23. květen 1618
23. května 1618 vypukla druhá pražská defenestrace.
Defenestrace (latinsky de fenestra, z okna), svržení osoby či osob z oken. 23. 5. 1618 došlo k tzv. druhé pražské defenestraci, kdy vůdci stavovské opozice svrhli z oken Pražského hradu prohabsburské místodržící J. Bořitu z Martinic, V. Slavatu z Chlumu a písaře Fabricia, čímž zavdali podnět k rozpoutání stavovského povstání.
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Pražská defenestrace v roce 1618 podle Karla Svobody z roku 1844.
Vypukla druhá pražská defenestrace
Dne 23. května 1618 vyvrcholil boj českých nekatolických stavů proti vládnoucím Habsburkům vyhozením místodržících z oken Pražského hradu. To mělo poté za následek zahájení třicetileté války, která předznamenala vývoj v Čechách a na Moravě na stovky let. Za vlády Matyáše došlo k upevnění pozice katolické církve. Císař zakázal protestantské sněmy, v březnu 1618 nepovolil zasedání českých stavů a nařídil zavřít nekatolické kostely v Broumově a v Hrobu u Teplic.
Stavové si však tuto skutečnost nenechali líbit a zosnovali tajný plán, tedy veřejné zbavení života královských místodržících. Dne 23. května 1618 se stavové a stovka jejich přívrženců vydali pod vedením hraběte Jindřicha Matyáše Thurna na Pražský hrad.
Místodržící chtěli jednat. Místo toho je však čekalo vyhození z oken. Z Ludvíkova křídla hradu byli vyhozeni Jaroslav Bořita z Martinic, Vilém Slavata z Chlumu a sekretář Filip Fabricius. Pád z výšky 15 metrů však defenestrovaní přežili a následně uprchli.
Tento akt byl počátkem českého stavovského povstání a znamenal otevřený boj mezi stavovskými a habsburskými vojsky.
Zdroj:
Internet - více zde
23. května 1618 se nekatoličtí stavové vydali houfně na Pražský hrad,
kde úřadovali místodržící, reprezentující nejvyšší státní moc. Kolem deváté hodiny ranní se dav nahrnul do místnosti české kanceláře a dva místodržící, Jaroslava Bořitu z Martinic a Viléma Slavatu z Chlumu, přední exponenty katolické strany, svrhl z okna.
Spolu s nimi nedobrovolně opustil místnost také písař Filip Fabricius.
Pražská defenestrace.
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|