Hlavní strana
Vstupte!


Vstupte!

Dominik Hašek
fandí tomuto webu
Vstupte!


Vstupte!
Školní výukový dokument
o koncentračním táboře
Auschwitz-Birkenau
a o holocaustu

Vstupte!
Vzdělávací portál
pro učitele, studenty a žáky


Vstupte!
Otevíráme podstatné

Minutae Carolinae
Minutae Carolinae
Český rozhlas
Projekt: Minutové hry

Muzeum kol Boskovštejn

Muzeum kol
Boskovštejn
e-mail:
mar.simonak@gmail.com


Vstupte!
70. výročí konce
2. světové války

Vstupte!

2. světová válka

Vstupte!
Bitva o Rozhlas

Vstupte!

Speciální web k 70. výročí osvobození Ostravy

Vstupte!
100. výročí vypuknutí
1. světové války

Vstupte!
Před 100 lety
Život za 1. světové


Vstupte!
Válka, která změnila svět
1914 - 1918

Vstupte!
První republika
- dobový tisk

Popularizace historie

Nacističtí veteráni vytvořili v Německu tajnou armádu ještě před vznikem Bundeswehru
Autor: aš
Převzato z internetového portálu Novinky.cz - více zde

Příslušníci nacistického Wehrmachtu vytvořili po pádu Třetí říše tajnou armádu, která byla připravena bránit zemi před případným vpádem sovětských vojsk. Na základě tajných dokumentů to uvedl časopis Der Spiegel. Když se o plánu dozvěděl v roce 1951 kancléř Konrad Adenauer, nezasáhl. Někteří z členů tajné armády pak působili v nově ustaveném Bundeswehru.

Tajná armáda spoléhala příslušníky Wehrmachtu

Tajná armáda spoléhala příslušníky Wehrmachtu.
Foto: Profimedia.cz

Dva tisíce důstojníků Wehrmachtu a Waffen SS se po ustavení Západního Německa v roce 1949 zapojily do tajné armády, která vznikla, aniž by k tomu měla mandát od vlády. O jejich činnosti nevěděl nic parlament ani okupační síly spojenců. Tajná služba však proti ní nezasáhla.
Tajná armáda vznikla ve Švábsku okolo plukovníka Albert Schneze, který se později stal velitelem ozbrojených sil SRN a posléze i ministrem obrany. Schnez se po válce ve Švábsku věnoval obchodu se dřevem a textilem, ale také pořádal setkání veteránů 25. pěší divize.
Na počátku studené války se obával možného útoku z východu, jemuž by spojenecké okupační síly nedokázaly vzdorovat. Připravoval pro tento případ krizový plán.

Tajná armáda
Tajná armáda se začala formovat nejpozději v roce 1950 a Schnez pro ni získával peníze od obchodníků a podobně smýšlejících důstojníků. Kontaktoval další veteránské skupiny a obracel se na špeditérské firmy, aby mu v případě krize poskytly dopravní prostředky.
Výzbroj měl na starosti bývalý generál pěchoty Anton Grasser, který od roku 1950 působil na federálním ministerstvu vnitra jako generální inspektor dohlížející na koordinaci policejních jednotek, jež by se v případě krize využily v tajné armádě, o čemž ovšem ministr vnitra neměl ani tušení.

Základ tří divizí
Na Schnezově seznamu mělo být asi 10 000 jmen, které by sloužily jako základ tří divizí. Kvůli utajení ale kontaktoval jen 2000 z nich, byl si však jist, že další by se přidali. V případě války by v tajné armádě působilo na 40 000 lidí.
Jednotkám veleli důstojníci Wehrmachtu z elitních divizí, kteří většinou měli svá zaměstnání, ale nebyli v nich spokojeni. Většina jich byla z jihu Německa, jako generál pěchoty Rudolf von Bünau, který měl na starosti okolí Stuttgartu. Ulm spadal pod generálporučíka Hans Eagner, Heilborn pod dalšího generálporučíka Alfreda Reinharta, skupině v Karlsruhe velel generálmajor Werner Kampfhenkel a ve Freiburgu generálmajor Wilhelm Nagel.
Schnez také oslovil dvě organizace - Ligu německé mládeže a Technické služby, které připravoval na partyzánskou válku. Obě skupiny tajně dotované z amerických peněz byly v roce 1953 zakázány jako ultrapravicové. Schnez měl blízko k bývalým nacistům. Jednal dokonce o spolupráci s příslušníkem SS Ottou Skorzenym, který zachránil Mussoliniho.
Schnez se snažil pro své jednotky najít i případnou ústupovou cestu, pokoušel se vyjednávat se Švýcary, ale tam byla odezva chladná, proto uvažoval o případném ústupu až do Španělska.

Špionáž levice
Armáda měla sloužit jak pro obranu země v případě útoku z východu během prvních let studené války, tak pro boj proti komunistům v případě, že by v zemi vypukla občanská válka. Shromažďovala také informace o levicových politicích, jako byl sociální demokrat Fritz Erler nebo budoucí velvyslanec SRN v Moskvě Joachim Peckert.
Jednal i s tehdejší západoněmeckou tajnou službou Gehlen, přátelil se s jejím šéfem Reinhardem Gehlenem, nikdy se však od organizace nedočkal velkých příspěvků, získal jen menší sumy.
Když se o tajné armádě dozvěděl v roce 1951 kancléř Konrad Adenauer, nezasáhl proti ní. Je možné, že se obával sítě bývalých členů Wehrmachtu a Waffen SS, ale že s ní také počítal po případ krize.
V roce 1955 se však stala tajná armáda zbytečnou, protože byl ustaven Bundeswehr, ve kterém se uplatnili i mnozí příslušníci Wehrmachtu.

Tajná armáda spoléhala příslušníky Wehrmachtu

Tajná armáda spoléhala příslušníky Wehrmachtu.
Foto: Profimedia.cz

Otto Skorzeny

Otto Skorzeny.
Foto: Profimedia.cz

Konrad Adenauer

Konrad Adenauer.
Foto: Profimedia.cz

Návrat na začátek stránky

©, Marek Šimoňák

Hlavní strana Kontakt O autorovi Zpět! Vpřed! Znovu načíst! O stránkách! Fotogalerie YouTube

Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:


Historický kalendář
Více zde.
24. června 1948 Sovětský svaz zablokoval všechny cesty spojující západní část po válce rozděleného Berlína se světem. Započala první berlínská krize

Virtuální galerie
Více zde.
Rubens Peeter Paulus: Markýza Brigida Spinola Doria, 1606, 152 x 99 cm

Architektura
Více zde.
Barokní sloh – Poutní chrám Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou

Slavné a významné dny v historii
Více zde.
25. květen 1977 - Den, kdy měly premiéru Hvězdné války

Historie olympiád
Více zde.
Lillehamer 1994

Slavné okamžiky v dějinách sportu
Více zde.
Tenis, 1980 - Nejslavnější finále Wimbledonu


Průvodce Tour de France 2017
Vše o nejslavnějším cyklistickém závodu světa

Peklo Moravy
Cyklistický extrém
"Peklo Moravy"

Vstupte!
Pamětní deska
vojenského stíhacího pilota
Mjr. Jaroslava Nováka


Vstupte!
Témata - Český rozhlas

Vstupte!
Na návštěvě u Karla Čapka

Vstupte!
Frýdek-Místek na dobových
fotografiích a pohlednicích


Vstupte!
Mapy

Vstupte!
Zajímavé odkazy

Vstupte!