Hlavní strana
Vstupte!


Vstupte!

Dominik Hašek
fandí tomuto webu
Vstupte!


Vstupte!
Školní výukový dokument
o koncentračním táboře
Auschwitz-Birkenau
a o holocaustu

Vstupte!
Vzdělávací portál
pro učitele, studenty a žáky


Vstupte!
Otevíráme podstatné

Minutae Carolinae
Minutae Carolinae
Český rozhlas
Projekt: Minutové hry

Muzeum kol Boskovštejn

Muzeum kol
Boskovštejn
e-mail:
mar.simonak@gmail.com


Vstupte!
70. výročí konce
2. světové války

Vstupte!

2. světová válka

Vstupte!
Bitva o Rozhlas

Vstupte!

Speciální web k 70. výročí osvobození Ostravy

Vstupte!
100. výročí vypuknutí
1. světové války

Vstupte!
Před 100 lety
Život za 1. světové


Vstupte!
Válka, která změnila svět
1914 - 1918

Vstupte!
První republika
- dobový tisk

Historický kalendář

25. prosinec 1938

25. prosince 1938 zemřel český spisovatel Karel Čapek.

Čapek Karel, 1890-1938, český spisovatel a novinář (Lidové noviny). Dílo zahrnuje tematiku filozoficko-noetickou (prózy Boží muka, Trapné povídky, trilogie Hordubal – Povětroň – Obyčejný život, Život a dílo skladatele Foltýna), fantasticko-utopickou (romány Továrna na absolutno, Krakatit, dramata R. U. R., Věc Makropulos), reakci na ohrožení fašismem (román Válka s Mloky, dramata Bílá nemoc, Matka). Dále autor Apokryfů, cestopisných causerií (Italské listy, Cesta na sever), esejů (Marsyas), knih pro děti (Devatero pohádek, Dášenka), překladů (Francouzská poesie nové doby) a Hovorů s T. G. M.

Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993

Karel Čapek (1890-1938)

Karel Čapek (1890-1938).

Čapek stihl zemřít dřív, než si pro něj přišlo gestapo
Během necelých 49 let svého života stihl být Karel Čapek fotografem-amatérem, sběratelem etnické hudby, svobodným zednářem, předsedou československého PEN klubu, dramaturgem, vychovatelem a především světově proslulým spisovatelem. Jeho díla byla přeložena do mnoha jazyků, včetně esperanta či bengálštiny. Čapkovy knihy i myšlenky jsou stále aktuální, přestože zemřel 25. prosince 1938, jen několik měsíců poté, co nacistický vůdce Adolf Hitler spolu s francouzským a britským premiérem a italským diktátorem podepsal Mnichovskou dohodu.
Slovní zásobou, postřehy stejně jako hlubokými úvahami nad člověkem a lidstvem si Karel Čapek nacházel cestu ke čtenářům a do učebnic literatury a novinařiny. Čapek nepozoroval svět z výšin, naopak se aktivně účastnil společenského a politického dění první republiky. Velmi se sblížil s prezidentem Masarykem.
Čapek těsně před smrtí stále naléhavěji varoval před nebezpečím, které pro něj znamenal Hitlerův režim. Proto také, jakmile Němci v březnu 1939 ovládli zbytek Československa, gestapo okamžitě přišlo Čapka zatknout. Nicméně netušilo, že spisovatel byl v té době již několik měsíců mrtev. Dnes najdete jeho hrob na Slavíně na vyšehradském hřbitově.

Navržen na Nobelovu - nikdy ji však nedostal
Čapkův tvůrčí záběr byl široký - od poezie přes publicistiku, prózu, drama, cestopisy, pohádky až k politickým a filozofickým úvahám. "Byl to muž, který ze všech českých spisovatelů nejvíce přispěl k známosti českého jména ve světě a jehož jméno samo bylo v cizině pro nás kapitálem," složil například Čapkovi hold spisovatel a novinář Ferdinand Peroutka. O Čapkově světové proslulosti svědčí i fakt, že byl opakovaně navržen na Nobelovu cenu za literaturu, přestože nakonec mezi laureáty chybí.

Lidovým novinám byl věrný až do smrti
Rodák z Malých Svatoňovic na Trutnovsku vyrůstal v rodině lékaře a mlynářské dcery jako nejmladší ze tří sourozenců. Studoval v Hradci Králové, Brně, Praze, ale také v Berlíně a v Paříži. V roce 1915 úspěšně promoval na filozofické fakultě. Přímé účasti v první světové válce se Čapek vyhnul kvůli revmatismu kloubů a po několika krátkodobých pracovních epizodách nastoupil jako kritik do Národních listů.
V té době již měl za sebou nejen první literární pokusy ve formě veršů, ale také řadu článků v různých periodicích nebo knižní prvotinu Zářivé hlubiny a jiné prózy, kterou napsal společně se svým bratrem Josefem. V Národních listech působil Čapek do roku 1921, poté přešel do Lidových novin, jimž svými sloupky a fejetony zůstal věrný až do smrti.
S blížící se druhou světovou válkou pragmatik Čapek stále naléhavěji varoval před hrozbou diktatur a totalitních režimů, za což si vysloužil nepřízeň jak ze strany nacistů, tak i komunistů. Ke konci života se oženil se svou dlouholetou přítelkyní, herečkou Olgou Scheinpflugovou. Zemřel v prosinci 1938 na zápal plic několik měsíců před plánovaným zatčením gestapem.

Čapkovy romány
Umělecké ambice Čapek uplatnil především v románech (Továrna na absolutno, Krakatit, Válka s mloky), novelách (Hordubal, Povětroň, Obyčejný život), povídkách (Trapné povídky, Povídky z jedné a druhé kapsy) či dramatech (R.U.R., Věc Makropulos, Bílá nemoc, Matka). Kromě toho vydal i několik cestopisů, sbírek pohádek nebo třídílné Hovory s T. G. Masarykem.

Zdroj:
Internet - více zde

Karel Čapek

Karel Čapek.

Karel Čapek s T. G. Masarykem

Karel Čapek s T. G. Masarykem.

Hrob Karla Čapka na Vyšehradě

Hrob Karla Čapka na Vyšehradě.

Návrat na začátek stránky

©, Marek Šimoňák

Hlavní strana Kontakt O autorovi Zpět! Vpřed! Znovu načíst! O stránkách! Fotogalerie YouTube

Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:


Historický kalendář
Více zde.
28. února 1409 se narodila Alžběta Lucemburská

Virtuální galerie
Více zde.
Purkyně Karel: Sova sněžná, (Praha, Národní galerie)

Architektura
Více zde.
Barokní sloh – Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou

Slavné a významné dny v historii
Více zde.
18. září 1977 - Den, kdy člověk poprvé uviděl Zemi a Měsíc dohromady

Historie olympiád
Více zde.
Tokio 1964

Slavné okamžiky v dějinách sportu
Více zde.
Moderní gymnastika, 1998 - Dívka, která dosáhla dokonalosti


Průvodce Tour de France 2017
Vše o nejslavnějším cyklistickém závodu světa

Peklo Moravy
Cyklistický extrém
"Peklo Moravy"

Vstupte!
Pamětní deska
vojenského stíhacího pilota
Mjr. Jaroslava Nováka


Vstupte!
Témata - Český rozhlas

Vstupte!
Na návštěvě u Karla Čapka

Vstupte!
Frýdek-Místek na dobových
fotografiích a pohlednicích


Vstupte!
Mapy

Vstupte!
Zajímavé odkazy

Vstupte!