Hlavní strana
Vstupte!


Vstupte!

Dominik Hašek
fandí tomuto webu
Vstupte!


Vstupte!
Školní výukový dokument
o koncentračním táboře
Auschwitz-Birkenau
a o holocaustu

Vstupte!
Vzdělávací portál
pro učitele, studenty a žáky


Vstupte!
Otevíráme podstatné

Minutae Carolinae
Minutae Carolinae
Český rozhlas
Projekt: Minutové hry

Muzeum kol Boskovštejn

Muzeum kol
Boskovštejn




e-mail:
mar.simonak@gmail.com


Vstupte!
70. výročí konce
2. světové války

Vstupte!

2. světová válka

Vstupte!
Bitva o Rozhlas

Vstupte!

Speciální web k 70. výročí osvobození Ostravy

Vstupte!
100. výročí vypuknutí
1. světové války

Vstupte!
Před 100 lety
Život za 1. světové


Vstupte!
Válka, která změnila svět
1914 - 1918

Vstupte!
První republika
- dobový tisk

Projekt "Poznáváme města bývalého Rakouska – Uherska"

Bratislava

Výlet do Bratislavy a Trenčína – 3. část projektu (pátek 26. červen 2009)

Termín studijního zájezdu do Bratislavy a Trenčína: pátek 26. červen 2009
Podrobnosti o zájezdu a jeho programu naleznete zde
Test ze studijní cesty po Bratislavě a Slovensku ke stažení naleznete zde

Příprava projektu
V pátek 26. června čekala naše studenty další část projektu Poznáváme města bývalého Rakouska-Uherska. Po návštěvě Budapešti a Krakova se tentokrát vypravili do Bratislavy. Aby byl projekt smysluplný, pracují na něm studenti vždy už ve škole před samostatným cestováním. Tentokrát se příprava odehrávala ve dnech 24. a 25. června a probíhala ve čtyřech blocích. Studenti si připravovali referáty a prezentace o historii i současnosti Slovenska, o dějinách a významných místech měst Bratislavy a Trenčína, o současném politickém a kulturním dění na Slovensku, ale i o přírodopisných a zeměpisných zajímavostech míst, která se chystali navštívit. Společně se svými profesory pak o daných tématech studenti i diskutovali. Na závěr této dvoudenní přípravy čekal všechny test, kde si každý mohl ověřit, kolik nových informací získal a jak jim porozuměl. Po této přípravě už se mohli všichni vydat na cestu, která měla nejen poznávací a relaxační charakter, ale i slavnostní ráz, protože byla dodržena tradice předávání závěrečných vysvědčení právě při putování po zahraničních městech.

Hana Kurillová, vyučující českého jazyka a dějepisu

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad.

Trenčín
Crrr Crrr ..... Jejda, to už je tolik hodin? Můj budík ukazuje 4:30 a já se pomalými pohyby šinu z postele, abych se rychle mohla vypravit a spěchat ke škole na náš sraz, který je v 5:30 hodin. Poslední úpravy, sbalit svačinku a hurá na výlet. Dorazím ke škole a většina spolužáků už netrpělivě přešlapuje u školy a těší se na další úžasné zážitky. Když nečekaně všichni dorazí včas, vyjíždíme. Ve Frýdku-Místku nabereme zbylou část naší posádky a už se řítíme směr Trenčín. Některým brzké ranní vstávání dělalo problém, tak v autobuse dospávají.
Po příjezdu do Trenčína jsme dostali hodinový rozchod. Někteří vyhledali pekárnu a posnídali, jiní si šli projít obchody s oblečením a někdo si jen tak sednul do kavárny a popil čaj nebo kávu. Když jsme všichni dorazili na náměstí na sraz, tak jsme se společně přesunuli na Trenčínský hrad a celý si jej prošli. Po krátkém výkladu průvodce jsme stoupali po dlouhých točitých schodech až úplně nahoru do věže. Po cestě jsme se mohli podívat na historické meče, brnění, zbraně a různé kulturní památky. Shora jsme shlédli celý Trenčín. Na nádvoří hradu nás pak čekal nejlepší program celého výletu a i ti, kterým se prohlídka hradu tolik nelíbila, tak byli nadšení a tleskali. Zhlédli jsme vystoupení Normanů, rytířů na koních, kteří stáli proti sobě. Dvě strany řešily spor kvůli stavbě místní věže, na kterou neměli povolení, a tak si jedna strana postavila katapult a věž bombardovala. O tom, kdo má pravdu, měly rozhodnout rytířské hry. Ten, kdo prohraje, se podřídí vítězům. První disciplínou bylo co největším nárazem udeřit dřevcem do stojanu s terčem, kde počítali otočky, a kdo jich měl nejvíce, vyhrál. Druhá disciplína spočívala v tom, že rytíři měli nabrat za jízdy na koni co nejvíce kruhů podle velikosti. Pak měli opět za jízdy na koni nabrat prstýnek mladé slečny z publika. A poslední disciplínou byla okruhová jízda, kde museli srazit mečem poleno a po cestě ještě posbírat kroužky. Nakonec vyhráli ti, kteří hradbu chtěli zbourat. Poté následoval obrovský potlesk a všichni jsme nádvoří opustili. Poslední opozdilci se ještě zastavili na záchod, a pak už se vydali společně s paní profesorkou Brožovou a Kurillovou podívat na římský nápis na trenčínské skále. Studenti, kteří šli poslední s našimi profesorkami, si římský nápis vždy spojí s ne moc pěknou, ale vtipnou historkou. Zákeřný holub musel označkovat území, zrovna když pod ním stály naše profesorky. Jenom jsme slyšeli „pffs“ a už si paní profesorka Kurillová utírala trus z předloktí a vlasů a paní profesorka Brožová z trička. Všichni jsme s nimi soucítili, ale smích nešel zadržet. Touhle velmi vtipnou příhodou jsme zakončili výlet v Trenčíně. A hurá do Bratislavy!

Lucie Kutrová, studentka 1. A

Na náměstí v Trenčíně

Na náměstí v Trenčíně.

Darina, Denisa a Petra a "středověké dělo"

Darina, Denisa, Petra a "středověké dělo".

Vystoupení Normanů

Vystoupení Normanů.

Římský nápis v Trenčíně v hotelu Tatra

Římský nápis v Trenčíně v hotelu Tatra.

Míša, Veronika, Lucka

Míša, Veronika, Lucka.

Bratislava
Po zhlédnutí Trenčínského hradu a centra města jsme se vydali dál v našem putování Slovenskem - rovnou do Bratislavy. Po hodině a půl jsme už viděli blížící se město a s ním i nákupní centrum Avion na okraji města. Právě tam na nás měl čekat kamarád Jany Mézlové a zároveň i náš průvodce pro onen den. Počasí se nám ale začalo kazit. Ještěže si většina vzala s sebou deštníky.
Přejížděli jsme přes místa a mosty Bratislavy, kde jsme viděli rozvodněný Dunaj, na který nebyl příliš přívětivý pohled. Původně jsme měli v plánu navštívit Bratislavský hrad, ale díky nepřízni počasí jsme si prošli jen historické centrum města, katedrálu, náměstí a mohli jsme spatřit líbezný výhled na Bratislavu z věže Michalské brány. Pak jsme už ale byli vypuštěni do víru města a každý si mohl buď zajít někam na dobré jídlo, anebo se podívat na další, dosud nenavštívené památky.
Sraz jsme měli o půl osmé večer u Národního muzea. Až na některé jsme dorazili včas. Někteří totiž nad samou krásou města a zalíbením v místních gastronomických zařízeních ztratili pojem o čase, a tak se vyjelo později. V autobuse nám paní profesorka Kurillová a rovněž i paní profesorka Brožová předaly vysvědčení, na které jsme netrpělivě čekali celý den. Postupně zazníval jásot a nadšení mých spolužáků, protože vysvědčení měli mnohdy lepší, než čekali. Ani já jsem nebyla výjimkou:).
Jelikož se nám návrat poněkud zpozdil až na dvanáctou hodinu večerní, většina usnula zabořená ve svých sedadlech a probudila se až na místě příjezdu, kde už na nás čekali rodiče, aby si mohli své ratolesti odvézt do pelíšků. Všichni se těšíme na nejbližší zájezd a poznání další země, kterou by mělo být Rakousko.

Lucie Vrožinová, studentka 2. A

Nový most přes Dunaj v Bratislavě

Nový most přes Dunaj v Bratislavě.

Návrat na začátek stránky

©, Marek Šimoňák

Hlavní strana Kontakt O autorovi Zpět! Vpřed! Znovu načíst! O stránkách! Fotogalerie YouTube

Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:


Historický kalendář
Více zde.
28. března 1592 se narodil pedagog a filozof Jan Amos Komenský

Virtuální galerie
Více zde.
Michelangelo Buonarroti: Libyjská Sibyla, 1508-1512, nástropní freska v Sixtinské kapli

Architektura
Více zde.
Gotický sloh – Katedrála Notre-Dame v Remeši ve Francii

Slavné a významné dny v historii
Více zde.
6. červen 1944 - Den D

Historie olympiád
Více zde.
Antverpy 1920

Slavné okamžiky v dějinách sportu
Více zde.
Golf, 2005 - Nejlepší golfový úder


Průvodce Tour de France 2017
Vše o nejslavnějším cyklistickém závodu světa

Peklo Moravy
Cyklistický extrém
"Peklo Moravy"

Vstupte!
Pamětní deska
vojenského stíhacího pilota
Mjr. Jaroslava Nováka


Vstupte!
Témata - Český rozhlas

Vstupte!
Na návštěvě u Karla Čapka

Vstupte!
Frýdek-Místek na dobových
fotografiích a pohlednicích


Vstupte!
Mapy

Vstupte!
Zajímavé odkazy

Vstupte!