Hlavní strana
Vstupte!


Vstupte!

Dominik Hašek
fandí tomuto webu
Vstupte!


Vstupte!
Školní výukový dokument
o koncentračním táboře
Auschwitz-Birkenau
a o holocaustu

Vstupte!
Vzdělávací portál
pro učitele, studenty a žáky


Vstupte!
Otevíráme podstatné

Minutae Carolinae
Minutae Carolinae
Český rozhlas
Projekt: Minutové hry

Muzeum kol Boskovštejn

Muzeum kol
Boskovštejn




e-mail:
mar.simonak@gmail.com


Vstupte!
70. výročí konce
2. světové války

Vstupte!

2. světová válka

Vstupte!
Bitva o Rozhlas

Vstupte!

Speciální web k 70. výročí osvobození Ostravy

Vstupte!
100. výročí vypuknutí
1. světové války

Vstupte!
Před 100 lety
Život za 1. světové


Vstupte!
Válka, která změnila svět
1914 - 1918

Vstupte!
První republika
- dobový tisk

Historický kalendář

16. únor 1959

16. února 1959 se stal po svržení prezidenta Batisty politickým vůdcem Kuby Fidel Castro.

Fidel Alejandro Castro Ruz (*13. srpna 1926) je bývalý kubánský prezident a revolucionář. Vládl od roku 1959, kdy byl pod jeho vedením svržen generál Fulgencio Batista, až do roku 2006, kdy těžce onemocněl a jeho funkce převzal jeho bratr Raúl Castro.
Castrova vláda se zapsala do dějin země výstavbou socialismu, rozvojem zemědělství, cenzurou tisku, integrací do RVHP, porušováním lidských práv, zadržování velkého počtu politických vězňů či nedostatkem řešení chudoby většiny obyvatelstva na přelomu 20. a 21. století.

Zdroj:
Internet - více zde

Revolucionář Fidel Castro

Revolucionář Fidel Castro.

Castro Fidel, *13.8.1926 (podle některých pramenů 1927), kubánský politik. V roce 1950 absolvoval studium práv na havanské univerzitě a do roku 1952 pracoval jako právník. Coby odpůrce Batistova režimu na Kubě vedl v roce 1953 útok na kasárna Moncada v Santiago de Cuba, téhož roku byl chycen a po dva roky vězněn. V letech 1955–1956 byl v exilu v Mexiku a Spojených státech. Po návratu na Kubu vedl v letech 1956–1959 branné útoky (partyzánskou válku) proti vládě Fulgencia Batisty, který byl svržen (1956) a donucen odejít do exilu.
Castrova vláda, politicky orientovaná na sovětský blok, posléze prosadila socialistický experiment (socialistickou republikou byla Kuba vyhlášena roku 1961). Až do roku 1976 byl Castro předsedou revoluční vlády, poté kumuloval moc ve svých rukou a stal se hlavou státu. Roku 1962 vrcholila studená válka tzv. kubánskou krizí, kdy svět stál téměř na pokraji jaderné války: Castro umožnil SSSR umístit na Kubě jaderné rakety, americký prezident Kennedy sáhl k námořní blokádě ostrova za účelem jejich odstranění, sovětský vůdce Chruščov tehdy souhlasil za příslib, že USA neprovedou invazi na Kubu. Raketové základny byly za dozoru OSN likvidovány.
Vzhledem ke Castrově podpoře levicových hnutí v zemích Střední a Jižní Ameriky i jinde se mluví o tzv. vývozu revoluce (např. do Angoly – přímá vojenská pomoc tamním komunistickým organizacím). Od roku 1989, v souvislosti s politickými změnami ve střední a východní Evropě, se Kuba dostává do izolace, ztrácí spojence a hospodářské partnery (věřitele). Režim Fidela Castra prožíval počátkem 90. let 20. století po ukončení pomoci bývalého tzv. socialistického tábora silnou ekonomickou krizi (vrchol v roce 1993), spojenou s masovou emigrací do USA. Na přelomu let 1994–1995 začal díky umírněné liberalizaci ekonomiky a zahraničním investicím pozvolný hospodářský růst (zejména rozvoj turistiky). Politickou liberalizaci zatím Castrův režim odmítá.
V červenci 2006 ze zdravotních důvodů dočasně předal Fidel Castro moc ve státě svému bratrovi Raúlovi, v únoru 2008 se oficiálně zřekl nejvyšších státních funkcí.

Zdroj:
Internet - více zde

Kubánský vůdce Fidel Castro

Kubánský vůdce Fidel Castro.

1959: Castro byl jmenován předsedou nové "revoluční vlády"
Fidel Castro, který vedl Kubu téměř 50 let (svou funkci opustil 19. února 2007), stále pro mnoho Kubánců zůstává "líder máximo" a jeho slova jsou pro ně zákon i přesto, že v kubánských vězeních stále trpí přes 300 politických vězňů a fronty na základní potraviny jsou na tomto karibském ostrově běžnou záležitostí.
Charismatický revolucionář, přezdívaný El comandante, si davy příznivců získal nejen bojem proti imperialismu, pod hesly "Vlast nebo smrt!", ale i osobním kouzlem. Mnozí mají ještě v paměti obraz, když v lednu 1959 triumfálně vjížděl do Havany jako šarmantní mladý partyzán a na ramenou mu seděly dvě holubice (prý znamení afrokubánských bohů orišů).
Pro talentovaného řečníka nebylo v 50. letech minulého století až tak obtížné získat si srdce davu. V té době byla totiž Kuba rájem amerických investic i turistů, kteří se jezdili bavit do havanských nevěstinců, zatímco většina venkovského obyvatelstva žila v chatrčích ze dřeva a bláta. Kuba byla sice třetí v příjmech na hlavu ze zemí Latinské Ameriky, ale mezi obyvateli panovaly extrémní rozdíly. Tehdy vtrhl na politické kolbiště "advokát chudých" Fidel Castro, který dal časem nezaměstnaným práci a lepší bydlení, bezplatné zdravotnictví i další služby a odstranil zhruba 25% negramotnost.
Syn plantážníka, původem ze španělské Galicie, a jeho kuchařky Fidel Castro Ruz se už jako student práv v Havaně politicky angažoval, a to nejen na Kubě. Například v roce 1947 se účastnil neúspěšného pokusu o svržení diktatury v Dominikánské republice, rok nato stanul na barikádách v Bogotě. V té době se i oženil s Mirthou Díazovou, s níž má syna Fidelita (jaderného fyzika) a s níž se po sedmi letech rozvedl. Později zplodil Castro ještě minimálně pět synů a dceru, která v roce 1993 emigrovala do USA.

Zdroj:
Internet - více zde

Castro a Chruščov

Castro a Chruščov odstartovali tzv. kubánsku krizi,
která málem přivedla svět do jaderné války.

Mocní východního bloku - Brežněv, Castro a Chruščov (Moskva, 30. duben 1963)

Mocní východního bloku - Brežněv, Castro a Chruščov (Moskva, 30. duben 1963).

Návrat na začátek stránky

©, Marek Šimoňák

Hlavní strana Kontakt O autorovi Zpět! Vpřed! Znovu načíst! O stránkách! Fotogalerie YouTube

Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:


Historický kalendář
Více zde.
28. března 1592 se narodil pedagog a filozof Jan Amos Komenský

Virtuální galerie
Více zde.
Michelangelo Buonarroti: Libyjská Sibyla, 1508-1512, nástropní freska v Sixtinské kapli

Architektura
Více zde.
Gotický sloh – Katedrála Notre-Dame v Remeši ve Francii

Slavné a významné dny v historii
Více zde.
6. červen 1944 - Den D

Historie olympiád
Více zde.
Antverpy 1920

Slavné okamžiky v dějinách sportu
Více zde.
Golf, 2005 - Nejlepší golfový úder


Průvodce Tour de France 2017
Vše o nejslavnějším cyklistickém závodu světa

Peklo Moravy
Cyklistický extrém
"Peklo Moravy"

Vstupte!
Pamětní deska
vojenského stíhacího pilota
Mjr. Jaroslava Nováka


Vstupte!
Témata - Český rozhlas

Vstupte!
Na návštěvě u Karla Čapka

Vstupte!
Frýdek-Místek na dobových
fotografiích a pohlednicích


Vstupte!
Mapy

Vstupte!
Zajímavé odkazy

Vstupte!