5. srpen 1884
5. srpna 1884 byl položen základní kámen sochy Svobody na Ostrově svobody u New Yorku v USA. Od roku 1664 je Ostrov svobody součástí New Yorku.
Popis sochy Svobody
Socha je vysoká 46 metrů, spolu s 47metrovým podstavcem je tedy vrchol pochodně ve výšce 93 metrů nad zemí. Socha váží 205 tun, v obvodu má 10,6 metru, ústa mají šířku 91 centimetrů. Pravá paže, držící pochodeň, je dlouhá 12,8 metru; jen ukazováček je dlouhý 2,4 metru. U nohou Svobody leží rozťatá pouta tyranie. V levé ruce drží socha desky představující vyhlášení nezávislosti, je na nich nápis JULY IV MDCCLXXVI (4. července 1776, den vyhlášení Deklarace nezávislosti). I její koruna se sedmi paprsky je symbolem svobody, kterou má vyzařovat přes sedm moří do sedmi kontinentů.
Zdroj:
Internet - více zde
Socha Svobody (Statue of Liberty) v New Yorku v USA.
Detail hlavy.
Dáma s čelenkou a pochodní je symbolem USA
Socha Svobody, umístěná na jednom z ostrůvků při vjezdu do newyorského přístavu, je dílem francouzského sochaře Frédérika Augusta Bartholdiho. Více než 46 metrů vysoká dáma s paprskovitou čelenkou a pochodní patří mezi nejznámější symboly USA. Základní kámen podstavce sochy byl položen 5. srpna 1884. Měděná socha je darem francouzských občanů, který vyjadřoval přátelství navázané oběma zeměmi v období americké revoluce.
"Socha měla být dokončena roku 1876, čili ke stému výročí vyhlášení nezávislosti, což je považováno za založení USA. To se ale nestihlo," vysvětluje amerikanista Jakub Lepš a dodává: "První část, která tedy stihla sté výročí, byla paže s pochodní, která stihla výstavu ve Filadelfii v roce 1876. Lidé na ni dokonce mohli vystoupit, byla to veliká atrakce. A pomohla také s financováním, kdy lidé dávali peníze, tak jako se u nás dávalo na Národní divadlo. Protože Francie platila sochu a Amerika podstavec."
Sochu zhotovil Bartholdi s pomocí konstruktéra jedné z pařížských dominant Gustava Eiffela. Bartholdi už navrhl podobnou sochu pro Suezský průplav, ale Egypt jeho nápad nepřijal. V červenci 1884 byla v Paříži jedna z nejslavnějších soch oficiálně předána americkému velvyslanci jako dar francouzského národa, pak ji čekala cesta lodí přes Atlantik. Železná kostra obložená 300 měděnými pláty byla rozebrána a ve 214 přepravních bednách o celkové hmotnosti 225 tun převezena z Francie do New Yorku.
Svoboda osvěcující svět fungovala jako maják
V souladu s Bartholdiho plánem byl pro umístění monumentu vybrán ostrůvek u ústí řeky Hudson. Socha Svobody osvěcující svět, jak zní její oficiální název, byla slavnostně odhalena za přítomnosti jejího tvůrce v říjnu 1886. Vybraná poloha umožnila i její praktické využití, kdy prosklená pochodeň prvních 16 let fungovala jako maják.
Zdroj:
Internet - více zde
Kresba sochy Svobody z roku 1885.
Ve francouzském ateliéru Bartholdiho roku 1880.
Práce na levé ruce sochy Svobody.
Stavba podstavce pro sochu Svobody v klasicistním stylu.
Přes jedno a čtvrt století uplynulo od cesty sochy Svobody přes Atlantik.
V roce 1984 byla socha Svobody zapsána na Seznam světového dědictví Unesco.
Kopie Sochy Svobody na konci Cygnes Allée des v Paříži.
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|