4. prosinec 1644
4. prosince 1644 byla ve vestfálském Münsteru zahájena diplomatická jednání mezi Francií, Španělskem a Švédskem týkající se ukončení třicetileté války.
Radnice v německém Münsteru, kde roku 1648 došlo k uzavření míru mezi rakouskými
Habsburky a jejich spojenci na jedné straně a Francií na straně druhé.
Tato dohoda byla součástí vestfálského míru.
Mír vestfálský - listina osnabrücká
Ve vestfálských městech Osnabrücku a Münsteru byly podepsány mírové smlouvy, které ukončily třicetiletou válku (1618-1648). V Osnabrücku došlo 6. srpna 1648 k uzavření dohody mezi císařem, říšskými knížaty a Švédskem.
ČI. I
Nechť nastane mír křesťanský, všeobecný a stálý a pravé a upřímné přátelství mezi svatým císařským Veličenstvem, domem rakouským a všemi jeho spojenci a sousedy i s jejich dědici a nástupci, především králem katolickým, kurfiřty, knížaty a stavy říšskými se strany jedné a svatým královským Veličenstvem a královstvím švédským a všemi jeho spojenci a sousedy i s jejich dědici a nástupci, především nejkřesťanštějším králem a případně kurfiřty, knížaty a stavy říšskými se strany druhé. Budiž tak upřímně a vážně zachován a ctěn, že obě strany budou zvětšovat dobro, čest a výhody druhého a na obou stranách opět vzroste a vzkvete upřímné sousedství a klidné pěstování snah po míru a přátelství mezi světovou římskou říší a královstvím švédským a naopak mezi královstvím švédským a římskou říší.
ČI. IV
§ 54
Buďtež jim navráceny ty statky, jež jim dříve byly odňaty za to, že zvedli zbraně pro Švédy nebo pro Francouze proti císaři a domu rakouskému, v takovém stavu, v jakém jsou nyní a bez navrácení sebraných a spotřebovaných zisků nebo spáchané škody.
§ 55
Dále v Čechách a ve všech jiných dědičných císařských zemích budiž nestranně vykonáváno právo a spravedlnost, se zřetelem ke katolíkům, pro poddané nebo věřitele a jejich dědice, přiznávající se k augsburskému vyznání, mají-li své nějaké soukromé nároky a jestliže pro ně zahájili nebo se účastnili soudního jednání.
ČI. V
§2
Začáteční hranice obnovení dřívějšího stavu ve věcech církevních a politických, jež vzhledem k nim byly změněny, budiž den 1. ledna roku 1624. A tak nechť je zcela a spravedlivě obnoven původní stav všech kurfiřtů, knížat a stavů obojího vyznání, včetně svobodné vznešenosti říše, jako i přímých městských obcí a vesnic, nechť jsou zrušeny všechny výroky, dekrety, ujednání, smlouvy, kapitulace a jiné nebo rozsudky, jež byly mezi tím v těchto věcech vyneseny, vyhlášeny a nařízeny, ve všech případech nechť je provedena obnova podle stavu řečeného roku a dne.
(Čáda, F. Vybrané prameny k právním dějinám středoevropským. Brno: Československý akademický spolek Právník, 1931.)
Radnice v Osnabrücku.
Přísaha představitelů válčících států po podepsání Vestfálského míru.
Leták oznamující ukončení třicetileté války.
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|