Hlavní strana
Vstupte!


Vstupte!

Dominik Hašek
fandí tomuto webu
Vstupte!


Vstupte!
Školní výukový dokument
o koncentračním táboře
Auschwitz-Birkenau
a o holocaustu

Vstupte!
Vzdělávací portál
pro učitele, studenty a žáky


Vstupte!
Otevíráme podstatné

Minutae Carolinae
Minutae Carolinae
Český rozhlas
Projekt: Minutové hry

Muzeum kol Boskovštejn

Muzeum kol
Boskovštejn




e-mail:
mar.simonak@gmail.com


Vstupte!
70. výročí konce
2. světové války

Vstupte!

2. světová válka

Vstupte!
Bitva o Rozhlas

Vstupte!

Speciální web k 70. výročí osvobození Ostravy

Vstupte!
100. výročí vypuknutí
1. světové války

Vstupte!
Před 100 lety
Život za 1. světové


Vstupte!
Válka, která změnila svět
1914 - 1918

Vstupte!
První republika
- dobový tisk

Historický kalendář

28. květen 1937

28. května 1937 se stal ministerským předsedou vlády Spojeného království Neville Chamberlain. Jako odpůrce principů evropské kolektivní bezpečnosti byl jedním z těch, kteří v příštích dvou letech politikou appeasementu - usmiřování a ústupků - usnadnili Hitlerův mocenský nástup v Evropě.

Chamberlain, sir Arthur Neville, 1869-1940, britský konzervativní politik; syn Josefa Ch. 1937-40 ministerský předseda a předseda konzervativní strany. Stoupenec politiky appeasementu, patřil ke clivedenské skupině. 1938 účastník mnichovské konference. V květnu 1940 po německém napadení Dánska a Norska odstoupil.

Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993

Sir Arthur Neville Chamberlain

Sir Arthur Neville Chamberlain.

Neville Chamberlain  
"Lidé vyskakovali ze svých sedadel, jásali a křičeli - div se neobjímali v pocitu nového bratrství, které mělo nyní světu nastat. Mír byl pro Anglii, pro Evropu zachráněn. Domy se od té doby, co bylo zřejmé, že už nejsou ohroženy bombami, zdály zářivější, autobusy pěknější a slunce jasnější. A já sám jsem cítil, jako bych měl křídla..." 

Mnichovská konference (29. září 1938)

Mnichovská konference (29. září 1938).
Zleva: Chamberlain, Daladier, Hitler, Mussolini.

Ministerský předseda Velké Británie Neville Chamberlain slibuje, že Mnichov a jednání s Hitlerem zaručí Evropě budoucí mír. Kdo to vlastně byl ten politik, kterého moje generace zná asi především z té jediné fotografie v učebnicích dějepisu... Stojí tam jako vítěz na schůdcích z letadla, kterým se na podzim 1938 vrátil z Mnichova. Dnes podruhé znovu v našich dějinách přišel z Německa na Downing Street čestný mír. Věřím, že je to mír pro naši dobu. Podle pamětí Winstona Churchilla ale svým vlastním slovům příliš nevěřil, když jeho automobil projížděl v Londýně špalírem jásajících davů, podíval se na papír ve své ruce a řekl ministru zahraničí lordu Halifaxovi: Tohle všechno vydrží nejdéle tři měsíce. Netrvalo to ani celý rok a Velká Británie vyhlásila po napadení Polska Hitlerově říši válku. Mezitím ovšem stačila ještě Británie vyslat v březnu do Bratislavy svého konzula a tak fakticky uznat rozpad Československa. V čele vlády království Jejího Veličenstva stál celou tu dobu tentýž muž - Neville Arthur Chamberlain (18.3.1869 - 9.11.1940).
Německá propaganda si dala patřičně záležet, aby vyzdvihla důležitost a význam vzájemných jednání na podzim 1938 i ten fakt, že britský premiér v této souvislosti poprvé překonal svůj odvěký strach z letadel a přiletěl do Německa, aby mohl s Hitlerem mluvit o budoucnosti evropské bezpečnosti. Neville Chamberlain byl synem někdejšího britského ministra kolonií Josepha Chamberlaina, vstoupil do Parlamentu v roce 1918 jako člen konzervativní strany a bývalý starosta Birminghamu. Byl ministrem pošt i ministrem zdravotnictví. Jako ministr financí ve třicátých letech stál i za cenu velkých sociálních problémů u začátku hospodářského růstu Velké Británie. Jeho plány na větší sociální reformy však narušila potřeba modernizace armády. Psal se už rok 1937 a Chamberlain se v květnu stal ministerským předsedou. Jako odpůrce principů evropské kolektivní bezpečnosti byl jedním z těch, kteří v příštích dvou letech politikou appeasementu - usmiřování a ústupků - usnadnili Hitlerův mocenský nástup v Evropě. Dnes už víme, co odpověděl polní maršál Keitel na otázku při norimberském procesu: Útočil by Hitler na Československo, kdyby se západní mocnosti postavili na podzim 1938 za Prahu? Určitě ne. Nebyli jsme na to dost vojensky silní. Cílem Mnichova bylo vystrnadit Rusko z Evropy, získat čas a dokončit zbrojení. To všechno se nakonec Hitlerovi podařilo.
Ještě 5. listopadu 1939 píše Neville Chamberlain svojí sestře: "Tuším, že válka do jara skončí... Je důležité zbavit se Hitlera a třeba takový Göring by mohl mít významné postavení v přechodné vládě..." Válka nejenže do jara neskončila, ale Neville Chamberlain se jejího konce ani nedožil. Z vlády odstoupil donucen k rezignaci právě na jaře 1940 a zemřel 9. listopadu o půl roku později. Předsedou vlády byl v Anglii tou dobou Winston Spencer Churchill. Ve svém nástupním projevu nesliboval svému národu mír, jen krev, pot a slzy, ale nakonec mu v boji proti bláznivému diktátorovi přinesl vítězství.

Zdroj:
Internet - více zde

Chamberlain v rozhovoru s Mussolinim na konferenci v Mnichově

Chamberlain v rozhovoru s Mussolinim na konferenci v Mnichově.

Neville Chamberlain oznamuje, že podpisem Mnichovské dohody "přinesl mír"

Neville Chamberlain oznamuje, že podpisem Mnichovské dohody "přinesl mír".

Návrat na začátek stránky

©, Marek Šimoňák

Hlavní strana Kontakt O autorovi Zpět! Vpřed! Znovu načíst! O stránkách! Fotogalerie YouTube

Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:


Historický kalendář
Více zde.
19. března 1944 kvůli rychlému postupu Rudé armády k Balkánu, vyslal Hitler svoje jednotky do Maďarska, aby okupovaly tuto zemi

Virtuální galerie
Více zde.
Jaeckel Willy: Les, 1923, 120 x 81 cm (Berlín, Sammlung Bröhan)

Architektura
Více zde.
Architektura 20. století – Einsteinova věž v Postupimi v Německu

Slavné a významné dny v historii
Více zde.
12. listopad 1989 - Den, kdy byla svatořečena Anežka Česká

Historie olympiád
Více zde.
Atény 2004

Slavné okamžiky v dějinách sportu
Více zde.
Lední hokej, 1980 - Zázrak na ledě


Průvodce Tour de France 2017
Vše o nejslavnějším cyklistickém závodu světa

Peklo Moravy
Cyklistický extrém
"Peklo Moravy"

Vstupte!
Pamětní deska
vojenského stíhacího pilota
Mjr. Jaroslava Nováka


Vstupte!
Témata - Český rozhlas

Vstupte!
Na návštěvě u Karla Čapka

Vstupte!
Frýdek-Místek na dobových
fotografiích a pohlednicích


Vstupte!
Mapy

Vstupte!
Zajímavé odkazy

Vstupte!