Hlavní strana
Vstupte!


Vstupte!

Dominik Hašek
fandí tomuto webu
Vstupte!


Vstupte!
Školní výukový dokument
o koncentračním táboře
Auschwitz-Birkenau
a o holocaustu

Vstupte!
Vzdělávací portál
pro učitele, studenty a žáky


Vstupte!
Otevíráme podstatné

Minutae Carolinae
Minutae Carolinae
Český rozhlas
Projekt: Minutové hry

Muzeum kol Boskovštejn

Muzeum kol
Boskovštejn




e-mail:
mar.simonak@gmail.com


Vstupte!
70. výročí konce
2. světové války

Vstupte!

2. světová válka

Vstupte!
Bitva o Rozhlas

Vstupte!

Speciální web k 70. výročí osvobození Ostravy

Vstupte!
100. výročí vypuknutí
1. světové války

Vstupte!
Před 100 lety
Život za 1. světové


Vstupte!
Válka, která změnila svět
1914 - 1918

Vstupte!
První republika
- dobový tisk

Projekt "Poznáváme města bývalého Rakouska – Uherska"

Vídeň

Poznáváme města Rakouska-Uherska - Vídeň - 4. část projektu (neděle 27. červen - středa 30. červen 2010)

Wien, rozcestník

Studijní cesta do Vídně a na Jižní Moravu v rámci školního projektu "Poznáváme města bývalého Rakouska – Uherska".
Po Budapešti, Krakově a Bratislavě jsme navštívili tentokrát hlavní město Rakouska - Vídeň. Vzdálenost od našeho gymnázia do Vídně je přibližně 320 km.

Vídeň (německy Wien) je hlavní město Rakouska, současně také statutární město a zároveň od 1. ledna 1922 jedna z jeho spolkových zemí, zcela obklopená územím spolkové země Dolní Rakousko. Leží na řece Dunaj a se svými 1,7 milióny obyvatel je největším rakouským městem a současně nejvýznamnějším kulturním, politickým a hospodářským centrem země. Historické centrum Vídně bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. V seznamu měst, podle kvality života sestaveném firmou Mercer, se v roce 2008 Vídeň umístila na druhé příčce (spolu s Ženevou).

Zdroj:
Wikipedie – více zde

 

Studijní pobyt ve Vídni a na Jižní Moravě.
(Školní projekt "Poznáváme města bývalého Rakouska – Uherska")
(červen 2010; česky, 5:53 minut)

Základní informace pro účastníky studijního zájezdu
Termín: 27. 6. - 30. 6. 2010
Cena: 2260,- Kč. Cena zahrnuje: dopravu, 3 x nocleh s polopenzí (JM, Znojmo), průvodce, pojištění CK proti úpadku, pojištění LVZ a storna.
Pedagogický dozor: P. Brožová, A. Nitra, M. Šimoňák.

1. den (neděle): ráno odjezd od školy (čas odjezdu bude upřesněn). Dopoledne příjezd do Vídně. Procházka středem města: Hofburg, Michalské náměstí, Opera, Karlsplatz, Secese, hotel Sacher, Korutanská třída, chrám sv. Štěpána, Ulice Příkopy s odbočkami k chrámu sv. Petra, Masarykově pamětní desce, kavárně Hawelka, náměstí Am Hof, minoritský kostel, Nová radnice,…osobní volno. V podvečer odjezd na nocleh.
2. den (pondělí): dopoledne areál zámku Schönbrunn a zahrady. Možnost návštěvy zámku, procházka zahradami, návštěva výtečné zoologické zahrady s moderními pavilony (chov pandy velké). Odpoledne centrum města. Volno k návštěvě např. Leopoldova muzea (umění přelomu 19. a 20. století), nebo Hofburgu (císařské apartmány, světská a církevní pokladnice). Večer návrat na nocleh.
3. den (úterý): návštěva Mikulova (město, zámek, Svatý kopeček), Dolních Věstonic, Pálavy a Lednického areálu. Návrat na nocleh.
4. den (středa): dopoledne Carnutum – zbytky římského tábora u Petronell. Vídeň a secese. Kolem Linke Wienziele k secesním domům, pavilonu Secese, Karlsplatz. Osobní volno. K večeru odjezd a předání vysvědčení za školní rok 2009/2010; příjezd do Ostravy v nočních hodinách.

Marek Šimoňák,
ředitel školy

Zámek Schönbrunn ve Vídni ročně navštíví asi 6,7 miliónů návštěvníků

Zámek Schönbrunn ve Vídni ročně navštíví asi 6,7 miliónů návštěvníků.

Zážitky ze studijní cesty do Vídně a na Jižní Moravu očima studentů

1. den - neděle 27. červen 2010 (Den "jako v pohádce")
Neděle, 5:45 hodin ráno. Téměř všichni žáci EDUCAnetu se scházejí před školou a čekají na autobus, který doveze pana ředitele, p. uč. Brožovou, p. uč. Nitru a pár spolužáků. I když autobus dorazil s pětiminutovým zpožděním, našlo se pár opozdilců.
Cestou do Vídně se náš pan řidič Tonda stavil pro manžele Vaiglovy a průvodce Ondru. Musím podotknout, že pan Vaigl nazval naši školu školou milenců a sourozenců a každému koupil jednu tyčinku Snickers a Mars.
Kolem poledne jsme projížděli Vídní a průvodce sděloval do mikrofonu mnoho zajímavostí, ale bylo jich tolik, že si z Ondrova výkladu moc nepamatuju. A myslím, že nejsem sama (přece jenom už bylo před prázdninami).
Nejdříve jsme navštívili rakouský parlament, prošli jsme centrem města u Hofburgu, podívali se do chrámu sv. Štěpána a pozastavili se u hotelu Sacher.
Po poznávání Vídně a osobním volnu nás Tonda zavezl na jižní Moravu do chatové osady "Pohádka". Údajně jsme měli být ubytováni u Vranovské přehrady, ale spali jsme v polorozpadlých chatkách s komáry a sto let nečištěným bazénem. I pan ředitel byl ve větším šoku, ale všechno zlé je pro něco dobré.
V místnosti, kde jsme snídali a večeřeli, byl klavír, takže jsme v této budově trávili příjemné večery hraním karet a posloucháním Ondry Grošafta, nebo Honzy Lazara, jak hrají na klavír.
V jedenáct hodin večer jsme se odebrali spát, natěšeni na další "pohádkový" den, plný poznávání a zážitků.

Petra Fialová, studentka 1. A

Camp "Pohádka" u Vranovské přehrady byl možná pohádkový před třiceti lety

Camp "Pohádka" u Vranovské přehrady byl možná pohádkový před třiceti lety.
Díky výborné náladě, jídlu a počasí se to dalo přežít.

2. den - pondělí 28. červen 2010 (Schönbrunn & Prater)
První noc v Pohádce (tak se to jmenovalo tam, kde jsme byli ubytovaní) byla klidná, bez potíží, se špetkou hmyzu. Ráno jsme dostali na snídani párky a vydali se na výlet do Schönbrunnu. Absolvovali jsme prohlídku zámku a každý z nás dostal takový malý reproduktor s česky namluveným průvodcem, takže jsme si mohli zámek prohlížet každý podle svého tempa a chuti. Po prohlídce jsme měli asi 2 hodiny rozchod. V okolí byl nádherný park, stromové bludiště i zoo, takže o zábavu bylo postaráno. Dopoledne bylo náročné, proto jsme se jeli odreagovat do zábavního parku. Bylo tam moc atrakcí. Všichni jsme utratili hodně peněz, ale stálo to za to. Pan ředitel dokonce prohlásil po opuštění jedné atrakce, že nic lepšího v životě ještě nezažil. A měl pravdu. Byl to obrovský adrenalin. Vyřádili jsme se taky na autodromech a celé odpoledne jsme završili netradiční atrakcí. Byla to taková lavice, která se otáčela dokola a jako bonus na nás stříkala voda. Když jsme viděli ty lidi, co na tom byli před námi, tak si kluci svlékli tričko a někteří i sundali boty. My s holkami jsme si řekly "co už" a také jsme si svlékly trička. Profesoři nevěřili, že to uděláme, ale lepší než kdybychom pak byly celou dobu v mokrém... Najednou se před atrakcí nahromadilo podezřele hodně lidí.  Do půlky těla se prostě svléknou jenom Češi. Celý den byl tak vyčerpávající, že jsme byli rádi, když jsme dojeli zpátky do Pohádky. Na večeři jsme měli nečekaně dobrý smažený sýr a s blaženými úsměvy na tvářích jsme se odebrali ke spánku.

Johanka Kapošváryová, studentka 1. A

Johanka před Schönbrunnem

Johanka před Schönbrunnem.

Ruské kolo ve vídeňském zábavním parku Prater

Ruské kolo ve vídeňském zábavním parku Prater.

Adam za malou chvilku okusí libé i nelibé pocity

Adam za malou chvilku okusí libé i nelibé pocity.

3. den - úterý 29. červen 2010 (Mikulov, Lednice, táborák)
Neděle a pondělí utekly jak voda a my dnes měli v plánu zůstat na půdě ČR a navštívit krásy Mikulova a Lednicko-Valtického areálu. Po snídani, s malým zpožděním, jsme vyrazili na cestu. Průvodce Ondra se hned ujal mikrofonu a začal nás seznamovat s dnešním plánem dne a kratší historií Mikulova. Než jsme se nadáli, byli jsme v Mikulově a vyrazili jsme vstříc poznání Zámeckého sklepa s obřím sudem a galerií dřevěných vinařských lisů. Po zhlédnutí tohoto muzea bylo v plánu navštívit Ditrichštejnskou hrobku. Vzhledem k časovému rozvrhu dne pan ředitel usoudil, že bude lepší tuto hrobku vynechat a udělat si rozchod. Každý ho strávil po svém. Někteří (včetně mě) se vydali na sv. Kopeček, kde byl nádherný rozhled na Mikulov a okolí, a jiní se vydali na průzkum městečka či navštívit některou z místních restaurací.  Jakmile jsme se konečně všichni sešli v autobuse, mohli jsme vyrazit do Lednice.
Po příjezdu do Lednice předal pan ředitel Lucce Kutrové (2. A) vysvědčení, a pak jsme se vydali do zámku. Velmi mě zaujaly např. schody vytvořené  pouze z jednoho kmene stromu. Asi 2 km od zámku se nacházel Minaret, ke kterému se lze dostat přes zahrady zámku. Z Minaretu je nádherný výhled až na vrcholek svatoštěpánského dómu ve Vídni.
Cestou do kempu "Pohádka" někdo přišel s nápadem udělat táborák, zastavili jsme tedy ještě u obchodu, abychom nakoupili špekáčky. Hned po večeři se tedy nanosilo dříví, udělal oheň a nic nebránilo v cestě zakončit namáhavý den pořádným buřtem a písničkou.

Eva Lembasová, studentka 1. A

Michal, Marek a Aleš těsně pod vrcholem Svatého kopečku (363 m n. m.) v Mikulově

Michal, Marek a Aleš těsně pod vrcholem Svatého kopečku (363 m n. m.) v Mikulově.

Kostel svatého Šebestiána a zvonice na vrcholu Svatého kopečku

Kostel svatého Šebestiána a zvonice na vrcholu Svatého kopečku.

4. den - středa 30. červen 2010 (Carnuntum, vysvědčení)
Ranní odjezd do Rakouska se poslední den našeho výletu do Vídně konal bez velkých okázalých gest, pár komentářů dávalo tušit, že se s kempem Pohádkou nikdo neloučí s těžkým srdcem, ale naopak, že i přes zdání nadosmrti trvajícího prvního šoku z ubytování, jsme ke konci všichni tiše souhlasili s malicherností daného problému.  A vykroutili jsme se stoupajícími serpentinami.
Pro jistotu, než budeme vydáni napospas podivným cizincům a jejich zákonům za hranicí českých zemí, ještě krátké intermezzo. Kontrola identit – jsem člověk, co to nemyslí vážně, jinak nejsem nikdo. Moje identita zůstává doma, autobus pokračuje do Rakouska, směr Carnuntum. Výborně, zboží zůstalo nedotčeno.
Carnuntum – napůl zbytek římského tábora, napůl zbytek lidského vkusu. Každý si přišel na svoji polovinu, exponáty jsou ale chutné, v autenticky vystavěném domě údajně voní pec a dávný život, bohužel jsem už několik dnů nachlazený a tudíž jsem pozbyl pro tyto krásy smyslu. Oceňuji však také dvacet století staré vyjeté stopy v původní cestě. Výlet už doznívá, ubírá na intenzitě, společně sedíme, stojíme, máme čas. Zboží, určitě ne poprvé, mění svého majitele.
A pokračuje volně i po příjezdu do Vídně. Na druhý pokus jsme k nákupní Marienhilfer Straße dorazili mimo neděli a máme rozchod, život pulzující těkavými ulicemi nahradil památky. Nejpovedenější část programu bylo určitě předávání vysvědčení na náměstí Marie Terezie. Přicházím pozdě, z celé té krásy kolem jsem ztratil pojem o čase, a tak to všechno vidím s odstupem – vše se koná s výhledem na sochu Marie Terezie, za panoptika výrazů turistů a místních a v obklíčení monumentálních budov, jež působí ale nikoliv skličujícím dojmem – spíše naopak.
Odjíždíme a nostalgicky "se ještě naposledy ohlížíme za památkami". Školní rok skončil.

Michal Hurta, student 3. A

Carnuntum - Heidentor (Pohanská brána)

Carnuntum - Heidentor (Pohanská brána) - původně se myslelo,
že byla postavena kolem roku 308 na počest setkání čtyř tetrarchů.
Novodobé revizní výzkumy ale dospěly k závěru, že byla postavena až v polovině 4. století.

Návrat na začátek stránky

©, Marek Šimoňák

Hlavní strana Kontakt O autorovi Zpět! Vpřed! Znovu načíst! O stránkách! Fotogalerie YouTube

Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:


Historický kalendář
Více zde.
17. září 1939 zaútočila z východu Rudá armáda na Polsko. Stalin tentýž den prohlásil, že Polsko přestalo existovat jako nezávislý stát a že si bere zpět to, co po právu patřilo Sovětskému svazu

Virtuální galerie
Více zde.
Lorenzetti Pietro: Svatý Sabinus před vladařem, kolem 1342

Architektura
Více zde.
Římské stavitelství - Římský akvadukt Pont du Gard ve Francii

Slavné a významné dny v historii
Více zde.
6. duben 1994 - Den, kdy začala rwandská genocida

Historie olympiád
Více zde.
Řím 1960

Slavné okamžiky v dějinách sportu
Více zde.
Lední hokej, 1980 - Zázrak na ledě


Průvodce Tour de France 2017
Vše o nejslavnějším cyklistickém závodu světa

Peklo Moravy
Cyklistický extrém
"Peklo Moravy"

Vstupte!
Pamětní deska
vojenského stíhacího pilota
Mjr. Jaroslava Nováka


Vstupte!
Témata - Český rozhlas

Vstupte!
Na návštěvě u Karla Čapka

Vstupte!
Frýdek-Místek na dobových
fotografiích a pohlednicích


Vstupte!
Mapy

Vstupte!
Zajímavé odkazy

Vstupte!