26. duben 1986
26. dubna 1986 došlo k havárii v sovětské jaderné elektrárně Černobyl na Ukrajině.
Černobylská jaderná havárie, jaderná havárie (7. třídy mezinárodní stupnice) na 4. reaktoru jaderné elektrárny v Černobylu (na Ukrajině severně od Kyjeva) 26.4.1986. Dva výbuchy páry a vodíku zapříčinily nekontrolovatelnou štěpnou reakci jaderného paliva, výbuch a požár grafitu, následný únik radioaktivního materiálu, silné zamoření okolí elektrárny, zvýšení radiační dávkové zátěže obyvatel Evropy. Bezprostředně při havárii zahynulo 31 lidí.
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Černobyl.
Proslul bagatelizací následků zejména ještě v dobách Sovětského svazu.
Radiace však postihla stromy, zvířata i lidi, a to i v poměrně vzdáleném okolí.
Místo po havárii atomového reaktoru.
Černobyl.
Nejdříve chlouba a posléze velký průšvih Sovětského svazu.
Ukrajina si připomíná výročí černobylské katastrofy
Ukrajina každoročně vzpomíná na oběti jaderné havárie v Černobylu, kde 26. dubna 1986 nečekaně explodoval jeden z reaktorů jaderné elektrárny. Okolí města, které leží na pomezí Ukrajiny, Běloruska a Ruska, stále zůstává zamořeno radioaktivitou uvolněnou při explozi. Neštěstí má na svědomí defekt reaktoru s pořadovým číslem 4. Po výbuchu byla zamořena Ukrajina a značná část Evropy, hlavně pak Bělorusko a Rusko, tehdy republiky Sovětského svazu. Moskvě trvalo dlouhou dobu, než alespoň přiznala, že došlo k havárii.
Přes 25 tisíc lidí, kteří se v různých fázích bezprostředně podíleli na odstraňování následků neštěstí, zemřelo na nemoci způsobené ozářením. OSN v září 2005 odhadla počet úmrtí na rakovinu způsobených Černobylem na 4 tisíce, ale číslo zpochybnila řada nevládních organizací.
Na Ukrajině má 2,3 milionu lidí přiznáno postavení "trpících následky katastrofy". Od havárie bylo podle ministerstva zdravotnictví operováno 4 400 pacientů, v době katastrofy dětí a dospívajících, kvůli rakovině štítné žlázy, což je patrně nejzjevnější následek ozáření.
Elektrárna, jejíž jeden blok produkoval elektřinu ještě dlouho po havárii, byla definitivně uzavřena v prosinci 2000. Poškozený reaktor byl hned po výbuchu spěšně zakryt železobetonovým sarkofágem, který však rychle chátrá a konstrukci hrozí zhroucení, navíc už nezachytává radioaktivní záření ze zbytků reaktoru, které nadále více než padesátkrát překračuje přípustné normy. Stavba nového krytu nad zničeným reaktorem začala v roce 2000, ale kvůli radioaktivitě se protahuje. Stavbaři smějí působit v Černobylu nejvýše tři měsíce.
Zdroj:
Internet
Černobyl.
Černobyl leží na pomezí Ukrajiny, Běloruska a Ruska zhruba 136 km od Kyjeva.
Černobyl – město na Ukrajině.
Jeden z největších průšvihu SSSR.
Havárie atomového reaktoru v jaderné elektrárně 1986.
Narozené děti po černobylské tragédii.
Jaderná elektrárna v Černobylu.
Jaderná elektrárna v Černobylu.
Jaderná elektrárna v Černobylu.
Jaderná elektrárna v Černobylu po výbuchu.
Černobyl.
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|