3. prosinec 1967
3. prosince 1967 provedl jihoafrický chirurg Christiaan Barnard v Kapském Městě první úspěšnou transplantaci lidského srdce.
Barnard Christiaan Neetthling, *1922, jihoafrický chirurg. 3. 12. 1967 provedl první transplantaci lidského srdce; pacient žil po zákroku 18 dní.
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Transplantace srdce provedená profesorem Chrisem Barnardem 3. prosince 1967 znamenala zásadní zlom v medicíně 20. století, který vyvolal řadu morálních a etických otázek, i zlom v životě vynikajícího chirurga, kterému přinesla obdiv i nenávist.
Text převzat z:
Barnard, Ch.: Druhý dech, Lidové noviny, Praha 1994
Profesor Barnard na operačním sále v berlínské nemocnici.
Christiaan Neethling Barnard (* 8. 11. 1922, + 2. 9. 2001) byl synem chudého kazatele v jihoafrickém Beaufort Westu. Po ukončení střední školy studoval medicínu na univerzitě v Kapském městě. Studium ukončil v roce 1953. Pak pracoval v Groote Shuuru jako chirurg. Hlad po vědění ho v roce 1955 přivedl na americkou univerzitu v Minnesotě, kde studoval srdeční chirurgii. Studium ukončil v roce 1958. Vrátil se opět do Groote Shuuru, kde převzal místo šéfa chirurgického výzkumu a zaměřil se na operace srdce. Zkonstruoval také umělou srdeční chlopeň. Později začal provádět pokusné transplantace srdce na psech. V roce 1967, když nabyl dostatek zkušeností, rozhodl se provést transplantaci srdce. Technika této operace sice už byla vypracována, ale operace sama ještě provedena nebyla. Vhodného kandidáta našel v padesátipětiletém Louisi Washkanském. Dárkyní se stala dvacetipětiletá Denisa Darvallová, která se stala obětí automobilové nehody. Operace sama proběhla úspěšně, ale vyskytly se pooperační potíže a pacient po 18 dnech zemřel. Přesto tímto Barnard dokázal, že za určitých okolností je transplantace srdce možná. Rázem se stal známým, setkal se s mnohými význačnými osobnostmi, prezidentem Spojených států počínaje a Ginou Lollobrigidou konče.
Christiaan Neethling Barnard byl velmi pracovitý, pracoval 18 – 20 hodin denně. Byl velkým humanistou. Byl brilantním řečníkem. Byl třikrát ženatý. Ale se svoji profesí se nerozvedl. Když už v roce 1997 musel svoji lékařskou činnost ukončit, věnoval se jí alespoň literárně.
Christiaan Neethling Barnard zemřel na Kypru 2. září 2001 ve věku 78 let.
Zdroj:
Internet - více zde
Profesor Barnard při operaci srdce.
V sobotu jsem byl málo známým jihoafrickým lékařem. V pondělí mě znal celý svět.
.
Louis Washkansky na jednotce intenzívní péče.
Denisa Darvallová první dárkyně,
jejíž srdce bylo transplantováno Louisi Washkanskému.
Operační protokol Louise Washkanského.
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|