Výstava Jan Lucemburský - král, který létal (pátek 11. březen 2011)
"Toho bohdá nebude, aby student Educanetu do muzea nešel..."
Píše se prázdninový 11. březen 2011 a je 10:30 ráno. Celkem početná skupina statečných studentů se chystá vpadnout do přízemní části muzea a získat tak stragické postavení před zájezdem důchodců, kteří se nahrnuli do dveří jak sedláci u Chlumce nad Cidlinou. Velice rychle přišel první úspěch mých statečných bratří a sester. Podařilo se nám získat lístky a mohli jsme vyslat předvoj do mezipatří, kde jsme se pod velením pana ředitele Šimoňáka sešikovali do formací a kde nám podal důležité informace o bývalem dění před sedmi sty lety. Záhy jsme zjistili, že první poschodí byla past, do které jsme padli, poněvadž v prvním poschodí byla pouze stálá expozice historické Ostravy. Nakonec se nám podařilo dostat ze spárů nezáživných informací bez jakýchkoliv ztrát. Konečně se dostáváme do druhého patra. Již vidíme obrazy Jana Lucemburského. Připravujeme se na 1. část naší bitvy.
Ve vzduchu je zneklidňující klid a ticho. Už nemůžeme jít zpět. Jen kupředu a zpátky ani krok. Velice rychle se dostáváme do první místnosti a zajišťujeme ji přílivem informací o dobové výzbroji středověkých rytířů, kušistů, lučištníků a řadových vojáků.
Také dostáváme informace o bitvě u Kresčaku a o smrti Jana Lucemburského. Svého soupeře jsme dokonale překvapili. Začali jsme od konce výstavy. Po rychlé ofenzívě důležitých informací se nám podařilo uplatnit strategii loxé falanx na okupaci dalšího sálu, kde byly vystaveny dobové mince, sklo a pergameny. Všechno byly originály. Náš 1. úkol byl splněn na 120%. V klidu jsem se mohli připravit na 2. část našeho boje.
Přesunuli jsme se do předsálí. Zde jsme v klidu vyčkávali. Bohužel naše čekání mělo za následek nervozitu, která začala lehce demoralizovat naše jednotky. Přesto náš velitel dokázal brilantním způsobem udržet pozornost a poslušnost. Po dlouhém čekání se nám zdařilo prorazit obranu a dostat do poslední místnosti. Zde byl boj nejtěžší. Tolik nových faktů a obrazových podnětů si vyžádalo trochu víc času než v předešlých, již dobytých sálech. Byli jsme ohromeni silou vystavených klenotů. Zdolávali jsme originální korunu Přemysla Otakara II., který statečně padl v bitvě, dále přišla na řadu koruna Jana Lucemburského a replika Svatováclávské koruny. Také nás ohromila síla relikvií svatých. Dále zde byly k vidění knihy z tehdejší doby a kamenné sloupy. Boje byly ukončeny kolem 12:00. Zdařilo se nám úspěšně provést všechny operace. Náš velitel se vyznamenal chladnou logikou a vhodně zvolenou strategií. Konečně jsme mohli zatroubit na zpáteční cestu k domovu.
Ondřej Grošaft, student 3. A
Ondra, Lucka, Markéta, David, Jonáš, Roman, Tomáš a Ondra.
Svatováclavská koruna (Koruna sv. Václava), kopie.
Výstava Jan Lucemburský - král, který létal - fotogalerie |
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|