Josephson Ernst, 1851-1906, švédský malíř. Ovlivněn Rembrandtem a francouzským impresionismem tvořil dramatické psychologické a realistické obrazy (Španělský kovář), romantické mytologické kompozice (Nix Strömkarlen) a ženské portréty (La joie de vivre), v pozdním období kresby.
Zdroj:
Internet - více zde
Josephson Ernst: Španělští kovářští tovaryši, 1881, 124 x 103 cm (Stockholm, Nationalmuseet). Švédský malíř, jenž 1881/82 podnikl cestu do Španělska,
byl fascinován drsností motivu, že v Seville namaloval druhou verzi.
Impresionismus, umělecký směr poslední čtvrtiny 19. století usilující o zachycení okamžitých vjemů. Vznikl jako reakce na oficiální ateliérovou malbu. Cílem impresionistické tvorby je malba v plenéru zaznamenávající přírodu a světlem prostoupenou atmosféru v určitém časovém okamžiku. Pro malířskou techniku impresionismu je typické nanášení čistých barevných tónů, které se do polotónů mísí až na sítnici divákova oka, výrazné zjasnění palety, vyloučení černé barvy, detailů a kontur. Název vznikl 1874 podle obrazu Impression, soleil levant (Dojem, východ slunce) C. Moneta, k němuž se připojili další pařížští malíři (C. Pissaro, A. Sisley, A. Renoir, E. Degas, P. Cézanne). Neoimpresionismus (pointilismus) převáděl nanášení barev v bodech (francouzsky les points) na vědecké bázi; důležitý byl kontrast doplňkových barev; hlavními představiteli ve Francii byli G. Seurat a P. Signac; český neoimpresionismus byl spojen hlavně se secesí (L. Kuba, J. Preisler).
Použitá literatura:
Encyklopedický slovník, Odeon, Praha, 1993
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|