Úspěch našich studentů v dějepisné soutěži (úterý 13. říjen 2009)
Wichterlovo gymnázium vyhlásilo na počátku září 2. ročník dějepisné soutěže "Šumná Ostrava". Do školního kola soutěže v kategorii středních škol se zapojilo 15 našich studentů 3. ročníku. V rámci společenskovědního semináře si nejprve shromažďovali materiály, které potřebovali – knihy o historii Ostravy, informace o významných ostravských osobnostech i o různých historických souvislostech. Sami pak každý podle svých možností zpracovávali sesbírané informace, vyhledávali dobové historické poznatky. Některé otázky vyžadovaly, aby si na vlastní oči prohlédli některá ostravská místa a hledali tam potřebné údaje. Zvlášť náročné bylo pátrání v prostředí porubské sorely.
Všechny odevzdané práce byly na dobré úrovni. Školní kolo skončilo s těmito výsledky:
1. místo Jan Bartoš
2.-3. místo se stejným počtem bodů Jan Lazar a Michal Hurta
Tyto tři nejlepší práce byly zaslány do širšího finále organizátorům soutěže na Wichterlovo gymnázium. Výsledky, které byly nyní zveřejněny, nás velice potěšily. Z šedesáti zúčastněných studentů ostravských středních škol se všichni tři naši studenti dostali mezi finálovou desítku! Jan Bartoš skončil na 3. místě, Jan Lazar na 5. místě a Michal Hurta na 6. místě. Jen je nám nyní líto, že slavnostního finálového dne se zúčastní pouze náš nejlepší soutěžící Jan Bartoš, další dva studenti budou v té době v rámci projektu Comenius v Anglii.
Všem úspěšným řešitelům blahopřejeme!
Umístění - 2. kategorie
Polochová Petra, Matiční gymnázium, Ostrava
Koubek Vojtěch, Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-Poruba
Bartoš Jan, Soukromé gymnázium, EDUCAnet, Ostrava
Šabacká Johanna, Masarykovo gymnázium, Příbor
Lazar Jan, Soukromé gymnázium, EDUCAnet, Ostrava
Hurta Michal, Soukromé gymnázium, EDUCAnet, Ostrava
Binarová Lucie, SOŠ umělecká a gymnázium, Hulvácká 384/1
Hana Kurillová, vyučující dějepisu
Znak města Ostravy.
Finále Šumné Ostravy (čtvrtek 22. říjen 2009)
Ve čtvrtek 22. října jsem se s Honzou Lazarem zúčastnil finále dějepisné soutěže na Wichterlově gymnáziu v Ostravě - Porubě. Do tohoto finále postoupilo 10 nejlepších soutěžících z původních 60 zaslaných prací.
Chtěli po nás, abychom přišli už o půl osmé k prezenci, a my jsme dorazili samozřejmě první. Ostatní soutěžící vypadali neméně podivně, o některých jsem opatrně soudil, že neumí nic jiného než dějepis a historii. Strávili jsme aspoň půl hodiny čekáním na hosty a ostatní soutěžící. Následně nám pustili jeden díl Šumné Ostravy o Karvinsku, a pak už jsme se odebrali napsat test. Test byl velice náročný a některá data byla až nesmyslná. Celé to utíkalo velice pomalu, protože nás nutili zůstat až do jedné hodiny bez jednoho kousku chlebíčku, které byly bohužel jen pro hosty. Dva studenti četli pár vybraných textů ze sborníku Šumná Ostrava o původu svých rodin a přečetli dokonce i příspěvek našeho spolužáka Michala Hurty, který se také jako my dostal do finále, ale nemohl se zúčastnit, protože odcestoval s projektem Comenius do Anglie. Měli jsme také přednášku o socialistickém realismu ve vztahu k architektuře v Ostravě, ta byla opravdu zajímavá, ale až moc dlouhá, a to mělo své následky… Nakonec vyhlásili výsledky a my spokojeni s tím, že máme polovinu bodů vítězů, odešli do chladného odpoledne porubské sorely, kterou jsme už nechtěli ani vidět.
Výsledky našich studentů ve finále soutěže Šumná Ostrava:
Jan Lazar 4. místo a Jan Bartoš 7. místo.
Jan Bartoš, student 3. A
Sborník "Šumná Ostrava" (2009).
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|