14. duben 1912
14. dubna 1912 na své první plavbě přes Atlantský oceán narazil parník Titanic na ledovou kru. Další den kolem 2:20 hodin ráno se potopil.
Titanic, zaoceánský parník britské společnosti White-Star-Line. Potopil se dne 15.4.1912 na své první plavbě po nárazu na ledovou kru, když se snažil získat Modrou stuhu. Při tomto neštěstí zahynulo 1517 osob.
Zdroj:
Internet - více zde
Modrá stuha, symbolické vyznamenání udělované zaoceánským lodím, které překonaly v nejkratším čase vzdálenost mezi Amerikou a Evropou. Posledním držitelem Modré stuhy je americká loď United States, která roku 1952 absolvovala trasu Evropa – New York za 3 dny, 10 h, 40 min. Používá se též při závodech plachetnic a motorových člunů jako označení nejrychlejší lodi.
Zdroj:
Internet - více zde
Titanic v doku (přístavišti).
Titanic narazil na ledovou kru
Luxusní parník Titanic, který představoval pýchu společnosti White Star Line, byl spuštěn na vodu dne 31. května 1911. Na svou první a zároveň i poslední plavbu se vydal o necelý rok později. Kapitánem lodi se stal E. A. Smith, jeden z nejzkušenějších námořníků plavících se Atlantikem. Svým zjevem vyvolával dojem absolutní důvěry a bezpečí. Svou loď ale nezachránil. Zaoceánský kolos narazil v noci 14. dubna nedaleko ostrova New Founland na ledovou kru a po několika hodinách se potopil. Ztroskotání superlodi nepřežilo přes 1 500 osob.
V době nehody bylo na palubě luxusní lodi přes 900 členů posádky. Zhruba 340 z nich pobývalo v podpalubí ve strojovnách. Na lodi pracovali také čističi oken, skladníci, stenografové, kuchaři, polévkaři, masérky, ledaři, myči nádobí a italští a francouzští číšníci restaurantu "á la carte". Námořníků jako takových bylo na palubě mnohem méně než samotného personálu. Srážka s ledovcem si vyžádala na 1 520 lidských životů.
Titanic byl dlouhý 259,83 m a široký 28,19 m. S výtlakem 52 310 tun při ponoru 10,54 m byl největší lodí, jaká byla do té doby postavena.
Parník měl 9 ocelových palub, které byly od sebe vzdáleny 250 - 320 cm. Nejvýše byla člunová paluba, pod ní 7 palub označených odshora dolů písmeny A až G a pod nimi se nacházela paluba dna lodi. Pouze paluby C, D, E a F se táhly po celé délce od jednoho konce lodi k druhému. Titanic předčil všechny lodě i v celkovém pojetí své ocelové konstrukce, která byla rovněž na vrcholné úrovni.
Je nutno poznamenat, že Titanic nebyl jedinou obří lodí této doby. Spolu s ním byly navrženy a realizovány také další dvě sesterské lodě. První se jmenovala Olympic a druhá Gigantic. Olympic se s úspěchem plavil po Atlantiku za světové války. Gigantic, později přejmenovaný na Britannic, byl potopen německou minou v roce 1916.
Zdroj:
Internet - více zde
Titanic opouští přístav Southampton s pomoci z remorkéru (malá loď).
Stavba Titanicu.
Stavba Titanicu.
Titanic na mořském dně.
Celou fotogalerii o Titanicu naleznete zde.
Návrat na začátek stránky
©, Marek Šimoňák
Dnes je ,
je přesně:
a svátek má:
Historický kalendář
|
Virtuální galerie
|
Architektura
|
Slavné a významné dny v historii
|
Historie olympiád
|
Slavné okamžiky v dějinách sportu
|