30. leden 1948
30. ledna 1948 byl zavražděn v Dillí indický politik Mahátma Gándhí.
Gándhí Móhandás Karamčand, zvaný Mahátma (Velký duch) – 1869-1948, indický politik; největší postava indického národně osvobozovacího hnutí proti britským kolonizátorům. Zakladatel učení, po něm nazvaném gándhismus: hlásal nenásilné metody politického boje a vytrvalost v pravdě (satjágraha), což v praxi vedlo k odmítání spolupráce s britskou administrativou a k občanské neposlušnosti. Zavražděn hinduistickým fanatikem.
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Mahátma Gándhí
Osobnost indického politika a bojovníka za národní nezávislost Mahátmy Gándhího ovlivnila miliony lidí po celém světě. Myslitel, který svoji zemi vyvedl z britského područí nenásilnou formou, podlehl zraněním utrpěným při atentátu v indické metropoli Dillí.
V roce 1919 stanul Gándhí v čele nově založeného Indického národního kongresu, instituce, jejímž cílem bylo získání úplné nezávislosti Indie. Vyvrcholením jeho snah o osvobození země z nadvlády britského impéria byl měsíc trvající solný pochod, při němž tisíce Indů absolvovaly v roce 1930 320 kilometrů dlouhou cestu k pobřežnímu městu Dándí pro vlastní sůl. Tisíce osob včetně jejich vůdce skončily ve vězení, mnoho z nich bylo zbito nebo zabito. Dosáhly ale svého, britský solný monopol byl zrušen.
V srpnu 1947 byla Indie rozdělena podle náboženského klíče, i přes Gándhího odmítavý postoj. Aby alespoň utišil náboženské střety mezi hinduisty a muslimy, zahájil v lednu 1948 protestní hladovku. Po pěti dnech skutečně získal od vůdců znepřátelených skupin slib, že krveprolití bude zastaveno.
Pár dní na to, byl Gándhí cestou na pravidelnou modlitbu zastřelen hinduistickým extremistou Náthurámem Gódsém.
Zdroj:
Internet - více zde
Gandhí v roce 1918 v době nenásilného povstání v Čamparanu a Khédě.
Gandhí ve vesnici Dandi na konci "pouti soli" ("slané pouti"), 5. dubna 1930.
Gándhího ulice v jihoafrickém Durbanu.
Socha Mahatmy Gandhiho v parku Union Square v New Yorku.
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|