Hlavní strana
Vstupte!


Vstupte!

Dominik Hašek
fandí tomuto webu
Vstupte!


Vstupte!
Školní výukový dokument
o koncentračním táboře
Auschwitz-Birkenau
a o holocaustu

Vstupte!
Vzdělávací portál
pro učitele, studenty a žáky


Vstupte!
Otevíráme podstatné

Minutae Carolinae
Minutae Carolinae
Český rozhlas
Projekt: Minutové hry

Muzeum kol Boskovštejn

Muzeum kol
Boskovštejn
e-mail:
mar.simonak@gmail.com


Vstupte!
70. výročí konce
2. světové války

Vstupte!

2. světová válka

Vstupte!
Bitva o Rozhlas

Vstupte!

Speciální web k 70. výročí osvobození Ostravy

Vstupte!
100. výročí vypuknutí
1. světové války

Vstupte!
Před 100 lety
Život za 1. světové


Vstupte!
Válka, která změnila svět
1914 - 1918

Vstupte!
První republika
- dobový tisk

Historický kalendář

25. prosinec 1938

25. prosince 1938 zemřel český spisovatel Karel Čapek.

Čapek Karel, 1890-1938, český spisovatel a novinář (Lidové noviny). Dílo zahrnuje tematiku filozoficko-noetickou (prózy Boží muka, Trapné povídky, trilogie Hordubal – Povětroň – Obyčejný život, Život a dílo skladatele Foltýna), fantasticko-utopickou (romány Továrna na absolutno, Krakatit, dramata R. U. R., Věc Makropulos), reakci na ohrožení fašismem (román Válka s Mloky, dramata Bílá nemoc, Matka). Dále autor Apokryfů, cestopisných causerií (Italské listy, Cesta na sever), esejů (Marsyas), knih pro děti (Devatero pohádek, Dášenka), překladů (Francouzská poesie nové doby) a Hovorů s T. G. M.

Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993

Karel Čapek (1890-1938)

Karel Čapek (1890-1938).

Čapek stihl zemřít dřív, než si pro něj přišlo gestapo
Během necelých 49 let svého života stihl být Karel Čapek fotografem-amatérem, sběratelem etnické hudby, svobodným zednářem, předsedou československého PEN klubu, dramaturgem, vychovatelem a především světově proslulým spisovatelem. Jeho díla byla přeložena do mnoha jazyků, včetně esperanta či bengálštiny. Čapkovy knihy i myšlenky jsou stále aktuální, přestože zemřel 25. prosince 1938, jen několik měsíců poté, co nacistický vůdce Adolf Hitler spolu s francouzským a britským premiérem a italským diktátorem podepsal Mnichovskou dohodu.
Slovní zásobou, postřehy stejně jako hlubokými úvahami nad člověkem a lidstvem si Karel Čapek nacházel cestu ke čtenářům a do učebnic literatury a novinařiny. Čapek nepozoroval svět z výšin, naopak se aktivně účastnil společenského a politického dění první republiky. Velmi se sblížil s prezidentem Masarykem.
Čapek těsně před smrtí stále naléhavěji varoval před nebezpečím, které pro něj znamenal Hitlerův režim. Proto také, jakmile Němci v březnu 1939 ovládli zbytek Československa, gestapo okamžitě přišlo Čapka zatknout. Nicméně netušilo, že spisovatel byl v té době již několik měsíců mrtev. Dnes najdete jeho hrob na Slavíně na vyšehradském hřbitově.

Navržen na Nobelovu - nikdy ji však nedostal
Čapkův tvůrčí záběr byl široký - od poezie přes publicistiku, prózu, drama, cestopisy, pohádky až k politickým a filozofickým úvahám. "Byl to muž, který ze všech českých spisovatelů nejvíce přispěl k známosti českého jména ve světě a jehož jméno samo bylo v cizině pro nás kapitálem," složil například Čapkovi hold spisovatel a novinář Ferdinand Peroutka. O Čapkově světové proslulosti svědčí i fakt, že byl opakovaně navržen na Nobelovu cenu za literaturu, přestože nakonec mezi laureáty chybí.

Lidovým novinám byl věrný až do smrti
Rodák z Malých Svatoňovic na Trutnovsku vyrůstal v rodině lékaře a mlynářské dcery jako nejmladší ze tří sourozenců. Studoval v Hradci Králové, Brně, Praze, ale také v Berlíně a v Paříži. V roce 1915 úspěšně promoval na filozofické fakultě. Přímé účasti v první světové válce se Čapek vyhnul kvůli revmatismu kloubů a po několika krátkodobých pracovních epizodách nastoupil jako kritik do Národních listů.
V té době již měl za sebou nejen první literární pokusy ve formě veršů, ale také řadu článků v různých periodicích nebo knižní prvotinu Zářivé hlubiny a jiné prózy, kterou napsal společně se svým bratrem Josefem. V Národních listech působil Čapek do roku 1921, poté přešel do Lidových novin, jimž svými sloupky a fejetony zůstal věrný až do smrti.
S blížící se druhou světovou válkou pragmatik Čapek stále naléhavěji varoval před hrozbou diktatur a totalitních režimů, za což si vysloužil nepřízeň jak ze strany nacistů, tak i komunistů. Ke konci života se oženil se svou dlouholetou přítelkyní, herečkou Olgou Scheinpflugovou. Zemřel v prosinci 1938 na zápal plic několik měsíců před plánovaným zatčením gestapem.

Čapkovy romány
Umělecké ambice Čapek uplatnil především v románech (Továrna na absolutno, Krakatit, Válka s mloky), novelách (Hordubal, Povětroň, Obyčejný život), povídkách (Trapné povídky, Povídky z jedné a druhé kapsy) či dramatech (R.U.R., Věc Makropulos, Bílá nemoc, Matka). Kromě toho vydal i několik cestopisů, sbírek pohádek nebo třídílné Hovory s T. G. Masarykem.

Zdroj:
Internet - více zde

Karel Čapek

Karel Čapek.

Karel Čapek s T. G. Masarykem

Karel Čapek s T. G. Masarykem.

Hrob Karla Čapka na Vyšehradě

Hrob Karla Čapka na Vyšehradě.

Návrat na začátek stránky

©, Marek Šimoňák

Hlavní strana Kontakt O autorovi Zpět! Vpřed! Znovu načíst! O stránkách! Fotogalerie YouTube

Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:


Historický kalendář
Více zde.
24. června 1948 Sovětský svaz zablokoval všechny cesty spojující západní část po válce rozděleného Berlína se světem. Započala první berlínská krize

Virtuální galerie
Více zde.
Rubens Peeter Paulus: Markýza Brigida Spinola Doria, 1606, 152 x 99 cm

Architektura
Více zde.
Barokní sloh – Poutní chrám Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou

Slavné a významné dny v historii
Více zde.
25. květen 1977 - Den, kdy měly premiéru Hvězdné války

Historie olympiád
Více zde.
Lillehamer 1994

Slavné okamžiky v dějinách sportu
Více zde.
Tenis, 1980 - Nejslavnější finále Wimbledonu


Průvodce Tour de France 2017
Vše o nejslavnějším cyklistickém závodu světa

Peklo Moravy
Cyklistický extrém
"Peklo Moravy"

Vstupte!
Pamětní deska
vojenského stíhacího pilota
Mjr. Jaroslava Nováka


Vstupte!
Témata - Český rozhlas

Vstupte!
Na návštěvě u Karla Čapka

Vstupte!
Frýdek-Místek na dobových
fotografiích a pohlednicích


Vstupte!
Mapy

Vstupte!
Zajímavé odkazy

Vstupte!