakladatele olomoucké univerzity

Univerzita Palackého v Olomouci.
Náhrobník zakladatele olomoucké univerzity.

Olomoucká univerzita - druhá nejstarší univerzita v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Olomouc je od středověku významným střediskem vzdělanosti a kultury. Historie olomouckého vysokého školství začíná roku 1566 zřízením jezuitské koleje, která v roce 1573 získala všechna práva jako jiné evropské univerzity. Tato po Karlově univerzitě nejstarší vysoká škola na území České republiky zasahovala svým vlivem nejen Moravu a Slezsko, ale nejednou i země rakouské, německé, Polsko, východní Evropu a Skandinávii. Se starou univerzitou jsou spjata mnohá jména vynikajících vědců, např. Jakuba Kresy ("Euklides Západu"), zakladatele genetiky Gregora Mendela, astronoma Karla Slavíčka (působil ve službách čínského císaře), studentem olomoucké univerzity byl i vévoda Albrecht z Valdštejna, legendární generál a dobrodruh. Po zrušení jezuitského řádu byla univerzita roku 1773 sekularizována a postátněna. Pro své aktivity v roce 1848 univerzita upadla v nemilost a od roku 1851 byla postupně likvidována a jako celek zrušena dekretem roku 1860. Fakulta teologická však samostatně pokračovala v činnosti a společně s Univerzitní knihovnou udržovala v Olomouci kontinuitu vysokoškolské atmosféry. 21. 2. 1946 byla univerzita obnovena v plném rozsahu a dostala název Univerzita Palackého. V roce 1947 pak byla slavnostně otevřena. V současné době má Univerzita Palackého osm fakult: Cyrilometodějskou teologickou fakultu, Lékařskou fakultu, Filozofickou fakultu, Přírodovědeckou fakultu, Pedagogickou fakultu, Fakultu tělesné kultury, Právnickou fakultu a Fakultu zdravotnických věd. Celá univerzita má více než 21 000 posluchačů a kolem 2500 zaměstnanců (z nichž je asi 1000 akademických pracovníků). Listopadová revoluce v roce 1989 znamenala počátek třetí, pro rozvoj univerzity nejdůležitější etapy v dějinách vysokého školství v Olomouci. Univerzita se otevřela Evropě a celému světu, navazuje četné mezinárodní kontakty, podporuje výměnu myšlenek. Svým dominantním postavením dává Univerzita Palackého historické Olomouci charakter typického univerzitního města. Atraktivní prostředí starobylého města a jeho inspirující kulturní duch se doplňují s moderními metodami bádání, jež vědecká pracoviště fakult nabízejí. Přímo symbolicky působí nejnovější technologií vybavená barokní zbrojnice z dob Marie Terezie s knihovnou, audiovizuálním centrem, centrem výpočetní techniky a univerzitním vydavatelstvím. Akademická obec i veřejnost využívá Umělecké centrum UP, umístěné v monumentálním barokním komplexu staré olomoucké univerzity. Svůj domov v něm našly uměnovědné a uměnovýchovné katedry. K dispozici jsou zde rozlehlé prostory pro teoretickou i praktickou výuku.
V podkroví se nachází divadelní sál a galerie, dále mohou studenti i pedagogové využívat filmového sálu, sálu pro sborový zpěv, několika hudebních zkušeben a učeben pro výuku jednotlivých výtvarných oborů (keramická dílna, textilní dílna, grafická dílna atd.). V suterénu je studentský klub a menší studiová scéna. Koncertním produkcím slouží i nádherný barokní interiér Kaple Božího Těla, která je součástí objektu.
Pro svou neopakovatelnou atmosféru je Olomouc vyhledávaným střediskem mezinárodních konferencí a festivalů. Více než čtyřicetiletou tradici má Academia film Olomouc, mezinárodní festival dokumentárních filmů a videoprogramů.

Zdroj:
Internet

Logo Univerzity Palackého

Logo Univerzity Palackého.

Interiér jezuitského konviktu (dnes Umělecké centrum UP)

Univerzita Palackého v Olomouci.
Interiér jezuitského konviktu (dnes Umělecké centrum UP).

Univerzita Palackého v Olomouci

Univerzita Palackého v Olomouci.

Hlavice rektorského žezla z roku 1946

Univerzita Palackého v Olomouci.
Hlavice rektorského žezla z roku 1946.

Slavnostní udělení čestného doktorátu v aule Filozofické fakulty

Univerzita Palackého v Olomouci.
Slavnostní udělení čestného doktorátu v aule Filozofické fakulty.

Návrat na začátek stránky

©, Marek Šimoňák

Hlavní strana Kontakt O autorovi Zpět! Vpřed! Znovu načíst! O stránkách! Fotogalerie YouTube

Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:


Historický kalendář
Více zde.
24. června 1948 Sovětský svaz zablokoval všechny cesty spojující západní část po válce rozděleného Berlína se světem. Započala první berlínská krize

Virtuální galerie
Více zde.
Rubens Peeter Paulus: Markýza Brigida Spinola Doria, 1606, 152 x 99 cm

Architektura
Více zde.
Barokní sloh – Poutní chrám Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou

Slavné a významné dny v historii
Více zde.
25. květen 1977 - Den, kdy měly premiéru Hvězdné války

Historie olympiád
Více zde.
Lillehamer 1994

Slavné okamžiky v dějinách sportu
Více zde.
Tenis, 1980 - Nejslavnější finále Wimbledonu


Průvodce Tour de France 2017
Vše o nejslavnějším cyklistickém závodu světa

Peklo Moravy
Cyklistický extrém
"Peklo Moravy"

Vstupte!
Pamětní deska
vojenského stíhacího pilota
Mjr. Jaroslava Nováka


Vstupte!
Témata - Český rozhlas

Vstupte!
Na návštěvě u Karla Čapka

Vstupte!
Frýdek-Místek na dobových
fotografiích a pohlednicích


Vstupte!
Mapy

Vstupte!
Zajímavé odkazy

Vstupte!