7. prosinec 1941
7. prosince 1941 Japonci provedli útok na Pearl Harbor, Spojené státy vstupují do 2. světové války.
Vzdušná válka, Pacifik/2. světová válka
7. prosince 1941 letadla z šesti japonských letadlových lodí zaútočila na americkou Pacifickou flotilu v Pearl Harboru a na ostrově Oahu. Přes 183 japonských letounů zničilo šest bitevních lodí a 188 letadel, poškodilo nebo potopilo dalších deset plavidel a zabilo 2000 mužů. Japonci ztratili 29 strojů. Dále bylo při nepovedeném podmořském útoku ještě ztraceno pět japonských miniaturních ponorek. Plánovaný třetí útok, jenž měl naprosto zničit přístav a zásoby paliva, nebyl nakonec proveden, neboť Japonci se obávali, že jejich cenné letadlové lodi by se mohly stát cílem útoku zbylých lodí Pacifické flotily. Japonsko po útoku vyhlásilo válku Spojeným státům americkým a britskému Commonwealthu.
Navzdory informacím spojenecké dekódovací služby, diplomatickým zdrojům a dalším varováním, byl nálet naprostým taktickým překvapením. Selhání všech připravených obranných opatření na základně, zesílené ještě mizernou komunikací mezi jednotlivými armádními složkami, to všechno bylo široce kritizováno. Avšak i přes úspěch tohoto náletu, jeho hlavní cíl nebyl dosažen, neboť letadlové lodi Pacifické flotily se zrovna nacházely na moři, a proto se jim nic nestalo. Navíc, škody způsobené dalším lodím flotily byly rychle opraveny. V samotných Spojených státech se po útoku zvedla vlna rozhořčení a veřejnost podporovala vyhlášení války.
Text převzat z:
Shaw, A.: Druhá světová válka den po dni, Naše vojsko ve spolupráci s nakladatelstvím Columbus, Praha 2004
Útok na Pearl Harbor - 7. prosinec 1941.
Záchrana přeživších z USS Virginia.
1941: Útok na Pearl Harbor
Útok na Pearl Harbor byl překvapivý a ničivý úder Japonska na základnu Spojených států amerických na Havajských ostrovech. Důsledkem tohoto útoku byl vstup USA do druhé světové války. Pearl Harbor byl v roce 1941 největší americkou vojenskou základnou v Tichomoří. Japonci doufali, že když Pearl Harbor vyřadí z provozu a zničí co nejvíce zde kotvících lodí, budou mít šanci válku vyhrát, a přinutí tak USA k mírovým jednáním podle japonských představ.
Jako úderná síla bylo vybráno šest japonských letadlových lodí (Akagi, Kaga, Hirjú, Sórjú, Šókaku a Zuikaku), tři těžké křižníky, deset torpédoborců a tři ponorky. Byl plánován také útok pěti trpasličích ponorek. První bomby začaly dopadat ve čtvrt na osm na letiště Kaneohe, o čtvrt hodiny později na leteckou základnu Wheeler Field, osm mil od Pearl Harboru. Současně už japonské torpédové bombardéry začaly útočit na řadu bitevních lodí a na další letiště na Oahu.
Americké Tichomořské loďstvo utrpělo v Pearl Harboru citelné ztráty. V Pearl Harboru zahynulo na 2 500 amerických vojáků, zatímco Japonci ztratili pouze 55 členů posádek. Japoncům se ale nepodařilo zasáhnout žádnou letadlovou loď, nezničili ropné zásobníky na Oahu ani další důležitá zařízení, z jejichž likvidace by se Američané vzpamatovávali mnohem pomaleji. Další den 8. 12. vyhlásily Spojené státy Japonsku válku.
Zdroj:
Internet - více zde
Útok na Pearl Harbor.
Příprava japonských pilotů.
Útok na Pearl Harbor.
Japonci startují.
Útok na Pearl Harbor - 7. prosinec 1941.
Útok na Pearl Harbor - 7. prosinec 1941.
Útok na Pearl Harbor.
Překvapivé probuzení.
Útok na Pearl Harbor - 7. prosinec 1941.
Útok na Pearl Harbor - 7. prosinec 1941.
Útok na Pearl Harbor - 7. prosinec 1941.
Útok na Pearl Harbor - 7. prosinec 1941.
Prezident Franklin Delano Roosevelt podepisuje 8. prosince 1941 vyhlášení války Japonsku.
Je to odpověď na japonský útok na Pearl Harbor.
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|