Hlavní strana
Vstupte!


Vstupte!

Dominik Hašek
fandí tomuto webu
Vstupte!


Vstupte!
Školní výukový dokument
o koncentračním táboře
Auschwitz-Birkenau
a o holocaustu

Vstupte!
Vzdělávací portál
pro učitele, studenty a žáky


Vstupte!
Otevíráme podstatné

Minutae Carolinae
Minutae Carolinae
Český rozhlas
Projekt: Minutové hry

Muzeum kol Boskovštejn

Muzeum kol
Boskovštejn
e-mail:
mar.simonak@gmail.com


Vstupte!
70. výročí konce
2. světové války

Vstupte!

2. světová válka

Vstupte!
Bitva o Rozhlas

Vstupte!

Speciální web k 70. výročí osvobození Ostravy

Vstupte!
100. výročí vypuknutí
1. světové války

Vstupte!
Před 100 lety
Život za 1. světové


Vstupte!
Válka, která změnila svět
1914 - 1918

Vstupte!
První republika
- dobový tisk

Historický kalendář

19. květen 1909

19. května 1909 se narodil zachránce židovských dětí  britský makléř Nicholas Winton.

Sir Nicholas Winton se narodil v roce 1909 rodičům německo-židovského původu v Anglii. V polovině 30. let si stále intenzivněji uvědomoval zvláštní napětí, které vládlo v jeho rodině. Do Hampsteadu, kde rodina bydlela, začali chodit příbuzní a přátelé, kteří utíkali z Německa před epidemií zvanou nacismus.
V roce 1939, mladý makléř Nicolas Winton, zachránil život 669 většinou židovským dětem z nacisty okupovaného Československa a dostal je přes Hitlerovo Německo do Velké Británie. Tuto operaci držel po téměř 50 let v tajnosti, dokonce o ní neřekl ani své manželce. V současné době žije okolo 5000 potomků těchto "Wintonových dětí", mezi nimi např. korespondent kanadské televize Joe Schlessinger, bývalý člen britské vlády lord Alfred Dubs nebo britský režisér českého původu Karel Reisz. Sir Nicolas Winton byl v roce 2003 povýšen do šlechtického stavu královnou Alžbětou II.

Zdroj:
Internet - více zde

Sir Nicholas Winton

Sir Nicholas Winton.

Místo na dovolenou odjel Nicholas Winton zachraňovat československé děti
V pražském Kongresovém centru se 9. října 2007 setká Sir Nicholas Winton, zachránce 669 československých dětí, se studenty a se sedmnácti ze zachráněných dětí. Bankéř Winton před Vánocemi roku 1938 místo na lyže do Švýcarska přiletěl za svým přítelem Martinem Blakem do Prahy pomáhat organizovat evakuaci osob ohrožených nástupem nacismu. Britský výbor pro uprchlíky z Československa (BRCR) se zabýval dospělými, o odjezd ohrožených dětí se však nikdo nezajímal. Problému se tudíž ujal sám Nicolas Winton.
Rodiče ohrožených dětí stáli před kanceláří BRCR a byli ochotní zůstat v Československu, najde-li se způsob, jak jejich děti dostat do bezpečí. Většina z nich byla později nacisty vyhlazena v koncentračních táborech. Winton se vrátil do Londýna, ale vzhledem k tomu, že nebezpečí nacismu nikdo nebral příliš vážně, a také proto, že za Wintonem nestál žádný bohatý sponzor, měl s organizací potíže.
Než dostal víza, musel předložit žádost pro každé dítě zvlášť, dále lékařské vysvědčení a důkaz, že je pro dítě připravený domov a má ručitele nebo pěstouna, který je ochoten ho živit a posílat do škol až do sedmnácti let jeho věku. Dále musel složit záruku padesát liber na možné vrácení dítěte zpět do země. První seznam dvaceti dětí předložil Winton 14. března 1939 – den před německou invazí a okupací toho, co ještě z Československa zbylo. Tyto první děti odletěly letadlem do Švédska. Všechny ostatní transporty se uskutečnily v uzavřených a zapečetěných vagonech přes Německo do Anglie. Žádná jiná země svoji pomoc nenabídla. Na londýnském nádraží Liverpool Street už čekali na vystrašené děti noví rodiče.
Loučení bývala bolestná, matky váhaly pustit své děti do světa. Jedna z nich své dítě z okna vlaku vytáhla třikrát, než dceru nechala odjet. Zachránila jí tak život. Jen dvacet z 669 dětí, které Winton vyvezl do bezpečí, se po válce setkalo s jedním ze svých rodičů. Pouze pět dětí našlo oba rodiče živé.
Poslední transport – ten největší – měl odjet z Prahy 1. září 1939. Toho dne vtrhl Hitler do Polska a hranice byly proto uzavřeny. Na nádraží se už shromáždilo 250 dětí, ale vlak nesměl odjet. Všechny tyto děti nacisté později odvezli do koncentračních táborů a válku pravděpodobně nepřežily.
Když se londýnská kancelář Výboru BCRC měla zavřít, všechny důležité dopisy, články a zprávy získal Winton jako upomínku. Na závěr akce vzpomíná Winton následovně: "České železnice někdy vyhrožovaly, že nedovolí vlakům odjet, pokud nebude zaplacena vysoká částka, a já jsem dostal z Prahy naléhavou žádost o další finance. Ačkoli jsme měli velice málo peněz, vždycky se nám podařilo zaplatit včas."
Winton se po válce vrátil ke své úřednické práci. Na jeho činy by se asi zapomnělo, kdyby jeho žena v roce 1988 neobjevila dokumenty, které chtěl Winton vyhodit. Na dotaz, proč nic neřekl ani své ženě a vlastním dětem Winton odpovídá, že "přeci každý muž má před svou ženou nějaké to tajemství". Jeho chráněnci Wintona objevili až 50 let po tom, co jim zachránil život, a v Londýně mu v roce 1988 před televizními kamerami BBC poděkovali. BBC pozvala Wintona a jeho chráněnce do jednoho pořadu, aniž by jim to řekla. Jeho příběh zachycuje film režiséra Matěje Mináče s názvem Všichni moji blízcí a dokument Nicholas Winton – Síla lidskosti.
Winton dnes říká skromně: "Ty děti potřebovaly pomoc a já byl schopen jim ji poskytnout. Nic víc, nic míň." A dodává: "Nevím, proč zrovna mě ta věc napadla. Kdybych to nebyl já, tak snad někdo jiný. Pro mě to byla spíš taková malá životní epizoda, která už dávno skončila."
V Česku žije šestnáct zachráněných dětí, po světě se jich přihlásilo kolem čtyř set dvaceti. Zachránění mají dnes na pět tisíc potomků. Královna Alžběta II. Wintona povýšila do rytířského stavu. Česká a slovenská veřejnost se o Wintonovi dozvěděla zřejmě až v roce 1991, kdy jej do Prahy pozvala Federace židovských obcí a Lidové noviny a kdy jej přijal tehdejší předseda československého Federálního shromáždění Alexander Dubček. Za záchranu dětí dostal v roce 1998 od prezidenta Václava Havla i Řád Tomáše Garriqua Masaryka.

Zdroj:
Internet - více zde

Evakuace československých dětí v roce 1938

Evakuace československých dětí v roce 1938.

Seznamy evakuovaných dětí

Seznamy evakuovaných dětí,
kterým v roce 1938 pomáhal z Československa odjet Nicholas Winton.

Fotografie dětských vězňů po osvobození nacistického koncentračního tábora Osvětim v Polsku

Fotografie dětských vězňů po osvobození nacistického koncentračního tábora Osvětim v Polsku.

Prezident Václav Havel předává v roce 1998 Nicholasi Wintonovi Řád Tomáše Garriqua Masaryka

Prezident Václav Havel předává v roce 1998 Nicholasi Wintonovi Řád Tomáše Garriqua Masaryka.

Návrat na začátek stránky

©, Marek Šimoňák

Hlavní strana Kontakt O autorovi Zpět! Vpřed! Znovu načíst! O stránkách! Fotogalerie YouTube

Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:


Historický kalendář
Více zde.
30. května 1434 došlo k bitvě u Lipan. Porážka radikálních husitů otevřela prostor k ukončení husitské revoluce a k přijetí kompaktát

Virtuální galerie
Více zde.
Gogh Vincent Willem van: Armand Roulin, 1888 (Essen, Folkwang Museum)

Architektura
Více zde.
Gotický sloh - Oravský hrad v obci Oravský Podzámok na Slovensku

Slavné a významné dny v historii
Více zde.
5. prosinec 1952 - Den, kdy mlha začala zabíjet

Historie olympiád
Více zde.
Londýn 1944 - hry se nekonaly v důsledku 2. světové války

Slavné okamžiky v dějinách sportu
Více zde.
Basketbal, 2004 - 35 sekund z říše snů


Průvodce Tour de France 2017
Vše o nejslavnějším cyklistickém závodu světa

Peklo Moravy
Cyklistický extrém
"Peklo Moravy"

Vstupte!
Pamětní deska
vojenského stíhacího pilota
Mjr. Jaroslava Nováka


Vstupte!
Témata - Český rozhlas

Vstupte!
Na návštěvě u Karla Čapka

Vstupte!
Frýdek-Místek na dobových
fotografiích a pohlednicích


Vstupte!
Mapy

Vstupte!
Zajímavé odkazy

Vstupte!