5. červen 1723
5. června 1723 se narodil skotský ekonom a filozof Adam Smith – zakladatel moderní ekonomie.
Smith Adam, 1723-1790, britský ekonom a filozof skotského původu; jeden z hlavních představitelů klasické ekonomie, zastánce hospodářské svobody a volné konkurence. Přispěl ke vzniku pracovní teorie hodnoty (Smithův zákon). Hlavní dílo: Pojednání o podstatě a původu bohatství národů.
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Adam Smith.
Adam Smith o svobodě podnikání
Osvícenci se nezajímali jen o politické systémy, ale také o ekonomiku. Nejvýznamnějším ekonomem té doby byl Angličan Adam Smith (1723-1790). V proslulém spise Pojednání o původu bohatství národů (1766) označil za jediný opravdový zdroj bohatství lidskou práci a hlavního nositele pokroku viděl ve společenské dělbě práce. Odmítal zásahy státu do podnikání ve výrobě i v obchodě a doporučoval, aby se rozdělování statků ponechalo "přirozenému vývoji".
Protože však smyslem každé kapitálové investice je docílení zisku, obrací se kapitál k nejvýnosnějším investicím, tj. k takovým, kde se dosahuje nejvyšších zisků. Tím se nepřímo nejlépe podporuje také produktivita národního hospodářství. Každý věří, že má na zřeteli pouze svůj vlastní zájem, ale ve skutečnosti tím nepřímo získává pro celkový prospěch národního hospodářství tu nejlepší podporu... To, která kapitálová investice je ta opravdu nejvýhodnější, může posoudit každý jedinec lépe než stát. Přirozená snaha každého člověka zlepšit své postavení je tedy, pokud má svobodu se uplatnit, tím nejmocnějším principem...
Není to výsledek žádné laskavosti řezníka, pivovarníka, pekaře, že můžeme obědvat, ale je to důsledek jejich vlastního zájmu. Není to věc humanity, ale jejich sebelásky. Nikdy s nimi nemluvte o svých nezbytnostech, ale o jejich příležitosti a výhodách...
(Hroch, M. Dějiny novověku. Praha: SPL-Práce, 1999.)
Úvodní strana proslulého spisu
"Pojednání o původu bohatství národů" (1766).
Dílo "Bohatství národů"
Stěžejním dílem politické ekonomie, které se stalo zdrojem inspirací do dnešní doby, je kniha "Pojednání o podstatě a původu bohatství národů" (An inquiry into the Natural and Causes of the Wealth of Nations) z roku 1776. Bohatství národů zosobňuje také systém přirozené smlouvy v deklaraci nezávislosti ekonomie.
V knize, která je druhým nejcitovanějším dílem hned po Bibli, Smith pronesl výrok o neviditelné ruce trhu (invisible hand). Jednotlivec se stále snaží, aby jeho produkt na trhu uspěl při největší dosažené hodnotě. Potvrzuje svým chováním jen své vlastní cíle a na prosazování veřejných zájmů nepomýšlí ani neví do jaké míry jej prosazovat. Při tomto jednání jej vede neviditelná ruka – vnitřní hlas, aby formuloval cíl, o který mu v počátku vůbec nešlo. Prosazováním svých osobních zájmů podporuje zájmy celé společnosti. Neviditelná ruka vede jedince k cíli v podobě tržního řádu. Smyslem tržního řádu, nazývaném Velká nebo Otevřená společnost, není stanovit stupnici cílů. Tržní společnost nedefinuje cíle, ale naproti tomu malé uzavřené komunity si základní cíle stanovují. Ekonomické cíle neexistují, avšak mimoekonomické cíle jednotlivců jsou hnacím motivačním motorem tržního hospodářství.
Zdroj:
Internet - více zde
Adam Smith.
Pamětní deska Adama Smithe v Kirkcaldy (Skotsko).
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|