2. červenec 1778
2. července 1778 zemřel francouzský osvícenecký filozof, spisovatel a pedagog Jean-Jacques Rousseau.
Rousseau Jean-Jacques, 1712-1778, francouzský osvícenecký myslitel a sociální teoretik; ve filozofii stoupenec senzualismu, v názorech na společnost průkopník rovnosti a občanských svobod odvíjených z teorie přirozeného práva, stoupenec teorie společenské smlouvy. Idealizoval "přírodní stav" i v teorii společnosti a pedagogice.
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Jean Jacques Rousseau.
Zemřel filozof Jean-Jacques Rousseau
Francouzský osvícenský filozof, spisovatel a pedagog Jean-Jacques Rousseau byl představitelem preromantismu, jehož hrdinou je přirozený a od přírody dobrý člověk. Současně byl také průkopníkem a zastáncem občanských svobod a rovnosti a jeho osvícenské a liberální myšlenky se staly ideovým základem Velké francouzské revoluce. Rousseau zemřel 2. července 1778 v severofrancouzském městečku Ermenonville. Jean-Jacques Rousseau se narodil 28. června 1712 v ženevské protestantské rodině. Krátce po narození ztratil matku a vyrůstal u pastora Lamberciera. V šestnácti letech pak odešel do Francie, kde vedl dobrodružný život.
V roce 1741 odjel Rousseau do Paříže, kde se seznámil s osvícenskými myšlenkami Voltaira, Diderota a Grimma. S Diderotem později Rousseau spolupracoval na vytvoření velké Encyklopedie.
V roce 1962 vyšlo Rousseauovo nejslavnější dílo, pedagogický spis Emil aneb O výchově. Kniha je založena na myšlence svobody lidského jednání, kritice náboženství a klade velký důraz na individuální schopnosti a zvláštnosti dítěte. V závěrečné části Rousseau popisuje i výchovu ideální ženy, která se má řídit manželovými přáními a myšlenkami.
Rousseauova filosofie staví na myšlence, že člověk je od přírody dobrý a kazí jej až vliv společnosti a majetku. Ve spise Rozprava o původu nerovnosti mezi lidmi z roku 1955 tuto myšlenku Rousseau rozvíjel a požadoval všeobecné vlastnictví, lidskou rovnost, důstojnost a přímou demokracii prosazovanou lidem. Právě tyto myšlenky daly v roce 1789 podnět k útoku pařížského lidu na symbol francouzského absolutismu, pařížské městské vězení Bastilu.
Zdroj:
Internet - více zde
Jean-Jacques Rousseau.
Filozof a reformátor výchovy,
své pedagogické názory uplatňoval ve svých literárních dílech,
z nichž nejznámější je Émile (Amsterodam, 1762).
Jean-Jacques Rousseau ve věku 54 let (1766).
Hrob Jeana-Jacquesa Rousseaua v Panthéonu v Paříži (1778).
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|